Klimakonwektor - czy warto mieć i jak dokonać wyboru?

W Polsce wciąż nie cieszy się największą popularnością, jednak coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na jego instalację. Mowa o klimakonwektorze, czyli połączeniu w jednym urządzeniu zarówno funkcji klimatyzatora, jak i grzejnika konwekcyjnego. Latem chłodzi, zimą grzeje, więc pod tym kątem może być użytkowany przez cały rok. Czym dokładnie jest klimakonwektor, czy warto na niego postawić i jak dokonać wyboru? Sprawdź.


Czym jest klimakonwektor?

Klimakonwektor to atrakcyjna alternatywna dla klasycznych systemów klimatyzacji. Za zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniu odpowiada płyn, który znajduje się w instalacji. Na co dzień urządzenie może być wykorzystywane zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Na rynku znajduje się kilka rodzajów tego typu urządzeń, w tym m.in.: klimakonwektor ścienny, klimakonwektor kanałowy, czy też modele podłogowe, kasetonowe i uniwersalne. W konstrukcji wykorzystane są wymienniki ciepła.

Klimakonwektor - zasada działania

Jeżeli interesuje Cię klimakonwektor, zasada działania tego urządzenia na ogół jest bardzo prosta. Jako czynnik chłodniczy i grzewczy wykorzystywana jest woda, a rzadziej inne płyny, w tym glikol. Urządzenie posiada zdolność do skraplania wilgoci, dzięki czemu schładza pobierane z wnętrza powietrze i oddaje je do pomieszczenia. Bardzo podobnie działa to rozwiązanie w przypadku funkcji grzewczej. Poza zmianą temperatury powietrza, sprzęt może również je filtrować i oczyszczać. Pod tym względem to bardzo wydajny i prosty w eksploatacji wybór.

Czy warto na niego postawić?

W określonych przypadkach instalacja klimakonwektora jest bardzo rozsądna. Dzieje się tak m.in. w domach z samodzielnym systemem grzewczym lub posiadających pompę ciepła. Klimakonwektor do pompy ciepła przystosowany jest do pracy zarówno z modelami gruntowymi, jak i powietrznymi. Urządzenia pracują zimą przy niskich parametrach wody, a w lecie można wyposażyć je w wytwornicę lodową. Rozwiązań jest sporo. W ostatnich miesiącach dużym powodzeniem cieszy się klimakonwektor indukcyjny, którego zasada działania jest nieco inna, niż w przypadku modeli z wentylatorami.

Jak dokonać wyboru?

Przede wszystkim wybór powinien być w pełni dopasowany do potrzeb użytkowników. Przed zakupem powinno się zapoznać z parametrami technicznymi urządzenia, w tym z jego mocą chłodniczą i ogólną. Istotny jest również typ klimakonwektora oraz możliwości montażowe w przestrzeni, gdzie ma być wykorzystywany. Poszczególne modele mogą różnić się w zakresie parametrów, ich wydajności oraz kosztów eksploatacji. Dokładna analiza tych danych pozwoli na wybranie modelu, który zapewni odpowiednie warunki użytkowania oraz będzie przy tym oszczędny. Koszt dobrej jakości klimakonwektora to 2-3 tysiące złotych i więcej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się eksperta. To inwestycja na lata i powinna być dobrze przemyślana.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl