Historia świata według klimatyzacji

Jak kontrolować warunki klimatyczne w pomieszczeniach - jest to jedno z najbardziej palących problemów ludzkości, które sięga czasów starożytności. Obecnie klimatyzator jest prostym i coraz tańszym sposobem na poprawienie komfortu życia podczas upałów. Nie tylko ochładza powietrze, ale także usuwa z niego nadmiar wilgoci. Zanim jednak rozwój nowych technologii był na takim wysokim poziomie, metody chłodzenia pomieszczeń musiały przejść dużą ewolucje.

Próby znalezienia skutecznej metody chłodzenia: Wachlarz, hypokaust i wieże wiatrowe

Próby znalezienia skutecznej metody chłodzenia miały już miejsce w czasach antycznych. Dowodem tego mogą być ruiny niektórych rzymskich domów, które wykorzystywały rozbudowany system akweduktów i tunelów wodnych - miały on służyć do przepuszczania wody, co miało przyczyniać się do schładzania pomieszczeń. Stosowano też technologię hypokaustu, czyli odgrzewania domostw od dołu za pomocą gorących spalin. Natomiast Persowie wdrożyli system cystern oraz wież wiatrowych.

Cywilizacja Chińska, wprowadziła papierowe wachlarze, a wynalazca Ding Huan skonstruował obrotowy wachlarz o wielkości pomieszczenia mieszkalnego. Chińczycy tworzyli wieże wiatrów, które miały łapać bryzę i kierować ja do cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Poza tym opracowali metody wykorzystywania architektury m.in. okna w budynkach od nienasłonecznionej strony. Okres średniowiecza to rozwój pierwszej technologii systemów pieców oraz ogrzewania za pomocą przewodów kominowych oraz dostosowanie architektury budynków do warunków atmosferycznych. W kolejnych wiekach powstawały również pewne wynalazki, jak choćby słynny projekt wiatraka napędzanego kołem wodnym, którego autorem był Leonardo da Vinci. W XVII wieku Korneliusz Drebel, wynalazca zaprojektował dla Króla Wielkiej Brytanii, Jakuba I tzw. metodę „zmiany lata w zimę”, która polegała na dodawaniu soli do wody.

Znaczącą datą w historii klimatyzacji jest rok 1758. Wynalazca Benjamin Franklin oraz profesor chemii John Hadley odkryli, że parujące ciecze o wysokiej lotności np. alkohol, mogą schładzać inne obiekty. W 1820 roku słynny brytyjski fizyk Michael Faraday udowodnił zaś eksperymentalnie, że sprężając i skraplając amoniak, można ochłodzić powietrze w pomieszczeniach. Jednak na urządzenie wykorzystujące te odkrycia trzeba było poczekać jeszcze ponad 80 lat.

Ojciec klimatyzacji

Pierwsza klimatyzacja została stworzona w 1902 roku przez amerykańskiego wynalazcę Willisa Havilanda Carriera. Zaprojektował on specjalną instalację dla drukarni, która kontrolowała temperaturę oraz poziom wilgoci. Jednak sam termin „klimatyzacja”, po raz pierwszy został użyty w 1906 roku, zaproponował go inżynier Stuart W. Cramer. Po tym wydarzeniu popyt na klimatyzację stał się tak duży, że firma Buffalo Forge Company postanowiła powołać do życia oddzielną spółkę The Carrier Air Conditioning Company of America, której działalność opierała się wyłącznie na produkcji klimatyzatorów.

Willis Carrier istotnie zasługuje na tytuł ojca klimatyzacji, nie tylko stworzył bowiem pierwszą instalację chłodzącą, ale 20 lat później zaprezentował światu swój kolejny wynalazek – klimatyzator ze sprężarką odśrodkową. Urządzenie było znacznie mniejsze niż te wcześniej stosowane, dzięki czemu było znacznie bardziej funkcjonalne.

Pierwsza klimatyzacja

 W 1925 roku firma Carriera zamontowała swoją instalację w Teatr Rivoli na Times Squar, który stał się dzięki temu pierwszym na świecie budynkiem wyposażonym w system klimatyzacji. Sukces okazał się natychmiastowy, sprzedaż klimatyzatorów ruszyła, każdy chciał bowiem posiadać urządzenia Carriera w swoim budynku. W 1931 roku H. H. Schultz oraz J. Q. Sherman opracowali urządzenie klimatyzacyjne przyokienne. Pierwszy prywatny dom z systemem klimatyzacji powstał w Stanach Zjednoczonych w 1933 roku. Natomiast w 1930 roku narodził się pierwszy klimatyzowany samochód.

Zakaz instalowania systemów klimatyzacyjnych

Rok 1942 to wprowadzenie dekretu wojennego L-38, który zakazywał instalowanie systemów klimatyzacyjnych, projektowanych wyłącznie dla celów komfortu osobistego. Zakaz został zniesiony w 1945 roku. Klimatyzacja upowszechniła się na dobre dopiero w latach 50. XX wieku, gdy rozpoczęto produkcję kompaktowych urządzeń montowanych do okien domów i mieszkań. Badania przeprowadzone w 1950 r. wśród rodzin mieszkających w klimatyzowanych domach, wykazały - ich lepsze samopoczucie, dłuższy sen latem, lepiej zagospodarowany i dłuższy czas wolny. Od tej chwili branża HVAC nabrała rozpędu w technologii urządzeń klimatyzacyjnych.

Opracowanie, redakcja: A.S.

Na podstawie materiałów firmy LG

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.