Zasobniki chłodu - charakterystyka

W systemach klimatyzacji z dyszą dławiącą stosuje się dedykowane zasobniki chłodu. Pełnią one funkcję zapasowego zbiornika na czynnik chłodniczy w postaci ciekłej, który wypływa bezpośrednio z parownika. W tym tekście sprawdzimy, czym dokładnie są zasobniki chłodu stosowane w sektorze chłodnictwa, jaką funkcję pełnią oraz jaka jest ich podstawowa charakterystyka.


Jaką funkcję pełni zasobnik chłodu?

W wybranych układach klimatyzacji zasobnik chłodu jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym. Występuje w instalacjach, gdzie stosuje się dyszę dławiącą. Zasobnik to zapasowy zbiornik, na którego dnie zgromadzi się czynnik chłodniczy w postaci ciekłej. Stamtąd resztki czynnika są odparowywane za pomocą parownika i zasysane przez sprężarkę. Dzięki temu umożliwia się płynny obieg czynnika chłodniczego po całym systemie, a także minimalizuje się ryzyko jego strat. Zasobniki chłodu pełnią jeszcze jedną funkcję. W zestawach z dyszą dławiącą zastępują filtry i osuszacze, które występują w układach z zaworem rozprężnym. W związku z tym zasobnik zawiera w sobie materiał higroskopijny, który pochłania nadmierną wilgoć z systemu i ją zatrzymuje. Ponadto ma właściwości oczyszczające, co wpływa korzystnie na wydajność układu chłodniczego i minimalizuje ryzyko jego usterek.

Gdzie znajduje zastosowanie zasobnik chłodu w instalacji?

Zasobniki chłodu umieszcza się w ciepłej komorze silnika. Pozwala to na przyspieszenie procesu odparowywania czynnika chłodniczego w postaci ciekłej. Zasobnik znajduje się bezpośrednio pomiędzy sprężarką i parownikiem. Wówczas można wykorzystać jego potencjał i zadbać o prawidłowy i bezpieczny przebieg procesu chłodzenia.

Zasobnik jako system akumulacji chłodu

Co ciekawe, zasobnik to także urządzenie, które służy do akumulacji chłodu. Wówczas stosuje się dedykowane zasobniki energii chłodniczej, która gromadzi się bezpośrednio w bryłach lodu. Powstają one w momencie, gdy instalacja w budynku ma mniejszy rozbiór chłodu. Następnie mogą oddawać chłód w momencie zwiększonego zapotrzebowania. Rozwiązania te wykorzystywane są w systemach klimatyzacji i w systemach grzewczych. Za działanie rozwiązania odpowiada agregat.

Czym cechują się dobrej jakości zasobniki?

Dobrej jakości zasobniki chłodu wykorzystywane w instalacjach chłodniczych korzystnie wpływają na użytkowanie systemu. Przede wszystkim prowadzą do optymalizacji kosztów eksploatacji, a także redukują ryzyko ewentualnych usterek. Umiejętne akumulowanie chłodu i oddawanie go we właściwym momencie pozwala zmniejszyć pobór energii elektrycznej, co szybko zauważysz na rachunkach. To praktyczny wymiennik energii. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w obecnych czasach, gdy istnieją spore wahania na rynku energetycznym. Jako wydajny czynnik akumulowania chłodu wykorzystuje się zazwyczaj płyny niskokrzepnące, czy tzw. wodę lodową. Dobrym wyborem są płytowo-płaszczowe wymienniki ciepła.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl