O czym trzeba pamiętać przy realizacji transportu chłodniczego?

Niektóre produkty i towary wymagają przewożenia w specjalnych warunkach. W tym celu realizowany jest transport chłodniczy. Za jego pośrednictwem przewozi się m.in.: artykuły spożywcze, leki, kwiaty, wybrane kosmetyki i sprzęty elektroniczne. W całym procesie warto zadbać o niezawodność sprzętu, a także inne kluczowe aspekty. Sprawdź, o czym pamiętać, jeżeli planujesz prowadzić transport chłodniczy lub korzystać z tego typu usługi.


Czym jest transport chłodniczy?

Transport ten ma duże znaczenie w naszej codzienności. Polega on na przewożeniu różnego rodzaju towarów w określonej i w pełni kontrolowanej temperaturze. Ma to zapewnić bezpieczeństwo produktów oraz zachować ich podstawowe właściwości i formę. Stosuje się go do produktów, które wymagają niskiej i stałej temperatury transportu. Przede wszystkim to artykuły spożywcze, produkty garmażeryjne i leki, jednak taką formę przewozu spotyka się także w przypadku kwiatów, kosmetyków, czy też elektroniki. Ta ostatnia jest podatna na działanie zmieniających się warunków wilgotności i ciepło. Do transportu chłodniczego muszą być wykorzystywane w pełni sprawne i specjalistyczne pojazdy.

Jakie pojazdy wykorzystuje się w chłodnictwie?

Chłodnictwo wymaga zachowania odpowiednich parametrów temperatury i wilgotności. W tym celu wykorzystuje się m.in. kontenery chłodnicze i komory, które posiadają system chłodzenia mechanicznego. To jakie warunki powinny zostać spełnione, zależy od rodzaju produktu. Dedykowane urządzenia i pojazdy pozwalają na regulację wielu parametrów i dostosowywanie ich do danego przewozu.

W transporcie żywności i innych produktów wykorzystuje się m.in.:

  • pojazdy chłodnicze;
  • pojazdy izotermiczne (posiadają zaizolowane ściany);
  • lodownie.

Pamiętaj o spełnieniu określonych wymagań

Wykorzystując transport chłodniczy należy spełnić określone wymagania i przepisy. Wszystko dlatego, że od jakości przewozu zależy stan danych produktów oraz ich przydatność do spożycia. To sprawia, że na przewoźniku lub producencie spoczywa naprawdę duża odpowiedzialność. Wszystkie pojazdy wykorzystywane w tego rodzaju przewozie muszą mieć bardzo dobry stan techniczny i zatwierdzenie Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Jeżeli przewóz obejmuje produkty odzwierzęce (np. mięso), to pojazd należy zarejestrować w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Niespełnienie tych wymogów może wiązać się z dotkliwymi karami finansowymi. Pamiętaj o tym, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Zadbaj o to, aby wykorzystywane w transporcie chłodniczym pojazdy i urządzenia były regularnie serwisowane i niezawodne. W przeciwnym razie zmiana temperatury może powodować szkodliwą reakcję produktu na ciepło i jego zniszczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o żywność mrożoną, mrożonki. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą w tym obszarze.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl