Czy warto inwestować w rekuperację ?

Przedstawiamy wam walory rekuperacji, a wy sami oceńcie czy warto.


Zdrowie – powietrze dostarczane do domu ma określoną i zadaną temperaturę. Jest też oczyszczone dzięki filtrom. Oprócz ochrony urządzeń filtr wyłapuje z powietrza pyłki, kurz oraz inne cząstki szkodliwe dla ludzi. Dzięki filtrom powietrze jest też wolne od czynników alergogennych. Poza tym automatyczny system reguluje przepływ powietrza, sprawiając, że w ciągu doby stężenie CO2 jest na odpowiednim poziomie, a my możemy spać i wypoczywać komfortowo. Wpływa to korzystnie na zdrowie domowników. Obce staną się bóle głowy, czy problemy z koncentracją.

Komfort – dzięki wentylacji mechanicznej nie musimy otwierać okien, by przewietrzyć dom. Bez problemu pozbędziemy się nieprzyjemnego uczucia chłodu przy krótkotrwałym wietrzeniu pomieszczeń. Bez wątpienia pozbędziemy się także owadów wlatujących do pomieszczeń w okresie letnim. Dzięki nieotwieraniu okien zostanie również zredukowany hałas dobiegający z zewnątrz.

Oszczędność – na etapie budowy oszczędzamy na budowaniu pionowych elementów wentylacji grawitacyjnej. Prócz tego nie musimy dopłacać do okien dostosowanych do wentylacji grawitacyjnej (posiadających np. nawiewniki szczelinowe). Na etapie projektu można zredukować wielkość grzejników, które tym samym będą tańsze.

Ekologia – rekuperacja to ekologiczne rozwiązanie gwarantujące odzysk energii ze źródła naturalnego (z powietrza, gruntu lub wody).

Wygoda – brak poprawnie działającej wentylacji można zauważyć w codziennym życiu. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności sprawi, że problemy z zaparowanymi oknami, czy pojawiającymi się grzybami i pleśnią, nie będą nas dotyczyć.

Co jeszcze warto wiedzieć ?

Nie istnieją instalacje, które nie mają wad. System wentylacji z rekuperacją ma ich jednak stosunkowo niewiele. Występują na różnych etapach inwestycji, ale wielu z nich można uniknąć. Największym ryzykiem jest obarczony wybór firm instalacyjnych. Dlatego priorytetem jest wybranie doświadczonego i rzetelnego projektanta oraz wykonawcy robót.

1. Wyższe koszty inwestycyjne w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Należy zainwestować w rekuperator, pozostałe elementy instalacji oraz izolacje. Koszty są wyższe także w porównaniu do wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła (koszt centrali wentylacyjnej). W obu przypadkach dochodzi do tego koszt wykucia otworów w ścianach i stropach oraz położenia i podłączenia układu. Plusem jest to, że w domach z rekuperacją nie trzeba montować nawiewników okiennych, a część okien zrobić nieotwieranych, co znacznie obniży ich koszt.

2. Stałe koszty eksploatacyjne pojawią się w postaci wydatków na prąd, kosztu zakupu filtrów i ich wymiany. Niemniej w wysokowydajnych rekuperatorach koszt zużycia energii elektrycznej może wynieść tylko 15 zł miesięcznie, biorąc pod uwagę dom przeciętnej wielkości. Wymiana filtrów zwykle odbywa się raz na pół roku, a koszt ich zakupu waha się w granicach 150 – 250 zł.

3. Zdarzają się błędy projektowe i wykonawcze – mimo dobrych chęci. Niepoprawny dobór rekuperatora, źle lub w ogóle nie wykonana izolacja spowoduje niski odzysk ciepła. Błędy eksploatacyjne w postaci braku wymiany filtrów mogą doprowadzić do awarii urządzenia. Koszty ich naprawy lub wymiany mogą być bardzo wysokie.

4. Dobór. W domach, które zostały już zbudowane lub są zabytkowe, ingerencja w postaci montażu instalacji wentylacji może być trudna. Korzystając jednak z pomocy projektanta, można dostosować rodzaj systemu i spróbować go ukryć lub dobrać takie elementy, które nie będą raziły estetyką wykonania. Alternatywą jest też wspomniany wcześniej układ wentylacji rozproszonej.

Na jakim etapie warto zadecydować o wyborze wentylacji z odzyskiem ciepła?

Najlepiej zadecydować o rekuperacji na etapie projektu domu. Unika się wtedy niepotrzebnych elementów montowanych dla wentylacji grawitacyjnej i kosztów z tym związanych. Warto przewidzieć miejsce na lokalizację urządzeń oraz pomyśleć o dyskretnym systemie dystrybucji powietrza. Jednocześnie projektowana na tym etapie instalacja nie będzie kolidowała z innymi instalacjami. Mając gotowy projekt instalacji, na etapie wykonywania konstrukcji będzie można przygotować przepusty przez stropy i rozpocząć montaż elementów instalacji w wyznaczonych miejscach i zgodnie z harmonogramem prac.

Kolejność działań w 5 krokach:

1. Udaj się z projektem budynku do projektanta wentylacji, który ma uprawnienia projektowe.

2. Wybierz doświadczoną firmę, która wykona instalację wentylacji zgodnie z projektem. Podpisz z nimi umowę na wybrane rozwiązania. Wybierz urządzenie dostosowane do powierzchni i kubatury, w której będą pracować. Dobrze dobrane urządzenia będą miały możliwie wysoką sprawność.

3. Pamiętaj o gwarancji! Im dłuższa, tym zapewni poczucie bezpieczeństwa na dłużej. W końcu instalacje w domu eksploatuje się przez wiele lat.

4. Interesuj się etapami wykonywania instalacji w trakcie budowy. Po jej zakończeniu będziesz znał szczegóły instalacji i jej ewentualne mankamenty.

5. Ciesz się czystym i świeżym powietrzem w domu przez cały rok

A co jeśli dom jest już zbudowany?

Dom już wybudowany, a Ty zastanawiasz się, czy możesz jeszcze zamontować instalację wentylacji z odzyskiem ciepła? Odpowiedź brzmi: PRAWDOPODOBNIE TAK. Najlepiej w tej sytuacji, skontaktować się z doświadczonym specjalistą. Oceni on optymalne poprowadzenie kanałów wentylacyjnych i zaprojektuje miejsce montażu rekuperatora. Może niektóre kanały uda się ukryć? Warto rozważyć wybór systemu wentylacji rozproszonej, która nie wymaga prowadzenia rozbudowanej sieci przewodów wentylacyjnych lub próbować poprowadzić ją w pionowych przewodach wentylacji grawitacyjnej. Warto podkreślić jak ważne jest znalezienie wysokiej klasy specjalistów branży projektowej i wykonawczej. Można skorzystać z firmy oferującej kompleksowe usługi, czyli wykonanie projektu, montaż instalacji oraz serwis. Niezależnie od wybranego rozwiązania należy kierować się licencjami oraz autoryzacjami producentów urządzeń, opiniami o firmie oraz własną intuicją. Dobry fachowiec rozwieje wszystkie wątpliwości i będzie umiał rzeczowo wyjaśnić działanie systemu i koszty z nim związane. Warto zajrzeć też na strony producentów, często udostępniają informację o sprawdzonych fachowcach i serwisach.

Ekologia, oszczędność, zdrowie

Wybierając wentylację mechaniczną, zyskuje się na zdrowiu. Oddychanie czystym powietrzem wpływa na regenerację organizmu, poprawia samopoczucie i jest ulgą dla osób cierpiących na alergie lub inne schorzenia dróg oddechowych. Dodatkowo wybierając instalację z odzyskiem ciepła, poza indywidualnymi zaletami dla użytkownika, działamy proekologicznie, zmniejszając zużycie energii potrzebną do wentylacji.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: (WW) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl