Zalety central basenowych z odzyskiem ciepła

Hale basenowe, obiekty o zwykle dużej kubaturze, wymagają ciągłej wentylacji i osuszania

Koszty energii elektrycznej stanowią istotny element nakładów na eksploatację, co sprawia, że coraz częściej użytkownicy i zarządcy tych obiektów poszukują energooszczędnych układów wentylacyjnych.

Nie można bagatelizować zagadnienia, bo aż około 30% całego zapotrzebowania energii przypada na:

  • ciepło przenikania,
  • ciepło na cele wentylacji,
  • ciepło odparowania wody parującej z powierzchni basenu.

 

W celu rozwiązania problemu, obniżenia kosztów eksploatacyjnych i podwyższenia jakości powietrza CALOREX proponuje nowoczesne układy osuszaczy i central basenowych oparte o wysokowydajne pompy ciepła. Bardzo szeroka oferta sprawia, że stosunkowo łatwo jest znaleźć rozwiązanie optymalnie dopasowane do konkretnej inwestycji.

Przede wszystkim minimalizacja strat

Tradycyjna wentylacja polegająca na odprowadzeniu z budynku powietrza wilgotnego i zastąpieniu go doprowadzonym z zewnątrz powietrzem świeżym w przypadku basenu jest czystym marnotrawstwem. Świeże powietrze zimą wymaga ogrzania, a latem schłodzenia i osuszenia. Dzięki zastosowaniu układów odzysku ciepła, pomp ciepła, możliwe jest odzyskanie cennej energii zużytej do przygotowania świeżego powietrza. Nadmierne zyski ciepła można także wykorzystać do ogrzania wody basenowej lub ciepłej wody użytkowej. Jest to jednak domena central opartych o osuszanie pompą ciepła.

Proces osuszania w oparciu o wykorzystanie powietrza zewnętrznego jest kosztowny w chłodnej części roku i zależy od sprawności układu odzysku ciepła. Im większa sprawność układu, tym większe oszczędności, sęk w tym że sprawność odzysku zmienia się w ciągu roku a pokazywane w katalogach 70 - 80% jest często idealizowane. Straty wentylacyjne można ograniczyć na kilka sposobów, m.in. zwiększając sprawność odzysku ciepła oraz ograniczając strumień powietrza zewnętrznego. Oba te rozwiązania stosuje CALOREX w swoich centralach basenowych. Centrala wyposażona jest w wewnętrzny układ pomiarowy i regulacyjny, pozwalający użytkownikowi na definiowanie na dotykowym panelu programów tygodniowych i przełączania się w tryb nocny. Centrale śledzą parametry powietrza i wody w obiekcie także i zapisują na karcie pamięci. Standardem staje się także zastosowanie oszczędnych i cichych wentylatorów EC oraz kontroli zdalnej przez internet.

Oszczędność energii i automatyczną regulacja

Centrale Calorex wyposażona jest w wentylatory z napędem bezpośrednim EC komutowane elektronicznie, z prędkością obrotową regulowaną płynnie i automatycznie na podstawie pomiaru i kontroli rzeczywistej wielkości strumienia powietrza i wilgotności. W nocy wentylatory pracują ze zmniejszoną wydajnością, co pozwala na 65% zmniejszenie zużycia prądu. W okresie użytkowania basenu centrala pracuje zazwyczaj na pełnych obrotach aż do osiągnięcia komfortu na hali, kiedy obroty są płynnie regulowane i redukowane. Również układ pompy ciepła wyposażony jest w płynną regulację mocy, co pozwala dopasować zużycie energii do rzeczywistych chwilowych kosztów. Centrale same regulują swoją pracę pod kątem komfortu, co sprawia, że automatycznie mogą również utrzymywać podciśnienie w hali zapobiegając infiltracji oraz wydostawaniu się powietrza wilgotnego do niepożądanych stref.

Ciepło ‘z powietrza’

Powietrze w obiektach basenowych inaczej niż w typowej klimatyzacji komfortu, przy wysokiej wartości entalpii zawiera duże ilości energii, co jest wynikiem znacznej zawartości wilgoci i wyższej temperatury. Obieg powietrza wykazuje się przy tym relatywnie małą bezwładnością i sprawne systemy wentylacyjne są w stanie w krótkim czasie uzyskać wymagane parametry powietrza. Obiegi wodne mają natomiast większą inercje i wydłużony proces nagrzewania oraz bardziej stabilne parametry.

Pomiędzy wodą a powietrzem w hali zachodzi ciągła wymiana energii i masy – można przyjąć, że w trakcie parowania z niecki basenu pobierane jest ciepło jednocześnie z obu źródeł, przy czym większość z powietrza, nawet około 66%. Zatem rozpatrując zarządzania energią w budynku basenu celowe okazuje się przekazywanie ciepła z powietrza ponownie do układu wodnego. Ułatwia to także optymalizacja parametrów wody względem powietrza pod kątem komfortu użytkowników, gdzie różnica temperatur powinna wynosić zazwyczaj ok. 2 K. Można znacznie obniżyć koszty ogrzewania wody basenowej w okresie przejściowym, podnosząc jednocześnie sprawność układu pompy ciepła. Przy umiarkowanej temperaturze zewnętrznej powietrze, które nawiewamy do hali basenu nie wymaga intensywnego ogrzewania, a ciepło odzyskane w ten sposób można przekazać do obiegu wodnego.

Zalety zastosowania pompy ciepła to niewątpliwie:

  • znaczne zwiększenie sprawności odzysku ciepła oraz wydajności osuszania,
  • ograniczenie do minimum poboru energii grzewczej ze źródeł konwencjonalnych,
  • całoroczne utrzymanie optymalnych parametrów temperaturowo-wilgotnościowych w hali basenowej,
  • możliwość wykorzystania odzyskanego ciepła na potrzeby ogrzewania powietrza, wody basenowej lub c.w.u.,
  • minimalizacja rozmiarów centrali,
  • niezależność od pory dnia czy roku (inaczej niż w przypadku kolektorów słonecznych).

 

Zastosowanie pompy ciepła jest szczególnie uzasadnione w przypadku basenów, gdzie temperatura powietrza wywiewanego jest znacznie wyższa niż w innych obiektach.

Dedykowane do pracy w warunkach basenowych

Nasze centrale wyposażone są w zintegrowaną automatykę więc inwestor czy wykonawca nie musi zastanawiać się, czy urządzenie powinno pracować w danej chwili, tak centrala czy osuszacz uruchamiane są w sposób automatyczny. Dodatkowo centrale mogą pracować zgodnie z harmonogramem co znacząco ogranicza koszty eksploatacyjne na przykład, kiedy basen jest zamknięty.

Firma Calorex jest obecna w Polsce ponad 20 lat więc przykłady realizacji z tymi urządzeniami można by mnożyć. Odporność na korozję i wytrzymałość tych urządzeń została już wielokrotnie sprawdzona pracując bezawaryjnie na różnych obiektach przez wiele lat . Standardowe centrale wentylacyjne nie są zwykle przystosowane do agresywnego środowiska, jakie tworzy obecność chloru w wodzie basenowej, a wilgoć, która musi zostać odebrana często jest zbyt duża, aby zwykła centrala wentylacyjna w odpowiedni sposób ją wyeliminowała. Oczywiście często kluczowym jest tutaj doświadczenie i wiedza naszych inżynierów już przy doborze urządzania dla danego obiektu.

Nasze Centrale basenowe pracują w wielu hotelach , spa, pływalniach publicznych oraz rezydencjach prywatnych. Ta sama filozofia pompy ciepła sprawdza się więc w wielu zastosowaniach. Wciąż znajdujemy nowe miejsca, gdzie można coś poprawić i nie marnować raz już dostarczonej energii. Na bardzo starych obiektach, gdzie działo się tak często i czasami nie było żadnego odzysku, również stosowaliśmy dedykowane pompy ciepła na istniejących instalacjach by poprawić sytuacje bez przebudowy całego systemu. Dokładna analiza opłacalności będzie przedmiotem osobnego artykułu.

CALOREX – HEAT PUMPS & DEHUMIDIFIERS jest brytyjskim producentem, którego JP SP. Z. O. O. reprezentuje praktycznie od początku istnienia marki CALOREX w Polsce, jako wyłączny i autoryzowany przedstawiciel. Zajmujemy się doborem i optymalizacją urządzeń do osuszania, odzysku ciepła i klimatyzacji hal basenowych. Niezależnie od wielkości i stopnia skomplikowania obiektu możemy zaproponować Państwu odpowiednie urządzenia, które nie tylko zapewnią optymalny klimat w hali basenowej, ale także zminimalizują koszty eksploatacji oraz zagwarantują wieloletnią bezawaryjną pracę.

Zapraszamy inwestorów, użytkowników, firmy projektowe oraz instalacyjne do kontaktu bezpośredniego z naszymi doradcami – chętnie podejmiemy współprace przy nowych i aktualnych projektach.