Wentylacja w kuchni - jak uniknąć problemu?

Kuchnia to przestrzeń w domu lub w mieszkaniu, w której niezbędne jest zadbanie o odpowiedniej jakości wentylację. Wpływa to na bezpieczeństwo jej użytkowania. W kuchni podczas gotowania unosi się para wodna, która przenika się z zapachami jedzenia, czy też drobinami tłuszczu. Ponadto w niektórych systemach wciąż użytkuje się gaz. To sprawia, że brak wydajnej i dobrze zaprojektowanej wentylacji może doprowadzić do katastrofy. Jak uniknąć tego problemu?


Wentylacja w kuchni - przepisy

Właściwości wentylacji w kuchni oraz sposób jej montażu regulowane są przez przepisy prawne. System musi być zgodny z normą PN-83/B-03430 i przepisem dotyczącym Wentylacji w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Zgodnie z nimi przepustowość kanału wywiewnego powinna wynosić od 30 m3/h do 70 m3/h i jest to uzależnione od wielkości pomieszczenia, a także rodzaju wykorzystywanej kuchenki. Największą przepustowość powinna wentylacja w kuchni, gdzie jest okno zewnętrzne oraz kuchenka gazowa lub węglowa. Warto zapoznać się z tymi przepisami, aby uniknąć problemu z niewłaściwą lub zbyt mało wydajną wentylacją.

Najczęstsze problemy wentylacji w bloku

Wentylacja w kuchni w bloku wiąże się z określonymi wyzwaniami. Najczęściej pojawiające się problemy to m.in.:

  • przeciągi w mieszkaniach i duży przewiew (i zakrywanie kratek wentylacyjnych)
  • wdmuchiwanie powietrza do mieszkań zlokalizowanych wyżej;
  • błędy budowlane i architektoniczne;
  • zbyt duża szczelność okien;
  • brak drożności przewodów wentylacyjnych.

Jak zamontować kratkę wentylacyjną?

Warto zastanowić się nad tym, jak zamontować kratkę wentylacyjną w kuchni. Przede wszystkim powinna ona znajdować się nie mniej, niż 15 centymetrów od powierzchni sufitu. Wówczas gwarantuje największą wydajność i jest w stanie zbierać najwięcej zanieczyszczeń. Ponadto kratka powinna być solidnie zamontowana do powierzchni oraz umieszczona w dedykowanej ramce. Pod żadnym pozorem nie powinno się jej zakrywać, w celu ograniczenia przewiewu. Może to doprowadzić do groźnych sytuacji.

Wentylacja w kuchni a okap

Jednym z urządzeń wykorzystywanych w kuchni jest okap. Może on być podłączony bezpośrednio do komina lub do wentylacji. Jego montaż musi odbyć się prawidłowo, dzięki czemu sprzęt będzie w stanie odprowadzać nadmiary oparów i niebezpiecznych substancji z powietrza. Takie urządzenie powinno być standardem w dobrze zaprojektowanym pomieszczeniu kuchennym.

Jak wyprowadzić wentylację z kuchni?

Wentylację z kuchni można wyprowadzić przez komin. W tym celu montuje się dedykowaną kratkę na kominie lub podłącza do wywiewu okap. Dzięki temu opary odprowadzane są bezpiecznie i skutecznie. Cały proces powinien przebiegać zgodnie z prawem budowlanym i rynkowymi standardami. Deweloperzy dbają o to już na etapie projektowania inwestycji. Prawidłowo działająca wentylacja w kuchni wpływa korzystnie na bezpieczeństwo domowników i ich codzienną satysfakcję.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl