VTS: Jak zbudowana jest wodna nagrzewnica powietrza?

Wodne nagrzewnice powietrza to stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, wykorzystujące wentylator do nadmuchu powietrza ogrzanego przez wodny wymiennik ciepła. Powietrze zaciągane przez wentylator przepychane jest przez rozgrzany gorącą wodą wymiennik, odbiera ciepło z lameli wymiennika i ogrzewa pomieszczenie. Jest to bardzo wydajny sposób ogrzewania, ze przede wszystkim ze względu na czas jaki potrzebny jest do ogrzania dużych powierzchni.


Jak zbudowana jest wodna nagrzewnica powietrza?

Wodne nagrzewnice powietrza to stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, wykorzystujące wentylator do nadmuchu powietrza ogrzanego przez wodny wymiennik ciepła. Powietrze zaciągane przez wentylator przepychane jest przez rozgrzany gorącą wodą wymiennik, odbiera ciepło z lameli wymiennika i ogrzewa pomieszczenie. Jest to bardzo wydajny sposób ogrzewania, ze przede wszystkim ze względu na czas jaki potrzebny jest do ogrzania dużych powierzchni. Mimo, że jest to urządzenie o niezłożonej budowie, to urządzenia występujące na rynku różnią się od siebie. Różnice to przede wszystkim materiały z jakich wykonuje się obudowę jednostki grzewczej oraz typ zastosowanego silnika. I choć idea działania jest taka sama, warto zastanowić się, które rozwiązanie wybrać. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się wykonaniu obudowy nagrzewnicy.

Jakie materiały stosuje się do wykonania obudowy?

Na rynku można spotkać obudowy wykonane zasadniczo z trzech typów materiałów: ABS, EPP i rzadziej ze stali. EPP czyli spieniony polipropylen swoją strukturą przypomina styropian, ale w odróżnieniu od niego nie jest tak sztywny i kruchy. EPP charakteryzuje się dobrą odpornością na różne czynniki fizyczne i mechaniczne. Jest tez bardzo lekki. ABS czyli akrylonitryl-butadien-styren to jedno z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych tworzyw sztucznych. Materiał ten jest stosowany niemal w każdej branży. Znajdziemy go w samochodzie, obudowie telewizora, zabawkach, czy sprzęcie sportowym. Swoją komercyjną popularność zawdzięcza wysokiej wytrzymałości i dobrym parametrom przetwórczym.Obudowy stalowe stosuje się w nagrzewnicach dla przemysłu, przeznaczonych do miejsc gdzie wygląd obudowy i estetyka nie mają większego znaczenia.


Dlaczego VTS zrezygnował z EPP?

Nagrzewnice VOLCANO VR-Mini były na początku produkowane z EPP. Jednak po tym jak rynek dobrze przyjął mniejszą nagrzewnicę, producent zdecydował się zainwestować w formy i także małe urządzenia wykonać z materiału ABS. Wykonanie obudowy z EPP jest tańsze w przygotowaniu, dlatego sprawdza się jako rozwiązanie tymczasowe, które można szybko i niewielkim kosztem wprowadzić na rynek. Urządzenia z ABS, wyróżnia wytrzymałość i precyzja wykonania. Elementy precyzyjnie odwzorowują projekt, co pozwala na idealne spasowanie elementów obudowy. Obudowa wykonana z EPP wymagały klejenia, co wydłużało znacząco proces montażu urządzenia. Raz sklejone urządzenie nie może być ponownie otwarte. Tu pojawia się problem higieniczny. W nagrzewnicy VOLCANO system SMART LOCK, pozwala na zdjęcie przedniej części obudowy i w prosty sposób można dokonać rutynowego przeczyszczenia wymiennika, w którym z czasem mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Jeśli mowa o higienie. Warto zauważyć, że chropowata powierzchnia EPP może gromadzić więcej zanieczyszczeń, które trudno usunąć. Gładka powierzchnia ABS pozwala na szybie czyszczenie czy w razie potrzeby także dezynfekcję. Ma to spore znaczenie, podczas zastosowania nagrzewnic w miejscach o podwyższonej wrażliwości higienicznej – jak sklepy czy restauracje. Nagrzewnice w obudowie ABS oprócz wcześniej wymienionych cech praktycznych wyróżniają się na tle innych rozwiązań również swoją estetyką wykonania. Nagrzewnice VOLCANO chętnie wybierają wymagający klienci w Europie zachodniej, którzy dbają nie tylko o osiągi techniczne ale także walory estetyczne urządzeń.