VILPE - fińskie systemy wentylacyjne. Wywiad z Andrzejem Januszem, szefem oddziału w Polsce.

Andrzej Janusz, Development Manager w firmie SK Tuote Poland, stawia na nowoczesne rozwiązania w systemach wentylacji, uwzględniające automatykę wykorzystującą sterowanie za pomocą WIFI i czujniki do pomiaru wilgotności względnej (RH) oraz poziom dwutlenku węgla (CO2) w powietrzu. Firma notuje co roku wzrost 20-25 proc. sprzedaży i wprowadza też regularnie co rok kilkanaście nowych produktów. Jej nowe rozwiązanie, VILPE ECo Ideal Wireless jest do 70 procent niższe niż koszt instalacji systemu rekuperacji.

 

Szanowny Panie, reprezentuje Pan w Polsce fińską firmę, która od 42 lat zajmuje się rozwiązaniami dekarsko-wentylacyjnymi. Marka VILPE należy do spółki SK Tuote, która powstała początkowo jako firma stricte dekarska, bo zdaje się, że wyrosła na doświadczeniach kierownika budowy? 

To prawda. Początkowo, właśnie ponad 40 lat temu, założyciel naszej firmy pracował w zawodzie dekarza i kierownika budów. Zauważył problemy z instalacją izolacji dachowych. Wymyślił swoje rozwiązanie, opracowując elementy mocujące, umożliwiające instalowanie płyt izolacyjnych na płaskich dachach. Ten pierwszy wynalazek firmy został nazwany „sienikiinnike, SK”(mocowanie w kształcie grzybka), od którego pochodzi pierwszy człon nazwy firmy SK Tuote. I tak to się zaczęło. Od tego czasu firma podąża za trendami w budownictwie, co więcej sama je też tworzy. 

Proszę powiedzieć, dlaczego warto wybierać rozwiązania VILPE, zarówno podczas projektowania domu, jak dla już gotowych budynków?

Przede wszystkim mamy ogromne doświadczenie, a co za tym idzie wyjątkowo szeroką ofertę. Podchodzimy też indywidualnie do każdego klienta, czyli wybieramy rozwiązania dekarskie i wentylacyjne ściśle ukierunkowane pod każdy budynek.

 

Co dają rozwiązania VILPE, czyli efektywna wentylacja, dla posiadacza nieruchomości? Jakie oszczędności?.

Przede wszystkim działamy na zasadzie zaprojektuj, zamontuj, zapomnij. Każdy zarządca budynku wie, co to oznacza. Udzielamy 20-letniej gwarancji, nawet trwałość koloru objęta jest 10-letnią gwarancją. Nasze systemy wentylacyjne nie wymagają żadnych napraw, czy wymiany elementów. To są ogromne oszczędności.

Jak rozwiązania wentylacyjne VILPE wpływają na pomieszczenia i czego pozwalają uniknąć?

Przede wszystkim eliminują problemy z wilgocią oraz zbyt wysokim poziomem dwutlenku węgla. Zapewniają też właściwą kontrolę intensywności przepływu powietrza. Pozwalają na uniknięcie przewentylowania budynku. 

Jak cenowo na tle konkurencji wyglądają instalacje VILPE, rozumiem, że jest to segment absolutnego premium – to może, dlaczego warto zapłacić więcej?

 Nie wiem, czy kosztujemy więcej. Jedne rozwiązania konkurentów są tańsze, inne droższe. Trudno jednoznacznie określić. Oczywiście zapewniamy jakość premium, ale mamy bardzo szerokie grono odbiorców, nie tylko tych z zasobnym portfelem.

Gdzie mogą być używane rozwiązania VILPE (domy, obiekty komercyjne?) 

Jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązanie dedykowane dla różnego rodzaju obiektów. Rodzaju obiektu. Praktycznie dla każdego typu budynków możemy dobrać albo kompletne systemy, bądź też mogą to być pojedyncze produkty. Konkludując, wentylacje VILPE są przeznaczone dla bardzo szerokiego spektrum budynków.

Panuje taka opinia, że dekarze wybierają rozwiązania VILPE? Zgadza się Pan z nią?

Ta opinia pochodzi od dekarzy, instalatorów. Z czego ona może wynikać?

Sądzę, że to dlatego, że przy zakupie naszych rozwiązań oszczędzają na czasie. Po pierwsze dekarze znajdą u nas rozwiązania do praktycznie każdego rodzaju dachu i pokrycia, na którym przyjdzie im pracować. Razem z produktami otrzymują kompletne instrukcje, szablony, a nawet narzędzia potrzebne do montażu. To bardzo upraszcza pracę, ponieważ montaż jest po prostu łatwy. Ma się też świadomość, że przy naszych instalacjach wentylacyjnych obowiązuje wspomniana zasada zamontuj, zapomnij. Nie ma też problemów z gwarancją i odbiorem technicznym.

Jak fińska marka znalazła się w Polsce i jak się odnalazła?

Na początku był import i współpraca z takimi markami jak Ruukki, Lindab, Stema czy Wabis, które sprowadzały produkty Vilpe do Polski. Ponad 5 lat temu powstała spółka córka w Polsce, usprawniając tym samym logistykę, dostępność produktów, serwis A jak się odnaleźliśmy? Sądzę, że bardzo dobrze. Aktualnie jesteśmy centrum logistycznym i to nie tylko na Polskę, ale i na centralną i zachodnią Europę. 

Czy widzą Państwo jakieś trendy sprzedażowe, co chętnie wybierają Polacy z rozwiązań VILPE? 

Dom ma oddychać przede wszystkim, więc jak już wcześniej wspomniałem mamy rozwiązania adekwatne do różnego rodzaju wentylacji w budynku i trudno mówić o jakiś trendach. Chętnie wybierane są rozwiązania związane z automatyką, umożliwiające optymalne ustawianie wentylacji.

Jakieś ciekawostki, nowinki, które oferuje firma? Słyszałem o innowacyjnym rozwiązaniu dotyczącym okapu kuchennego z użyciem silnika wentylatora dachowego.

Owszem, oferujemy system „Cicha kuchnia VILPE”, który do faktycznie eliminuje hałas z okapu w kuchni praktycznie do zera. W skrócie opisując, jest to okap kuchenny bez wbudowanego silnika i połączony z wentylatorem dachowym VILPE.

 

Marka VILPE proponuje też rozwiązania związane z najnowszą technologią. Może Pan coś o tym powiedzieć? 

To wspomniany już wcześniej system VILPE ECo Ideal Wireless. W skrócie to zdalnie sterowana wentylacja, która automatycznie utrzymuje doskonałą jakość powietrza, bez ingerencji człowieka. To rozwiązanie to inteligentna metoda wentylacji kontrolowanej na żądanie, która automatycznie utrzymuje odpowiednią jakość powietrza w każdej przestrzeni. Bezprzewodowe czujniki, które montujemy, mierzą wilgotność względną (RH) oraz poziom dwutlenku węgla (CO2) w powietrzu i przesyłają wyniki pomiarów do jednostki sterującej. Następnie stopień wentylacji jest regulowany, w celu zapewnienia dobrej jakości powietrza, bez nadmiernego poboru energii. 

Jakie są korzyści z założenia takiego systemu? 

Przede wszystkim krótki okres zwrotu kosztów w porównaniu do bardziej skomplikowanych rozwiązań wentylacyjnych. Dla przykładu całkowity koszt VILPE ECo Ideal Wireless jest do 70 procent niższy niż koszt instalacji systemu rekuperacji. System VILPE ECo Ideal Wireless jest łatwy i szybki w montażu i przy modernizacji a samo zainstalowanie systemu nie wymaga dodatkowego okablowania, ani przebudowy istniejących kanałów wentylacyjnych. Istniejące kanały lub kominy wentylacyjne mogą również być stosowane jako część instalacji.

Jak ważna jest ekologia w firmie? 

Jest to jeden z priorytetów dla spółki. Używamy tylko materiałów nadających się do recyklingu. Zakład produkcyjny aktualnie montuje 2,5 tys. metrów paneli słonecznych. Zresztą Finlandia słynie ze swojego ekologicznego podejścia do środowiska więc i nasza firma nie jest wyjątkiem.

Już na sam koniec może, jak rozwija się marka Vilpe w Polsce? Jakie wyzwania stoją przed firmą i jak spółka widzi swoją pozycję w tutaj za kilka lat. 

Rozwija się bardzo dobrze. Notujemy co roku wzrost 20-25 proc. sprzedaży. Wprowadzamy też regularnie co rok kilkanaście nowych produktów. Nadal będziemy rozwijać serwis, wsparcie dla instalatorów, rozwijamy kompleksowość obsługi, ale chcemy też, aby w naszym kraju rosła dobra znajomość rozumienia wentylacji i to jak ważna jest dla każdego z nas. Gdzie będziemy za trzy lata jako marka VILPE? Może odpowiem tak… jestem dobrej myśli. 

Czy spółka prowadzi jakieś działania CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu) firmy, może jakieś może wspieranie inicjatyw? 

Wyposażamy szkoły, udzielamy się w akcjach charytatywnych. W zależności od potrzeb, ale niespecjalnie chętnie się z tym afiszujemy, po prostu robimy co, należy.

Jak Pan spędza wolny czas, jakiś sport, hobby? 

Wolny czas, a jest go niewiele, zawsze staram się spędzić z rodziną. Co do sportu, to lubię pływać i zdecydowanie preferuję żagle.

 

Dziękuję za rozmowę 

Również dziękuję.

 

Opracowanie, redakcja.

Zdjęcie wykorzystane w materiale pochodzą ze zbiorów firmy SK Tuote Poland.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

...