Urządzenie filtrowentylacyjne - TENDER

TENDER VAC należy do grupy wysoko-próżniowych urządzeń filtracyjnych

Jest przeznaczone do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń pyłowo-gazowych. Skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia bezpośrednio w miejscu ich powstania.

Urządzenie jest niezastąpione przy laserowym cieciu gumy, sklejki, pleksi, akrylu i innych materiałów oraz przy rozmaitych procesach, którym towarzyszy dokuczliwy zapach, np. w laboratoriach chemicznych i farmaceutycznych. Jest idealnym rozwiązaniem przy odciąganiu zanieczyszczeń z osłon narzędzi do ciecia lub szlifowania gumy i innych materiałów emitujących przykre zapachy.

Urządzenie jest przeznaczone do filtracji zanieczyszczeń suchych, nieposiadających właściwości żrących lub stwarzających zagrożenie wybuchem. podstawowym wyposażeniem urządzenia jest turbina ssąca wysokiego podciśnienia oraz filtry o skuteczności 99,95%.


Budowa:

  • obudowy stalowej o cylindrycznym kształcie,
  • turbiny ssącej wysokiego podciśnienia,
  • filtra nabojowego, poliestrowego, z powłoką z membrany teflonowej typ PTM klasy H13,
  • dyszy rotacyjnej służącej do regeneracji filtra nabojowego,
  • filtra wysokoskutecznego, typ FA klasy H14,
  • pochłaniacza z granulownym węglem aktywnym do pochłaniania frakcji gazowych,
  • gniazda, wyposażonego w luźny króciec Ø44 do przyłączenia elastycznego przewodu odciągowego,
  • zaworu sprężonego powietrza (ręcznego lub elektromagnetycznego w zależności od wersji),
  • zespołu elektrycznego (wersja ze sterowaniem ręcznym lub automatycznym),
  • dwóch presostatów uruchamiających sygnalizację akustyczną przy nadmiernych oporach filtrów,
  • pojemnika na odpady wraz z zespołem kół jezdnych, pozwalających na przemieszczanie urządzenia.

 

Opcje

TENDER VAC wykonany jest w dwóch wersjach różniących się sposobem sterowania. W wersji standardowej uruchamianie urządzenia odbywa się ręcznie, przy czym należy pamiętać, by przed załączeniem turbiny otworzyć na kilka sekund zawór sprężonego powietrza zasilający dyszę rotacyjną regenerującą filtr nabojowy. W wersji sterowania automatycznego po załączeniu turbiny następuje najpierw samoczynne otwarcie zaworu elektromagnetycznego sprężonego powietrza, po czym - po kilku sekundach - następuje automatyczne uruchomienie turbiny.


Użytkowanie

TENDER VAC wymaga podłączenia do instalacji sprężonego powietrza o ciśnieniu co najmniej 0,6 MPa. Podłączenie elektryczne odbywa się za pomocą pięciometrowego przewodu zasilającego z wtyczką. Urządzenie należy połączyć z odciągiem stanowiskowym przy pomocy przewodu elastycznego o Ø44 mm. W zależności od procesu może to być obsługiwane urządzenie technologiczne, obudowa ssąca lub ramiona ssące ERGO-MINI. Zanieczyszczenia pyłowe są zatrzymywane przez filtry nabojowy i absolutny, natomiast złoże węgla aktywnego absorbuje większość szkodliwych związków chemicznych, takich jak: styren, toluen, alkohole, fenol, benzyna i wiele innych. W przypadku osiągnięcia przez którykolwiek filtr pyłowy granicznego stopnia zanieczyszczenia presostaty włączają sygnalizatory akustyczne przyporządkowane poszczególnym filtrom. Filtr nabojowy należy zregenerować otwierając zawór sprężonego powietrza, natomiast filtr absolutny należy wymienić na nowy.