UNI-LUX zadebiutuje na „FORUM” z osuszaczami i klimatyzatorami marki FRAL

Rozmowa z Waldemarem Jarzynką, Dyrektorem Handlowym firmy UNI-LUX Sp. z o.o.

 

UNI-LUX, lider w krajowym segmencie osuszaczy profesjonalnych oraz domowych, po raz pierwszy wystawi się na „FORUM WENTYLACJA-SALON KLIMATYZACJA”. Zaprezentuje mobilne nawilżacze profesjonalne, osuszacze kondensacyjne oraz przemysłowe jednostki osuszająco-klimatyzujące. Wszystkie te urządzenia są coraz bardziej popularne na rynku krajowym, czego wyrazem jest ich rosnąca sprzedaż.

 

Panie Dyrektorze, proszę powiedzieć coś o firmie UNI-LUX. Jesteście na rynku już dość długo, bo ponad 25 lat.

Firma została założona w roku 1993. Początkowo zajmowała się importem i sprzedażą drobnych urządzeń elektrycznych, a następnie dużego sprzętu AGD jak lodówki i zamrażarki. Od 19 lat jesteśmy przedstawicielem firmy FRAL S.r.l, europejskiego lidera w produkcji kondensacyjnych osuszaczy powietrza i profesjonalnych klimatyzatorów mobilnych oraz polskim dystrybutorem największego na świecie producenta mobilnych piecyków naftowych, japońskiej firmy CORONA.

To jaki jest w tej chwili core business firmy?

Odeszliśmy od AGD i przeorientowaliśmy się na sprzedaż urządzeń w sektorze HVAC. Aktualnie oferujemy urządzenia do uzdatniania powietrza jak osuszacze, nawilżacze, mobilne klimatyzatory oraz oczyszczacze powietrza. Od ponad 15 lat specjalizujemy się w osuszaczach kondensacyjnych, od domowych poprzez profesjonalne aż do przemysłowych. Do 2000 roku mało kto de facto orientował się w naszym kraju, do czego służą osuszacze powietrza. Jeden z pierwszych modeli osuszaczy firmy FRAL-FlipperDry - jest najstarszym urządzeniem na rynku polskim nadal cieszącym się dużym powodzeniem, ze względu na niezawodność. Drugą gałęzią naszej sprzedaży są mobilne klimatyzatory profesjonalne i przemysłowe. Mamy najszerszą na rynku ofertę tego typu urządzeń.

 

Jaka pozycję na rynku zdobył UNI-LUX przez te kilkanaście lat?

W segmencie osuszaczy profesjonalnych oraz domowych należymy do liderów.

Ten segment zdobywa coraz większa popularność. Skąd ten rosnący popyt na tego typu urządzenia i gdzie znajdują one zastosowanie?

Pomijając segment urządzeń domowych, osuszacze powietrza znajdują zastosowanie w dwóch sferach życia biznesowego. Przede wszystkim do osuszania zalanych lub wilgotnych pomieszczeń.

A skąd coraz większy popyt na osuszacze? Przede wszystkim rosnące tempo budowania oraz duży nacisk kładziony na możliwie krótkie terminy realizacji ukazały problem niewystępujący dotychczas w Polsce, a mianowicie wilgoć technologiczną (budowlaną). Największe ilości wody zużywa się w trakcie fazy końcowej budowy przy pracach wykończeniowych jak tynkowanie, wylewki, kładzenie gładzi szpachlowych. Jej naturalne wyschnięcie w krótkim czasie, w szczególności w okresie jesienno-zimowym, jest niemożliwe. Bardzo często czas oczekiwania na możliwość prowadzenia dalszych prac powoduje znaczne wydłużenie czasu budowy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Ale przecież są nagrzewnice, w czym osuszacze są lepsze?

Postaram się to wyjaśnić w prosty sposób. Stosowanie nagrzewnic powietrza jest rozwiązaniem czasochłonnym i wymaga zużycia dużej ilości energii, ponieważ pomieszczenie winno być bardzo intensywnie wietrzone (musi następować częsta i całkowita wymiana powietrza). Przy dużej wilgotności na zewnątrz metoda ta jest całkowicie bezskuteczna. Jedyną naprawdę skuteczną metodą osuszenia wilgoci technologicznej i budowlanej jest użycie do tego celu osuszaczy kondensacyjnych i wentylatorów. Jest to metoda od lat stosowana na całym świecie.

Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie oferowane przez UNI-LUX osuszacze firmy FRAL?

Między innymi służą do kontrolowania poziomu wilgotności w procesach produkcyjnych oraz w magazynach. Oprócz osuszaczy adsorpcyjnych od pewnego czasu w zastosowaniach przemysłowych zarówno w liniach produkcyjnych, jak i w magazynach coraz częściej stosuje się osuszacze kondensacyjne. Za ich zastosowaniem przemawiają zarówno niższe koszty inwestycyjne, jak i znacznie niższe koszty eksploatacji w porównaniu z osuszaczami adsorpcyjnymi.  

Użytkownik osuszaczy powietrza czasami spotyka się z problemem zwiększenia temperatury w pomieszczeniu, w którym pracuje osuszacz powietrza. Jak sobie z tym poradzić?

Faktycznie ten problem dotyczy w szczególnym przypadku osuszaczy adsorpcyjnych, ale też w mniejszym stopniu osuszaczy kondensacyjnych. Rozwiązaniem dla osuszaczy adsorpcyjnych jest zastosowanie chłodnicy powietrznej lub wodnej, co w znacznym stopniu komplikuje jednak jego instalację i podnosi koszty inwestycji. W przypadku osuszacza kondensacyjnego rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. stacji osuszająco-klimatyzacyjnej. Jest to de facto standardowy osuszacz przemysłowy z dodatkowym zewnętrznym wymiennikiem – skraplaczem. Klimatyzator i osuszacz w jednym urządzeniu oprócz normalnej funkcji osuszania powietrza pozwala na niezależne kontrolowanie maksymalnej temperatury w pomieszczeniu. 

UNI-LUX jest wyłącznym przedstawicielem firmy FRAL S.r.l, europejskiego lidera w produkcji kondensacyjnych osuszaczy powietrza i profesjonalnych klimatyzatorów mobilnych. Jakiego typu urządzenia oferuje?

Oferta firmy FRAL jest bardzo bogata. Oprócz bardzo szerokiej gamy osuszaczy mobilnych i stacjonarnych oraz klimatyzatorów profesjonalnych FRAL oferuje między innymi kompletną linię stacji osuszająco – klimatyzacyjnych DehuClima poczynając od najmniejszego modelu FD160TCR o wydajności osuszania 160 litrów/24 h i wydajności chłodzenia 6,5 kW aż po największą jednostkę FD3000TCR o odpowiednich wydajnościach 3.000 litrów/24 h i 90,0 kW. FRAL jest obecnie największym producentem osuszaczy kondensacyjnych w Europie. Ma 2 zakłady produkcyjne – we Włoszech niedaleko Vicenzy oraz w Chinach. Duża część produkcji jest pod obcymi markami znanymi na rynku europejskim. Tylko część produkcji jest wykonywana pod własną marką.

Jakby Pan mógł opowiedzieć czym się wyróżniają osuszacze FRAL?

Zacznę może od kwestii, która jest niezwykle istotna dla każdego użytkownika. Osuszacze FRAL charakteryzują się długą żywotnością, przypomnę, że pierwsze egzemplarze w Polsce pracują już ponad 15 lat. Kolejna sprawa to niezawodność – model osuszacza profesjonalnego FlipperDry jako jedyny w Europie ma normalną, bezwarunkową gwarancję 5-letnią, a na inne urządzenia profesjonalne i przemysłowe – standardowo 2 lata. Są bardzo skuteczne w niskich temperaturach oraz odporne na zanieczyszczenia, co jest niezwykle ważne w branży budowlanej. Osuszacze FRAL wyróżnia też korzystny stosunek ceny do jakości, bo ceny urządzeń są naprawdę umiarkowane. I kwestia również bardzo istotna, jesteśmy w stanie zagwarantować obsługę serwisową na terenie całego kraju z dostępem do części zamiennych nawet do najstarszych urządzeń.

Czy Fral oferuje jakieś unikatowe rozwiązania, np. w sferze klimatyzacji?

Mamy jako jedyni w Polsce kompleksową ofertę mobilnych klimatyzatorów przemysłowych typu SpotCooler poczynając od najmniejszych o mocy 4,0 kW aż do 25 kW. FRAL oferuje zarówno typowe monobloki, jak i splity gdzie pośrednim chłodziwem jest roztwór glikolu, a jednostki mogą być dowolną ilość razy rozłączane, długość rurociągu może wówczas sięgać nawet 30 metrów. Sprzedaż mobilnych urządzeń tego typu bardzo szybko rośnie z uwagi na ich elastyczność zastosowania – mogą działać jako urządzenia stacjonarne, jak i mobilne back-up’y np. w serwerowniach w czasie awarii klimatyzacji. Ostatnio dostarczyliśmy większą ilość jednostek o mocy 7,0 kW do zakładu LG w Mławie produkującego telewizory i monitory.  

A czego Państwo spodziewają się po "FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA”?

Jesteśmy po raz pierwszy na Targach. Liczymy na rozszerzenie listy naszych partnerów biznesowych o firmy wykonawcze, projektowe, serwisowe oraz na udane i owocne prezentacje urządzeń klientom finalnym.

Co zaprezentujecie na „FORUM”?

Przede wszystkim mobilne nawilżacze profesjonalne oraz całą gamę osuszaczy kondensacyjnych z naciskiem na mobilne urządzenia budowlane, oraz przemysłowe jednostki osuszająco-klimatyzujące i mobilne klimatyzatory przemysłowe.

A jakie są plany rozwoju UNI-LUX na najbliższy okres?

W tym roku import i obsługę serwisową osuszaczy przejmuje firma FRAL Polska Sp. z o.o. Z kolei Uni-Lux jako długoletni partner pozostaje generalnym dystrybutorem i koncentruje się rozszerzeniu rynku i wprowadzaniu specjalistycznych urządzeń m.in. energooszczędnych urządzeń przemysłowych przystosowanych do pracy w niskich temperaturach. 

I już na koniec jak widzi Pan rozwój rynku osuszaczy w Polsce?

Po tych kilkunastu latach funkcjonowania na polskim rynku muszę przyznać, że przyszłość postrzegamy bardzo obiecująco. Zarówno z uwagi na wprowadzane nowe rozwiązania, jak i technologie oraz zwiększające się potrzeby rynku wynikające z rosnących możliwości inwestycyjnych potencjalnych użytkowników.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję.

 

Opracowanie, redakcja.

Zdjęcia wykorzystane w materiale pochodzą ze zbiorów firmy Uni-Lux sp. z o.o.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

...