Systemy osuszania - Cz. 1. Wytyczne dla kompleksowego doboru

Dobór osuszania jako złożony proces powinien uwzględniać wiele czynników wpływających na zyski wilgoci w określonym pomieszczeniu.

Jest niezmiernie istotny, gdyż bardzo często systemy osuszania biorą czynny udział w procesach produkcyjnych poprzez odpowiednie przygotowanie powietrza w określonej kubaturze.

Kiedy osuszanie jest potrzebne ?

Korozja elementów stalowych

Szczególnie niewskazane jest zjawisko korozji elementów stalowych konstrukcji przy magazynowaniu produktów gotowych oraz półproduktów, w trakcie eksploatowania budynków, np. lodowiska, przemysł. W celu uzyskania pełnego zabezpieczenia należy zapewnić obniżenie wilgotności otaczającego powietrza poniżej 50%. Korozji spada do bardzo niskiego poziomu przy wilgotności poniżej 60%, a przy wartości poniżej 40% prawie nie występuje.

Wykraplanie się wody

W wielu przypadkach m.in. na stacjach wodociągowych dochodzi do sytuacji, w której temperatura powierzchni elementów instalacji jest niższa niż temperatura punktu rosy otaczającego powietrza. Powoduje to wykroplenie się wody i niszczenie wyposażenia obiektu. Aby zapobiec temu zjawisku, konieczne jest osuszenie powietrza, celem utrzymania temperatury rosy poniżej temperatury powierzchni „zimnych” elementów. W przemyśle spożywczym wykroplenie może wynikać ze współczynnika ubytku masy, wtedy gdy gorący produkt trafia np. do wstępnego wychłodzenia (np. przemysł mięsny).

Oszranianie

Podobnie jak w przypadku wykraplania zjawisko to występuje, gdy temperatura powierzchni elementów jest niższa niż temperatura punktu rosy, a dodatkowo jest niższa od zera, czyli temperatury zamarzania. Oczywiście skutkować to będzie powstawaniem lodu na powierzchniach (np. w chłodniach przyczynia się do spadku wydajności chłodniczej, stwarzając jednocześnie zagrożenie związane z możliwością poślizgnięcia się na zalodzonych rampach załadowczych). Również w tym przypadku konieczne jest osuszenie powietrza, celem utrzymania temperatury rosy poniżej temperatury powierzchni „zimnych” elementów. Aby tak się stało należy w temperaturze, niejednokrotnie ujemnej utrzymać bardzo niski poziom bezwzględnej zawartości wilgoci w powietrzu, co zawęża urządzenia możliwe do zastosowania (osuszacze adsorpcyjne).

Zbrylanie się materiałów

Duża cześć spośród produktów spożywczych, środków farmaceutycznych oraz granulatów wykorzystywanych przy produkcji elementów z tworzyw sztucznych, aby mogły pozostać w stanie sypkim lub „suchym” muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki wilgotnościowe, kiedy to nie będzie przekraczana określona wilgotność względna. Większość produktów higroskopijnych nie pochłania wilgoci przy powietrzu o wilgotności poniżej 50%, jednak niektóre wymagają parametrów nawet poniżej 15%.

Pleśń i grzyb powstające w warunkach zbyt dużej wilgotności

Wilgoć, z reguły powyżej 70%, powoduje powstawanie pleśni i sprzyja rozwojowi „grzyba”. Zjawisko to występuje bardzo często przy zbyt szczelnych pomieszczeniach, w których nie ma odpowiedniej wymiany powietrza, jednak związane jest to przede wszystkim ze zbyt wysokim poziomem wilgotności względnej.

Rozwój bakterii

Bakterie do swojego rozwoju i podtrzymania procesów życiowych potrzebują wilgoci. Wilgoć jest zawsze zawarta we wszelkich produktach.

Przykre zapachy

Przykre zapachy związane są głównie z rozwojem różnego rodzaju bakterii, grzybów. Zatem zgodnie z tym, co wcześniej wspomniano, aby zapewnić brak przykrego zapachu należy utrzymać wilgotność poniżej 50%. Nadmiar wody wprowadzony w trakcie prac budowlanych W procesie budowlanym większa cześć użytych materiałów zawiera spore ilości wody, które należy usunąć, aby kontynuować dalsze prace.

Dobór systemu osuszania

Parametry pomieszczenia

Pierwszym krokiem jest ustalenie kubatury, którą będziemy osuszać i tutaj pojawia się najbardziej podstawowy podział na kubaturę otwartą i zamkniętą. Pierwszą z nich charakteryzuje brak ciągłych, stałych zysków wilgoci. Powoduje to, że w zasadzie każdy osuszacz jest w stanie doprowadzić do parametrów docelowych. Wielkością decydującą o doborze osuszacza będzie w tym przypadku czas, w którym osuszacz może odprowadzić wejściowy nadmiar wilgoci, aż do momentu uzyskania wymaganego jej poziomu.

W kubaturze zamkniętej zaś występują ciągłe zyski wilgoci. Zatem o doborze osuszacza decyduje wielkość tych zysków, które powinny być skutecznie usunięte.

Na tym etapie również niezmiernie ważne jest ustalenie parametrów początkowych i parametrów docelowych oraz czasu, po którym system osuszania będzie miał osiągnąć parametry końcowe.

Parametry początkowe

Ustalamy aktualną wartość temperatury i wilgotność w pomieszczeniu, które ma być obsługiwane przez system osuszania. W tym miejscu również mogłyby się pojawić wartości uśrednione, które powinny być podane przez Inwestora.

Parametry końcowe

Są to parametry, które powinny być osiągnięte przez system osuszania po określonym przez Inwestora czasie od punktu wyjścia, czyli parametrów początkowych. Zatem nie wystarczy ustalić temperaturę i wilgotność, również trzeba precyzyjnie określić przedział czasowy, w którym system osuszania będzie miał osiągnąć parametry końcowe...











 Tomasz LABUDA