Rekuperacja firmy Klimago

Co to jest wentylacja?


To nic innego, jak proces dostarczania świeżego powietrza i jednoczesnego usuwania „zużytego”. Zadaniem wentylacji nawiewnej jest dostarczenie czystego i świeżego powietrza. Nadmiar powietrza usuwany jest za pomocą kratek albo innych otworów wentylacyjnych.Z kolei wentylacja nawiewno-wywiewna nie tylko nawiewa świeże powietrze, ale również wyciąga z pomieszczenia „zużyte” powietrze.


Co to jest rekuperacja?

Rekuperacją nazywamy częściowy odzysk ciepła, który jest stosowany dla zwiększenia wentylacji pomieszczeń i zmniejszenia nakładów energii na chłodzenie w lato i na grzanie w okresie zimy. Jest to wynikiem przepływającego, cieplejszego powietrza, które oddaje swoje ciepło do powietrza zmniejszonego, płynącego w odwrotną stronę. Oznacza to, że latem zewnętrzna temperatura jest wysoka, a zasysane powietrze jest ciepłe. Powietrze wewnątrz pomieszczenia jest chłodniejsze.Nie używając rekuperacji, szybciej wypchniemy z pomieszczenia chłodne powietrze i zastąpimy go ciepłym. Jednak wtedy będziemy musieli szybko włączyć klimatyzację, by zapewnić sobie komfort. Po użyciu rekuperacji ciepłe powietrze zaciągane z zewnątrz odda część swojej energii cieplnej do powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Tym samym obniżymy temperaturę nawiewu. W procesie rekuperacji wykorzystuje się rekuperator.


  • Poniżej omówię dwa podstawowe: krzyżowy i obrotowy:rekuperator krzyżowy – jedno z najprostszych i najbardziej znanych rozwiązań. Świeże powietrze, które przechodzi przez rekuperator krzyżowy przekazuje albo odbiera ciepło od powietrza wyciąganego z wentylowanego pomieszczenia. Dzieje się tak, bowiem rekuperator składa się z dużej ilości kanalików, którymi przepływa powietrze, przekazując swoje ciepło, a równocześnie nie następuje jego mieszanie;
  • rekuperator obrotowy – to walec, przez środek którego biegnie mnóstwo małych kanalików. Powierzchnia odbierająca ciepło cały czas się wolno obraca. Tym samym powoduje naprzemienną zmianę położenia kanalików raz na powietrzu nawiewnym, a raz na powietrzu wyciągowym.


Jego wydajność jest większa niż krzyżowego, dlatego jest częściej wybierany.

Opracowanie, redakcja: M.T. Na podstawie materiałów firmy Klimago Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.