Heatpack - projektowanie instalacji grzewczych

Heatpack służy do projektowania instalacji grzewczych – centralnego ogrzewania i ciepła technologicznego na potrzeby wentylacji i klimatyzacji.

Działanie

Rysowanie w Heatpacku polega na wskazywaniu trasy przebiegu instalacji przy zadeklarowanej średnicy i rzędnej rurociągu. Program automatycznie dobiera kolana, trójniki i redukcje posługując się domyślnymi bibliotekami. Coolpack posiada "otwarte" biblioteki mediów grzewczych i rurociągów każdej technologii - można dowolnie definiować ich parametry i zapisywać w pliku. Urządzenia wstawiane są z bibliotek jako gotowe bloki Autocada.

Na podstawie zadeklarowanej mocy grzewczej oraz różnicy temperatur czynnika w rurociągu zasilającym i powrotnym, zadanej dla określonego systemu, Heatpack oblicza przepływ w rurociągach. Posiadając informacje o przepływach oraz geometrii instalacji, narysowanej na rzutach, Heatpack wykonuje obliczenia hydrauliczne, dobiera nastawy zaworów równoważących oraz wylicza autorytety zaworów regulacyjnych.

Program umożliwia definiowanie:

  • skali rysunku,
  • parametrów bibliotek,
  • elementów,
  • ustawień graficznych numerowania,
  • tabel informacyjnych opisujących instalacje na rysunkach.

Wszystkie ustawienia programu, lub systemu można zapisać w pliku, który dostępny jest przy kolejnych projektach. Heatpack automatycznie generuje rozwinięcia instalacji na podstawie rysunków wykonanych na rzutach. Pozwala projektować i drukować instalacje w pełnej geometrii (zachowane wymiary zewnętrzne elementów i rurociągów) oraz w postaci schematycznej - jednoliniowej.

Dostępny dla każdego

Trudno w to uwierzyć? Ale jak można inaczej określić oprogramowanie CAD, które automatyzuje proces rysowania instalacji grzewczych, udostępnia otwarte i niezwykle szczegółowe biblioteki urządzeń, akcesoriów, rurociągów i mediów grzewczych, wykonuje obliczenia hydrauliczne, regulację hydrauliczną instalacji oraz automatycznie tworzy zestawienia zaprojektowanych elementów i raport obliczeń hydraulicznych, a kosztuje tylko 660 PLN (wersja 1.0) lub 1450 PLN (wersja 3.0)?

Prostota 2D z zachowaniem walorów 3D

Tak, to jest możliwe. Heatpack pracuje w 2D zachowując funkcjonalność 3D. Instalacja powstaje na rzucie, a program przechowuje informacje o rzędnych wysokościowych elementów. Umieszczając pierwszy element na rysunku, można zdefiniować jego wysokość od posadzki, program przypisuje te informacje automatycznie przyłączanym rurociągom, których wysokość od posadzki można deklarować podczas rysowania kolejnych odcinków. Dzięki temu program umożliwia wykonywanie przekrojów oraz schematów instalacji (płaskich, schematycznych rozwinięć). Instalacja modyfikowana w przekroju pomocniczym jest automatycznie aktualizowana na rzutach. Ponieważ pliki z rysunkami mają stosunkowo niewielki rozmiar, do prac projektowych wystarcza platforma sprzętowa dostępna praktycznie w każdym biurze projektowym.

Łatwość korzystania

Osoba posiadająca podstawową znajomość AutoCAD'a potrzebuje zaledwie od 2 do 4 godzin, by rozpocząć pracę z programem - to dodatkowy argumentem przemawiający za wyborem Heatpacka. Przejrzysta „Pomoc” Heatpacka ułatwi użytkownikowi zapoznanie z funkcjami programu i przeprowadzi przez kolejne etapy projektowania. Pomoc programu działa w trybie kontekstowym – wybierając przycisk "Pomoc" w oknie dialogowym plik pomocy otwarty zostaje na stronie, która dotyczy bieżącego okna dialogowego.

Biblioteki urządzeń bez ograniczeń - nowy wymiar bibliotek

To jest fakt - dzięki bogatym bibliotekom ogólnym z Heatpackiem narysujesz każdą instalację korzystając z bogatych bibliotek ogólnych. Tabele każdej technologii rurociągów są w pełni definiowalne. Można je edytować i zapisywać w plikach, z których można korzystać przy następnych projektach. Jeżeli w bibliotekach ogólnych nie znajdziesz wymaganego dla twoich potrzeb elementu, możesz go zdefiniować jako "Element Niestandardowy" dzięki czemu będzie zachowywał pełną funkcjonalność podobnie jak każdy element z bibliotek. Jeżeli pracujesz nad projektem wykonawczym masz jeszcze jedną możliwość - biblioteki producentów, gdzie każdy element posiada zdefiniowany typ, nazwę, typoszereg wymiarowy, akcesoria, itp.

Nowy wymiar bibliotek CAD producentów Heatpack umożliwia producentom urządzeń i akcesoriów udostępnienie projektantom bibliotek oferowanych elementów. Program pozwala na nieograniczoną szczegółowość ich opisu: wszystkie opcje, akcesoria, gamę wymiarową oraz charakterystyki hydrauliczne. Oznacza to prawdziwe projektowanie CAD bez pomocy "papierowych" kart katalogowych lub przeszukiwania CD-ROM'ów. Heatpack gwarantuje pełną obsługę każdego producenta umożliwiając mu automatyczną aktualizację jego biblioteki u użytkowników.

Na czym polega rysowanie?

W programie zapisana jest też geometria każdego elementu. Rysowanie polega więc na wstawianiu z bibliotek kolejnych bloków, co znacznie przyspiesza proces kreślenia. Instalację rurową rysuje się jako polilinie, której przypisuje się średnicę, technologię oraz wysokość ułożenia. Program automatycznie dobiera i wstawia kolana, trójniki i redukcje, pokazując ich rzeczywiste wymiary, w oparciu o wybrane przez użytkownika biblioteki rurociągów i kształtek.

Heatpack sporządzi za Ciebie zestawienie materiałów

Koniec z nużącym numerowaniem, wymiarowaniem i zestawieniami materiałów. Heatpack wykonuje te operację automatycznie i do tego w mgnieniu oka. Możliwe jest to dzięki sparametryzowanym bibliotekom i przechowywaniu informacji o elementach znajdujących się na rysunku. Teraz rzeczywiście będziesz mógł się skoncentrować na rozwiązywaniu problemów inżynierskich. Nie musisz się też bać zmian projektowych na dowolnym etapie tworzenia dokumentacji dlatego, że zestawienie materiałów jest aktualizowane w sposób dynamiczny i jest prezentowane w tabeli, którą można eksportować zarówno do pliku xls, jak i txt.

Obliczenia hydrauliczne

Heatpack na podstawie narysowanej przez Ciebie instalacji na rzutach, dla której zadeklarowana została średnica rurociągów, moc grzewcza urządzeń końcowych (grzejników), temperatura w rurociągu zasilającym i powrotnym oraz rodzaj medium, obliczy przepływy w instalacji. Program wykonuje obliczenia hydrauliczne dobiera nastawy zaworów regulacyjnych, weryfikuje poprawność zaprojektowanej instalacji zarówno pod względem poprawności połączeń rurociągów jak i zastosowanego rozwiązania regulacji hydraulicznej. Po zaprojektowaniu instalacji uzyskasz informacje o wymaganej wysokości podnoszenia pompy obiegowej oraz o przepływie i spadku ciśnienia na każdej wybranej przez Ciebie działce. Program sporządzi też raport obliczeń hydraulicznych, który będziesz mógł wyeksportować do pliku xls, lub txt a następnie wydrukować i zamieścić w dokumentacji projektowej.