POZNAJ HAVACO – kanałowe nagrzewnice elektryczne. Skorzystaj z mini poradnika, jak poprawnie dobrać kanałową nagrzewnicę elektryczną

Nagrzewnice HAVACO to najwyższej jakości urządzenia przystosowane do montażu w kanałach okrągłych (seria ECH) oraz prostokątnych (seria ERH). Każda nagrzewnica posiada m.in. dwustopniowe zabezpieczenie przed przegrzanieZastanawiasz się, jakiej mocy nagrzewnicę potrzebujesz ? Skorzystaj z naszego mini poradnika.

Wstępne założenia:

  • Przyjmijmy, że mamy pomieszczenie wielkości 20m2 i o wysokości 3m. w którym zamontowany mamy wentylator kanałowy ICM-125/290M o maksymalnym wydatku 290m3/h.
  • Do naszego lokalu o kubaturze 60m3 (20m2*3m) potrzebujemy dostarczyć 120m3/h świeżego powietrza.
  • Inwestor chciałby również dodatkowo ogrzać powietrze nawiewane z zewnątrz do pomieszczenia.


Jakiej mocy powinniśmy dobrać nagrzewnicę kanałową ?

Aby to obliczyć powinniśmy skorzystać ze wzoru:

Q=V * ƍ * Cp * ΔT gdzie:


Q= moc nagrzewnicy [kW]

V= 120 m3/h = 0,0333 m3/s – (ilość nawiewanego powietrza)

ƍ= 1,2 kg/m3 - (gęstość powietrza)

Cp= 1,005 kg/m3 – (ciepło właściwe powierza)

ΔT= 35° (załóżmy, że chcemy ogrzać zewnętrzne powietrze o temperaturze -15° do +20°)


Po obliczeniu otrzymujemy wynik:

Q= 0,0333*1,2*1,005*35 = 1,40 kW, dobieramy nagrzewnicę HAVACO o mocy 1,5kWJaka nagrzewnica HAVACO będzie najlepiej spełniać nasze oczekiwania?

Powinniśmy zastosować nagrzewnicę kanałową HAVACO ECH-125/15/1F, przyłącze fi 125, moc nagrzewnicy 1,5kW, podłączenie elektryczne na 1 fazę.


Jak możemy ustawić żądaną temperaturę powietrza ?

Temperaturę powietrza nawiewanego możemy regulować za pomocą zewnętrznego regulatora mocy nagrzewnicy HRK, który jest również rozbudowaną automatyką do nagrzewnic ECH jedno i dwu fazowych.


Jak będziemy mierzyć temperaturę nawiewu?

Do mierzenia temperatury nawiewu w kanale należy dokupić kanałowy czujnik temperatury TJK10K. Jeżeli chcemy mierzyć temperaturę w pomieszczeniu to regulator HRK ma wbudowany czujnik temperatury.


Jak możemy zabezpieczyć się przed przegrzaniem nagrzewnicy?

Każda nagrzewnica posiada dwustopniowe zabezpieczenie przed przegrzaniem:

I stopień przy 50°C – reset automatyczny.

II stopień przy 100°C – wymagany reset ręczny.

Dla dodatkowego zabezpieczenia przed przegrzaniem nagrzewnicy - tak aby ta nie grzała jeżeli nie ma przepływu powietrza w instalacji (przy wyłączonym wentylatorze kanałowym), powinniśmy zastosować presostat PSX, który zezwoli na pracę nagrzewnicy tylko jeżeli wyczuje różnicę ciśnień na kanale. Przepływ powietrza przez nagrzewnicę nie może być mniejszy niż 1,5 m / s.


Na co jeszcze zwrócić uwagę i o czym powinniśmy pamiętać?

Istotne jest również, w którym miejscu instalacji powinniśmy zamontować nagrzewnicę. Większość montowanych wentylatorów kanałowych zwykle posiada wirnik z tworzywa sztucznego, w związku z tym aby gorące powietrze nie uszkodziło plastikowych łopat, nagrzewnicę montuje się za wentylatorem.

Nagrzewnice HAVACO ECH występują w następujących wersjach:

  • bez wbudowanej automatyki – ECH
  • z wbudowanym układem automatyki zawierającym regulator mocy nagrzewnicy - ECH NI/NV/NIS
  • z wbudowanym układem automatyki zawierającym regulator mocy nagrzewnicy oraz czujnik przepływu (PTX) i presostat (PSX) - ECH NI PTX/PSX


Nagrzewnice HAVACO ERH występują w następujących wersjach:

  • bez wbudowanej automatyki – ERH
  • z wbudowanym układem automatyki zawierającym regulator mocy nagrzewnicy - ERH NI/NV/NISNagrzewnice kanałowe Havaco w obudowie z najlepszą dostępną na rynku powłoką alucynkową to doskonały wybór każdego instalatora. Już dziś sprawdź dostępność Twojej nagrzewnicy na magazynie Ventia w Raszynie.