Kurtyny powietrze Bart Import w pytaniach i odpowiedziach

Firma Bart Import Poland funkcjonuje jako producent kurtyn powietrznych na rynku polskim od wielu lat

Doświadczenie zebrane w tym czasie - również na bazie opinii naszych Partnerów Handlowych, pozwoliło nam przygotować szeroką, sprawdzoną, atrakcyjną cenowo i dopasowaną do potrzeb odbiorców ofertę kurtyn.


Poniżej kilka pytań obejmujących zagadnienia związane z omawianymi urządzeniami.

1. Czy kurtyna powietrzna, to urządzenie stosowane tylko w dużych obiektach przemysłowych?

Do niedawna było to urządzenie kojarzone głównie z obiektami wielkokubaturowymi. W ciągu ostatnich lat sytuacja ta jednak uległa zmianie, ponieważ producenci kurtyn powietrznych rozpoczęli skuteczne działania w zakresie projektowania urządzeń o designie i parametrach pozwalających na zastosowanie tych urządzeń również w innych, znacznie mniejszych obiektach użyteczności publicznej, takich jak: banki, hotele, biura, przychodnie, sklepy, dworce i inne.

Oferta produktowa Bart Import Poland w zakresie kurtyn powietrznych, obejmuje kilka typoszeregów urządzeń znanych na rynku pod marką Aqua-Air. Nasze kurtyny charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi, wysoką jakością wykonania oraz szerokim spektrum możliwych zastosowań. Oprócz kurtyn Aqua-Air SKY, przeznaczonych do montażu w suficie podwieszanym, posiadamy w ofercie kurtyny TOP, z przeznaczeniem do obiektów wielkokubaturowych, kurtyny VER do bram przemysłowych z możliwością montażu pionowego i poziomego oraz kurtyny FUN i JOY, znajdujące zastosowanie właśnie w obiektach o mniejszej kubaturze.

2. Czy kurtyną mogę ogrzać pomieszczenie w chłodne dni?

Podstawowym zadaniem kurtyny, jest wytworzenie bariery powietrznej w otworze drzwiowym, która oddzieli dwie strefy o różnych temperaturach: wewnętrzną oraz zewnętrzną - tym samym ograniczy możliwość przenikania powietrza między tymi strefami w momencie otwierania drzwi. Migracja ciepłego powietrza na zewnątrz jest zjawiskiem niepożądanym ze względu na wysokie koszty związane z ogrzewaniem obiektu. W chłodniach – zyski ciepła wpływają na zwiększenie kosztów utrzymania temperatury na wymaganym poziomie. Podobnie rzecz się ma w przypadku pomieszczeń klimatyzowanych latem. Efektem dodatkowym działania kurtyny powietrznej jest ograniczenie dostępu insektów, pyłów, czy też innego rodzaju zanieczyszczeń. Kurtyna generująca ciepłe powietrze, czy to dzięki grzałce elektrycznej, czy też wymiennikowi wodnemu może posłużyć jako urządzenie wspomagające system ogrzewania pomieszczenia, jednak należy pamiętać, że niekoniecznie sprawdzi się jako główne źródło ciepła, ponieważ jej zadanie i charakter są zasadniczo inne.

3. Jak mogę wybrać kurtynę odpowiednią dla mojego obiektu i nie popełnić błędu przy doborze?

Podstawowy podział kurtyn powietrznych wygląda następująco: kurtyny elektryczne - z grzałką elektryczną, wodne - z wymiennikiem wodnym, podłączane do instalacji grzewczej oraz kurtyny bez nagrzewnicy tzw. zimne, stosowane np. chłodniach. Każde urządzenie posiada wentylator, który generuje odpowiednio mocny strumień powietrza. Dobór kurtyny powietrznej nie jest sprawą prostą i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Począwszy od wielkości otworu drzwiowego, specyfiki pomieszczenia, poprzez ciśnienie masy powietrza znajdującego się w pomieszczeniu oraz uwarunkowania techniczne. Najlepiej jednak zasięgnąć porady doradcy technicznego u dystrybutora tych urządzeń.

4. Czy potrzebna mi będzie automatyka?

Kurtyna powietrzna jest inwestycją, na którą trzeba przeznaczyć w zależności od rodzaju i modelu urządzenia od tysiąca do kilku tysięcy złotych, ale która poprzez swoje działanie, polegające na redukcji strat ciepła, może przynieść efekt w postaci znacznych oszczędności. Aby praca kurtyny powietrznej była ekonomiczna i dawała rzeczywiste, wymierne korzyści, należy odpowiednio dobrać zarówno urządzenie, jak i automatykę.

Do podstawowego zestawu automatyki, optymalizującego działanie kurtyn powietrznych Aqua-Air należy zaliczyć: regulator prędkości obrotowej wentylatora, stycznik drzwiowy bądź czujnik ruchu, wyłącznik czasowy, termostat, elektrozawór w przypadku kurtyn powietrznych z wymiennikiem wodnym. Konfiguracja w zależności od potrzeb oraz preferencji. Dostępne są również zaawansowane sterowniki mogące regulować wiele parametrów pracy, jak również sterować wieloma urządzeniami jednocześnie (dotyczy kurtyn Aqua-Air SKY, TOP i VER)

5. Jakie są inne zalety kurtyn powietrznych Aqua-Air, oprócz oszczędności na etapie użytkowania?

Przede wszystkim urządzenia cechuje wysoka jakoś oraz estetyka wykonania. Użyte w produkcji materiały i podzespoły gwarantują długoletnią, niezawodną eksploatacje, a odpowiednie parametry techniczne poszczególnych urządzeń zadowolenie użytkownika. Nieskomplikowany montaż – nawet w przypadku urządzeń z wymiennikiem wodnym. Cicha praca, dzięki wytłumieniu przestrzeni wewnętrznej urządzeń. Kurtyny SKY, przeznaczone do zabudowy w suficie podwieszanym, posiadają wlot i wylot powietrza w panelu na froncie kurtyny – nie zachodzi konieczność doprowadzenia powietrza do urządzenia kanałami. W kurtynach VER istnieje możliwość łączenia modułów, w zależności od wysokości zabezpieczanej bramy.