Bart Import: Niewidzialna bariera sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy

Kurtyna powietrzna, to urządzenie kojarzone do niedawna głównie z obiektami wielkokubaturowymi oraz przemysłowymi jak np. markety, czy hale magazynowe

Podstawowym zadaniem tego urządzenia, jest wytworzenie bariery powietrznej w otworze drzwiowym, która oddzieli dwie strefy o różnych temperaturach: wewnętrzną oraz zewnętrzną - tym samym ograniczy możliwość przenikania powietrza między tymi strefami w momencie otwierania drzwi. Migracja ciepłego powietrza na zewnątrz jest zjawiskiem niepożądanym ze względu na wysokie koszty związane z ogrzewaniem obiektu. W chłodniach – zyski ciepła wpływają na zwiększenie kosztów utrzymania temperatury na wymaganym poziomie. Efektem dodatkowym działania kurtyny powietrznej jest ograniczenie dostępu insektów, pyłów, czy też innego rodzaju zanieczyszczeń. Podstawowy podział kurtyn powietrznych: elektryczne - z grzałką elektryczną, wodne - z wymiennikiem wodnym, podłączane do instalacji grzewczej oraz kurtyny bez nagrzewnicy tzw. zimne, stosowane np. chłodniach. Każde urządzenie posiada wentylator, który generuje odpowiednio mocny strumień powietrza.


W ostatnich kilku latach producenci kurtyn powietrznych rozpoczęli skuteczne działania w zakresie projektowania urządzeń o designie i parametrach pozwalających na zastosowanie tych urządzeń również w innych obiektach użyteczności publicznej. Dziś można już znaleźć kurtyny w obudowie z tworzywa, czy do zabudowy w suficie podwieszanym – jak np. kurtyna SKY firmy Bart Import Poland. Ciągle rozwijający się wachlarz możliwości w zakresie wzornictwa, jakości, czy parametrów sprawia, że kurtyny coraz częściej pojawiają się urzędach, bankach, galeriach, czy hotelach. Kurtyna powietrzna jest inwestycją, na którą trzeba przeznaczyć w zależności od rodzaju i modelu urządzenia od tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych, ale która poprzez swoje działanie, polegające na redukcji strat ciepła, może przynieść efekt w postaci znacznych oszczędności.


Aby praca kurtyny powietrznej była ekonomiczna i dawała rzeczywiste, wymierne korzyści, należy odpowiednio dobrać urządzenie oraz automatykę. Dobór kurtyny powietrznej nie jest sprawą prostą i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Począwszy od wielkości otworu drzwiowego, specyfiki pomieszczenia, poprzez ciśnienie masy powietrza znajdującego się w pomieszczeniu oraz uwarunkowania techniczne. Najlepiej jednak zasięgnąć porady doradcy technicznego u dystrybutora tych urządzeń. Do podstawowego zestawu automatyki, optymalizującego działanie kurtyn powietrznych należy zaliczyć: regulator prędkości obrotowej wentylatora, stycznik drzwiowy, bądź czujnik ruchu, wyłącznik czasowy, termostat, elektrozawór w przypadku kurtyn powietrznych z wymiennikiem wodnym. Konfiguracja w zależności od potrzeb oraz preferencji. Dostępne są również zaawansowane sterowniki mogące regulować wiele parametrów pracy, jak również sterować kilkoma urządzeniami jednocześnie. Oferta produktowa Bart Import Poland w zakresie kurtyn powietrznych obejmuje kilka typoszeregów urządzeń znanych na rynku pod marką Aqua-Air. Kurtyny charakteryzują doskonałe parametry techniczne, wysoka jakość wykonania oraz szerokie spektrum możliwości zastosowania. Oprócz kurtyn SKY, przeznaczonych do montażu w suficie podwieszanym, firma posiada w ofercie kurtyny TOP, z przeznaczeniem do obiektów wielkokubaturowych, kurtyny VER do bram przemysłowych z możliwością montażu pionowego i poziomego oraz kurtyny FUN i JOY, znajdujące zastosowanie w mniejszych obiektach.