rejestracja

Najwięksi Producenci i Dystrybutorzy 2017 - Rekuperatory

Opublikowano: 01.02.2018

image

Ventia: Dynamicznie rośnie sprzedaż central wentylacyjnych Komfovent.

Ventia

Paweł Bocian
Kierowniki Produktu Centrale Wentylacyjne

 

Komfovent to litewski producent central rekuperacyjnych obecny na rynku już od 20 lat. W tym czasie Komfovent zdobył uznanie rynku proponując urządzenia o wysokiej jakości, niezawodności i bogactwie funkcji. W ofercie znajdują się centrale wentylacyjne z wymiennikiem obrotowym, przeciwprądowym oraz glikolowym o wydajnościach od 50 nawet do 100 000 m3/h, również w wykonaniu dachowym, zawsze ze zintegrowaną i w pełni okablowaną automatyką.

 

Firma poinformowała, że w segmencie małych central wentylacyjnych zanotowała w 2017 r. co najmniej kilkunastoprocentową dynamikę wzrostu sprzedaży. Inwestorzy i instalatorzy coraz większa uwagę przykładają do automatyki sterowania.

Rozmowa z Pawłem Bocianem, Kierownikiem Produktu Centrale Wentylacyjne.

Jakie wnioski można wyciągnąć po 2017 r. jeżeli chodzi o rekuperację. Czy zaznaczyły się jakieś wyraźne trendy np. sprzedażowe czy też może zmieniło się postrzeganie właśnie takich rozwiązań wentylacyjnych?

 

Zdecydowanie tak. Rok 2017 pokazał, iż zarówno dla Inwestorów, jak i dla firm instalacyjnych wentylacja mechaniczna, a w szczególności rekuperacja zaczęła być coraz bardziej istotna. Nie chodzi tu jedynie o zmiany w przepisach, które są z roku na rok coraz bardziej restrykcyjne. Okazuje się, że coraz bardziej istotne jest po prostu coraz niższe zużycie energii, ale co ważniejsze, podniesienie komfortu i poprawa mikroklimatu w pomieszczeniach.

 

Centrala wentylacyjna Komfovent DOMEKT R300V z automatyką C6 Smart Home


Karta katalogowa 

 

A jak wyglądała sprzedaż tych urządzeń w ubiegłym roku?

 

Największy wzrost sprzedaży zaobserwowaliśmy w segmencie małych central wentylacyjnych, szczególnie z wymiennikiem obrotowym. W szczególności warto tu zwrócić uwagę na trzy urządzenia: DOMEKT R 600H o nominalnym wydatku 580 m3/h, DOMEKT R 450V o wydatku 490 m3/h, jak również nowość w ofercie Komfovent, centrala DOMEKT R 300V o wydatku 320 m3/h. Wszystkie z wymienionych central zanotowały kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży, głównie w segmencie mieszkalnym, nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale także wielorodzinnym. Dzięki swoim niewielkim gabarytom doskonale sprawdzały się i wciąż się sprawdzają przy obiektach o powierzchni do około 200-250 m2.

 

Na co zwracają największą uwagę klienci decydujący się na zakup central wentylacyjnych?

 

Zarówno Inwestorzy, jak i firmy instalacyjne, za coraz istotniejsze uznają możliwości automatyki sterowania. Zdecydowanym atutem jest automatyka w pełni zintegrowana z urządzeniem, w standardzie PLUG&PLAY, czym charakteryzują się wszystkie urządzenia Komfovent.

 

Co na takim rozwiązaniu zyskuje Inwestor czy też instalator?

 

Dzięki niemu, Inwestor ma kompleksowe rozwiązanie idealnie dopasowane do zakupionego urządzenia, natomiast instalator oszczędza mnóstwo czasu, a co za tym idzie i pieniędzy na podłączeniu instalacji. Ważne wydają się również funkcje samej automatyki. Absolutną koniecznością jest możliwość płynnego, bezstopniowego sterowania wydajnością centrali, mocą nagrzewnicy wtórnej, w szczególności elektrycznej, ale także możliwość podłączenia dodatkowych czujników jakości powietrza, dzięki czemu często urządzenie uzyskuje polepszoną klasę energetyczną, nawet A++.

 

Czym wyróżniają się centrale Komfovent jeżeli chodzi o automatykę sterowania? Co sprawia, że ich sprzedaż tak rośnie?

 

Jest kilka elementów, ale wracając do automatyki to doskonałym przykładem wykorzystania pełni możliwości sterowania centralami Komfovent jest zintegrowany web-server. W dobie mnogości systemów do sterowania domem inteligentnym jest to nieodzowna funkcja, ciesząca się rosnącą popularnością.

 

Czy to oznacza, że możemy zarządzać rekuperacją np. za pomocą telefonu komórkowego na odległość?

 

Oczywiście. Dzięki takiemu rozwiązaniu centralą wentylacyjną można sterować zdalnie poprzez dedykowaną aplikację na systemy Android i iOS, poprzez standardową przeglądarkę internetową, czy właśnie za pomocą wspomnianego systemu sterowania domem inteligentnym (protokoły Modbus lub BacNET).

 

Pracujecie nad nowościami, którymi Ventia zaskoczy rynek?

 

Oczywiście. Już je mamy. Po stronie producenta jest konieczność rozwijania oferty. Komfovent wydaje się być liderem na rynku, jeśli chodzi o innowacje. Dobrym przykładem jest wspomniana już centrala DOMEKT R 300 V.

 

Jakimi innowacjami wyróżnia się ten model?

 

Jest to pierwsza centrala na rynku z wymiennikiem obrotowym, zaizolowana w całości nowoczesną powłoką z EPP, czyli spienionego polipropylenu. Izolacja taka charakteryzuje się doskonałymi parametrami wytrzymałości, przewodności cieplnej, ale co najważniejsze, pozbawiona jest wpływu mostków termicznych, ponieważ tworzy jednolitą bryłę bez przerw w izolacji. To z kolei przekłada się na niższe zużycie energii koniecznej na podgrzanie powietrza, a sama centrala może być montowana nawet na nieogrzewanym poddaszu, co ułatwia znalezienie optymalnego miejsca na jej montaż. Zestawiając te informacje z wagą urządzenia wynoszącą jedynie 25 kg, okazuje się, montaż urządzenia może być wykonany nawet w pojedynkę.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Również dziękuję. 

 

    

 
Opracowanie, redakcja.
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.


Zobacz też: Najwięksi Producenci i Dystrybutorzy 2017 - Klimatyzatory typu Split

Firmy zainteresowane dołączeniem do Liderów branży roku 2017 prosimy o kontakt: redakcja@klimatyzacja.pl