Masterflex: Węże przemysłowe- czym są, jakie są ich rodzaje, do czego się je wykorzystuje?

Współcześnie wiele zakładów produkcyjnych, przetwórczych lub też innego rodzaju miejsc pracy potrzebuje elastycznych elementów do transportu różnorodnych substancji.

W odpowiedzi na te potrzeby powstały węże przemysłowe. Używane są one do przesyłania zarówno substancji płynnych, gazowych, jak i stałych. Ich elastyczność jest zaletą, kiedy trzeba je połączyć z ruchomymi elementami pracujących maszyn. Muszą być jednak dobrze dobrane, aby zapewnić użytkownikowi niezawodność oraz bezpieczeństwo.

Na co muszą być odporne węże przemysłowe?

Węże przemysłowe narażone są na wiele szkodliwych czynników z zewnątrz, jak mechaniczne uszkodzenia czy drgania, na które muszą być odporne. Ważna jest też odporność na substancje, które mają być nimi transportowane. Często są to niebezpieczne związki chemiczne. Istotna jest też niewrażliwość na wysokie i niskie temperatury oraz na ciśnienie, pod jakim dana substancja będzie przesyłana. Dlatego też producenci umieszczają przy swoich produktach dokładne opisy i parametry. W sklepie internetowym Mastervent znajdziesz szeroki wybór węży przemysłowych. Przy każdym produkcie podane są ważne informacje, takie jak materiał wykonania, przeznaczenie, zakres temperatur, wysokość ciśnienia i inne.

Jakie są rodzaje węży przemysłowych?

Węże przemysłowe możemy podzielić ze względu na przeznaczenie.


Są to m.in.:

  • węże chemoodporne – przeznaczone do transportowania agresywnych substancji gazowych, ciekłych i stałych. Wykonane są z niezwykle wytrzymałych, powlekanych tkanin poliestrowych lub polietylenu. Wzmocnione dodatkowo spiralą z odpornego drutu stalowego.
  • węże antystatyczne – wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, w szczególności w branży tekstylnej i papierniczej, górnictwie oraz wielu innych. Ich atutem jest fakt, iż w procesie przesyłu surowców ładunki elektryczne nie mają tendencji do pojawiania się.
  • węże trudnościeralne – świetnie sprawdzą się jako elementy transportujące media ścierne, kamienie, szkło, substancje mechaniczne i inne tego typu materiały. Wykorzystuje się je najczęściej w różnego rodzaju pracach na budowie, stoczni czy zakładach chemicznych. Wykonane są z najwyższej jakości poliuretanu poliestrowego o znacznie wzmocnionej klasie ścieralności.
  • węże do wentylacji, klimatyzacji powietrza i wyciągu dymów spawalniczych – przystosowane do pracy w wysokich temperaturach. Wykorzystywane do odprowadzania substancji tj. gorące powietrze, gazy i opary pochodzenia chemicznego. Stosowane w instalacjach wentylacyjnych, głównie przemysłowych.


Jak wybrać odpowiedni rodzaj węża przemysłowego?

Najważniejsze to zastanowić się, do czego wąż będzie wykorzystywany. Część węży jest wielofunkcyjna, część ma specjalistyczne zastosowanie. Ważne są tu parametry techniczne podane przez producenta. Warto porównać wrażliwość węży przemysłowych na różne substancje, na temperatury oraz ciśnienie. Istotne są materiały, z jakiego węże zostały wykonane oraz czy spełniają normy bezpieczeństwa wymagane w danej działalności. W kolejnych krokach warto zastanowić się nad jakością materiałów i stosunkiem jakości do ceny. Oczywiście trzeba też sprawdzić odpowiednią średnicę węża, tak żeby dopasować do posiadanych już urządzeń. W przypadku wątpliwości można też skontaktować się z nami bezpośrednio. Podpowiemy najkorzystniejsze rozwiązanie.