Jakie znaczenie ma prawidłowa wentylacja domu?

Wentylacja domu to przepływ powietrza pomiędzy jego pomieszczeniami, a przestrzenią zewnętrzną. Inaczej nazywana jest cyrkulacją powietrza.

Polega na odprowadzaniu zużytego powietrza i wymienianiu go na świeże. Prawidłowa wentylacja jest niezbędna w miejscach, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta, ponieważ odpowiada za jakość powietrza do oddychania. Mechaniczna wentylacja domu pozwala również na wypracowanie oszczędności finansowych w okresie grzewczym. Sprawdźmy, jakie jeszcze ma dla nas znaczenie i za co odpowiada?

 Usuwa zanieczyszczenia i wilgoć

Podstawowym zadaniem prawidłowo działającej wentylacji domu jest usuwanie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń, zwłaszcza wydychanego przez nas dwutlenku węgla. Jej celem jest dostarczanie domownikom odpowiedniej ilości czystego powietrza, niezbędnego do oddychania. Warto mieć na uwadze, że w pomieszczeniu mieszkalnym w ciągu godziny powinno zostać wymienione 30m3 powietrza na każdą osobę. W przypadku zaburzenia poprawności tego procesu, w pomieszczeniach będą gromadzić się toksyczne substancje, negatywnie wpływające na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Kurz, roztocza, pyłki i zarodniki pleśni to nie wszystko. Dochodzą do tego substancje wydzielane przez materiały budowlane i środki chemiczne, które również muszą znaleźć ujście oraz toksyny z dymu tytoniowego, jeżeli w domu znajdują się osoby palące. Brak prawidłowej wentylacji w domu prowadzi również do wzrostu wilgotności, co może prowadzić do rozwoju mikroorganizmów takich, jak grzyby i pleśń.

Wpływa na mikroklimat i bezpieczeństwo

Gromadzące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą być przyczyną złego samopoczucia i negatywnie oddziaływać na kondycję zdrowotną organizmu. Nieprawidłowa wentylacja domu może wywoływać uczucie senności, bóle głowy, rozkojarzenie i osłabienie, a nawet podrażnienie błon śluzowych. Wszystkie te zjawiska powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu i zostały nazwane „syndromem chorego budynku”. Rozwój pleśni i grzybów jest szkodliwy zwłaszcza dla alergików. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy w niewietrzonych pomieszczeniach kumulują się zarazki i alergeny. Właściwa cyrkulacja zapewnia ponad to bezpieczną pracę urządzeń, zużywających powietrze. Jej zaburzenie przyczynia się także do niszczenia ścian budynku. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla elementów drewnianych, których zbytnie zawilgocenie może prowadzić do destrukcji. Prawidłowa wentylacja domu związana jest także z bezpiecznym użytkowaniem gazu.

Czynnikami, które powinny nas zaalarmować są:

  • Stęchłe, duszne powietrze
  • Wyczuwanie oparów gotowania/dymu tytoniowego w sąsiednich pomieszczeniach
  • Skraplanie się pary wodnej na szybach
  • Długotrwałe utrzymanie się wilgoci na kafelkach w łazience
  • Problemy z wysuszeniem prania
  • Wykwity pleśni i grzybów
  • Ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych