Instal-Konsorcjum: W jaki sposób działa rekuperator

Centrala wentylacji mechanicznej nazywana jest inaczej rekuperatorem, który wyposażony jest w wymiennik ciepła. Głównym zadaniem tej części jest odzyskiwanie energii cieplnej z powietrza wywiewanego i przekazywanie jej do powietrza nawiewanego.

Dziś rekuperatory kupowane są głównie przez osoby budujące domy pasywne i energooszczędne, ponieważ to właśnie w nich urządzenia te są najbardziej konieczne.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Rekuperator – czym jest?
  2. Jak działa rekuperator?
  3. Jak wybrać dobry rekuperator?
  4. Z jakich komponentów składa się rekuperator?
  5. Co powinno zwrócić Twoją uwagę podczas wyboru rekuperatora?
    

Rekuperator – czym jest?

Najważniejszym elementem rekuperacji jest rekuperator, który działa poprzez zasilenie energią elektryczną. Celem urządzenia jest nawiewanie świeżego powietrza do domowych pomieszczeń i pozbywanie się zabrudzonego, ale za pośrednictwem innych kanałów. Najważniejsze jest, aby rekuperator został podłączony do należycie wykonanej wentylacji mechanicznej, ponieważ wówczas odzysk ciepła w powietrza wywiewanego jest gwarantowany, a to z kolei przyczyni się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. W tym aspekcie najważniejszym komponentem jest wymiennik ciepła, który zajmuje się odzyskiwaniem energii cieplnej.

Do najpopularniejszych wymienników ciepła zalicza się:

  • Wymiennik przeciwprądowy – stanowią najczęściej wybierany wymiennik, ze względu na duży procent odzyskiwanego ciepła w powietrza nawiewanego. Składa się ona z równolegle do siebie ułożonych kanałów nawiewnych i wywiewnych, w których powietrze płynie w przeciwnych kierunkach. Poziom odzysku ciepła może w ich przypadku wynosić nawet powyżej 90%. Jednakże należy zwrócić uwagę na to, że wymienniki przeciwprądowe nie są odporne na zamarzanie i wymagają dokupienia nagrzewnicy wstępnej i odpływu skroplin.
  • Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy – to unowocześniona wersja wymiennika krzyżowego, która wykorzystywana jest w wysokosprawnych centralach wentylacji mechanicznej. W porównaniu do wymiennika krzyżowego udoskonalono jego budowę, dzięki czemu wydłużono czas kontaktu strumienia nawiewnego i wywiewnego, do tego stopnia, że sprawność tego komponentu wzrosła nawet do 90%. Strumienie powietrza nie stykają się ze sobą.
  • Wymiennik entalpiczny – należy do unikalnych urządzeń i pracuje podobnie do wymiennika przeciwprądowego. Jednak dzięki wykorzystanym w nim wysokiej jakości materiałom, może nie tylko odzyskiwać energię cieplną z powietrza wywiewanego, ale również czerpnie z niego cząsteczki wilgoci, co sprawia, że domowe pomieszczenia nie są obciążone przesuszonym powietrzem.
    

Jak działa rekuperator?

Rekuperator ma jedno główne zadanie – wymianę powietrza zabrudzonego na świeże, odzyskując przy okazji energię cieplną, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie zostają zminimalizowane. Centrala wentylacji mechanicznej wyposażona jest w filtry, uniemożliwiające przedostanie się do budynku zanieczyszczeń takich jak: pyłki, kurz, owady i innych zabrudzeń. Oczywiście wszystko zależy od filtrów, które zostaną zastosowane w rekuperatorze.

Dzięki systematycznej wymianie powietrza na świeże, komfort życia domowników zwiększa się. Dodatkowo wymiennik wspomaga wyrównanie różnicy temperatur wewnętrznej i zewnętrznej. Sprawia to, że zimą chłodne powietrze jest podgrzewane o kilka stopni, co pozwala uniknąć strat ciepła i zoptymalizować rachunki za ogrzewanie. Analogicznie latem ciepły strumień powietrza jest ochładzany przez chłodne powietrze wywiewane. Rekuperator można łączyć z dodatkowymi urządzeniami, np. jednostką chłodzącą lub gruntowym wymiennikiem ciepła, które dodatkowo przyczyniają się do obniżenia temperatury powietrza nawiewanego.

Jak wybrać dobry rekuperator?

Zanim wybierzesz pożądany rekuperator, najpierw wykonaj projekt instalacji. W tym przypadku najlepiej skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy, która wykona go w sposób prawidłowy, a następnie zamontuje go tak, aby wymiana powietrza i odzysk energii cieplnej był gwarantowany. Nie ma sensu kupować rekuperatora bez wykonane go projektu, ponieważ nie będziesz w stanie określić mocy urządzenia, co jest bardzo ważnym parametrem. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że zakup rekuperatora to nie wszystko, ponieważ jest on tylko jedną ze składowych całego systemu, na który również składają się rury, kratki nawiewne i wyciągowe i wiele innych komponentów.

Każdy dom ma inną powierzchnię, został zbudowany z innych materiałów i posiada inaczej rozmieszczone pomieszczenia. Wszystkie te składowe są ważne, aby dobrze określić, jaki rekuperator jest najlepszy dla danego budynku.

Z jakich komponentów składa się rekuperator?

Sposób, w jaki musi być zbudowany rekuperator, określają przepisy i normy obowiązujące w zakresie działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dlatego też rekuperator zbudowany jest z:

  • Wymiennika ciepła o konstrukcji przeciwprądowej, entalpicznej i wielu innych.
  • Wentylatorów – mogą to być wentylatory zmiennoprądowe zużywające więcej energii i stałoprądowe, które są zdecydowanie bardziej oszczędne.
  • Sterowników – dzięki nim obsługa rekuperacji jest mocno zautomatyzowana, co wpływa na wzrost komfortu użytkowników.
  • Filtrów mających duży wpływ na jakość powietrza.
  • Podzespołów – czyli np. odpływu skroplin lub nagrzewnicy wstępnej.
    

Co powinno zwrócić Twoją uwagę podczas wyboru rekuperatora?

Zawsze, podczas wyboru rekuperacji, warto oprzeć się na wiedzy specjalistycznej firmy, która ma już takich projektów rekuperacji bardzo dużo w swoim portfolio. Zwróć uwagę na spręż, czyli umiejętność pokonywania oporów przepływu, które mogą być wywołane np. dużą ilością kanałów lub przez anemostaty. Wydajność również ma tu duże znaczenie i określa przepływ powietrza przez rekuperator. Oba te parametry są ze sobą połączone i wskazują, że im mniejszy opór powietrza, tym lepszy jest jego przepływ.

Rekuperacja jest bardzo ważnym elementem dla domu, ponieważ dostarcza świeże powietrze i można ją dostosować do swoich wymagań. Wentylacja grawitacyjna nie jest już dziś wyborem koniecznym, tym bardziej że powietrze z zewnątrz nie jest pozbawione zanieczyszczeń i jest chłodne, co wymusza dogrzewanie pomieszczeń, a co za tym idzie, generują się wyższe rachunki za energię.

Sprawdź, jakie modele rekuperatorów znajdziesz w katalogu Instal-Konsorcjum.

Autor: Małgorzata Buchkovska