W Polsce mamy obecnie najbardziej skażone powietrze w Europie. Na co dzień otaczają nas zanieczyszczenia oraz szkodliwy pył zawieszony, czyli mieszanina organicznych, nieorganicznych, stałych i ciekłych substancji, które rozpraszają się w powietrzu. W ich skład wchodzą głównie siarczany, azotany, amoniak, czarny węgiel i przeróżne tlenki (np. siarki, glinu, albo żelaza) oraz sole. Największe zagrożenie dla zdrowia stwarzają cząsteczki pyłu zawieszonego, oznaczane są jako PM10 i PM2.5 – czyli odpowiednio o średnicy 10 i 2,5 mikrometra, a im mniejsza cząstka, tym łatwiej dostaje się do płuc, a w konsekwencji – do krwioobiegu. W Polsce alarmowy pułap zanieczyszczenia ustalono na poziomie 300 μ/m3, czyli o wiele wyższym niż w większości krajów europejskich.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca 20 µg/m3 dla stężenia średniorocznego i 50 µg/m3 dla stężenia średniego dobowego. W wielu polskich miastach stężenia dobowe dla pyłów przekraczają 200, a nawet 300 µg/m3 i to przez więcej niż 100 dni w roku (przy dopuszczalnej normie 35 dni). Dla pyłów PM2.5 jedyną normą jest dopuszczalny średnioroczny poziom, wynoszący 25 µg/m3.
Jak zapobiec przenikaniu szkodliwych substancji do naszych domów? Jak chronić zdrowie przed zagrożeniami, które niesie za sobą długotrwała ekspozycja na SMOG? Jednym z rozwiązań dostępnych obecnie na rynku jest antysmogowy nawiewnik powietrza. Antysmogowy i antyalergiczny filtr powietrza jest w stanie utrzymać w normie poziom zanieczyszczeń wewnątrz budynku nawet przy sześciokrotnie przekroczonym stężeniu pyłów, przewyższającym 300 µg/m3 na zewnątrz. Do pomieszczeń stale będzie napływać optymalna ilość tlenu, a prawidłowo działająca wentylacja usunie nadmiar dwutlenku węgla i gromadzącą się wilgoć. Szczególnie znaczenie ma to zimą, kiedy większość naszego czasu spędzamy w domu, a ze względu na temperatury rzadko wietrzymy pomieszczenia. Filtracja powietrza napływającego do pomieszczeń jest najprostszym i najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem, zapewniającym ochronę przed zanieczyszczeniami. Osoby szczególnie wrażliwe na toksyczne działanie smogu odczują ulgę podczas przebywania w miejscach, gdzie powietrze poddawane jest nawet wstępnej filtracji. A ponadto nawiewnik antysmogowy filtruje 100% powietrza, które przedostaje się do naszych domów.
To automatycznie sterowane, niewielkie, proste urządzenie, które pozwala na „sączenie się” świeżego powietrza do pomieszczeń. Nawiewnik Insolio lub czerpnię Urbino z filtrem antysmogowym i antyalergicznym można zamontować w nowych lub już istniejących oknach. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż bez frezowania szczelin w przypadku nawiewnika przeznaczonego dla nowych okien. Zastosowanie spienionego polipropylenu w konstrukcji korpusu dodatkowo zabezpiecza nadproże przed przemarzaniem. Obydwa urządzenia są wyposażone w wymienny antysmogowy i antyalergiczny filtr powietrza, który częściowo pochłania szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone PM10 i PM2.5.
Zarówno w nawiewniku Insolio jak i w czerpni Urbino filtry mają budowę progresywną. Oznacza to, że włókna poliestrowe, z których zbudowany jest filtr mają różne grubości. Grubość poszczególnych warstw rośnie zgodnie z kierunkiem przepływu filtrowanego powietrza. Dzięki takiej konstrukcji filtry pochłaniają do 85% pyłu zawieszonego PM10 oraz do 30% pyłu zawieszonego PM 2,5. Ponadto absorbują uciążliwe dla alergików pyłki roślin. Wymiana filtrów jest bardzo prosta - intuicyjna. Nie wymaga pomocy fachowca. Każdy zrobi to bez trudu. Producent rekomenduje wymianę filtra dwa racy w roku – przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego.
Minie sporo czasu, zanim uporamy się w Polsce ze złą jakością powietrza. Dlatego postarajmy się o dobrą jakość powietrza w domach. Ludzie, zwierzęta i rośliny czują się dużo lepiej we wnętrzach pozbawionych pyłów i toksyn. Dla zdrowia i lepszego samopoczucia warto zadbać o czyste powietrze oraz czysty i zdrowy dom.