Czyszczenie wentylacji - jak zadbać o higienę instalacji wentylacyjnej?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale czysta i higieniczna instalacja wentylacyjna przekłada się bezpośrednio na jakość powietrza, którym oddychamy. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, na czym polega czyszczenie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej, jak często powinno się jego dokonywać oraz jakie korzyści się z tym wiążą. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.


Dlaczego to takie ważne?

Niezależnie od tego, czy to wentylacja w bloku, domu jednorodzinnym, czy w budynku biznesowym, czyszczenie kanałów wentylacyjnych i innych elementów systemu jest obowiązkiem właściciela lub administratora. Dzięki temu można zadbać o prawidłowe działanie instalacji w dłuższej perspektywie, zminimalizować ryzyko występowania usterek, a także wpłynąć na lepszą jakość powietrza w budynku. Od jakości powietrza zależy komfort użytkowników obiektu, a także występowanie ewentualnych chorób dróg oddechowych. Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko występowania alergii, zapalenia gardła oraz innych problemów. Jest to istotne zarówno w domu, jak i w biurze. Im lepsze powietrze, tym większa nasza wydajność oraz zwiększona koncentracja. Czyszczenie przewodów wentylacyjnych jest istotne również pod względem ochrony przeciwpożarowej.

Czyszczenie wentylacji mechanicznej

W przypadku wentylacji mechanicznej jej czyszczenie polega na usunięciu zanieczyszczeń stałych. Podczas zabiegu wykorzystuje się mechaniczne metody. Po usunięciu zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych, następuje ich dezynfekcja. W tym celu wprowadzane są dedykowane środki grzybobójcze i bakteriobójcze. Jeżeli skala zabrudzeń jest bardzo duża i instalacji nie można skutecznie doczyścić, to wówczas niezbędna może być wymiana poszczególnych części systemu. Czyszczenie tego typu wentylacji przeprowadzane jest m.in.: na sucho za pomocą szczotek mechanicznych, odkurzaczem, sprężonym powietrzem lub na mokro z użyciem pary wodnej i preparatów. W przypadku lokali gastronomicznych i tłustych zabrudzeń można stosować również czyszczenie suchym lodem. Prace powinny być przeprowadzane przez specjalistów oraz poświadczone protokołem i dokumentacją.

Co jaki czas czyścić wentylację?

Czyszczenie rekuperacji oraz dozwolone metody opisane są bezpośrednio w przepisach polskiego prawa. Informacje na ten temat znajdziesz m.in. w Prawie Budowlanym oraz w normach europejskich. W przypadku domów jednorodzinnych czyszczenie jest utrudnione, dlatego rekomenduje się regularną wymianę filtrów oraz zastosowanie w instalacji specjalnych kratek rewizyjnych. Trudno wskazać termin, w którym dana wentylacja powinna podlegać zabiegom pielęgnacyjnym. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla użytkowników lub właściciela lokalu jest charakterystyczny zaduch, który pojawia się we wnętrzach. Ponadto powody do niepokoju może dawać głośniejsza praca systemu wentylacyjnego. Dodatkowo rekomenduje się przeprowadzanie cyklicznych oględzin kanałów wentylacyjnych. W tym celu warto skontaktować się ze specjalistami.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl