Chemiczne i elektryczne pochłaniacze wilgoci

Wszyscy wiemy jak uciążliwym i potężnym wrogiem w domach jest nadmiar wilgoci. Jej obecność w pomieszczeniach mieszkalnych jest nieodłączna. Walcząc z nią należy pamiętać, aby nie przesadzić, gdyż jej nadmiar jest tak samo szkodliwy jak i niedobór. Dlatego utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, czyli około 40 – 60 %, jest czasami bardzo trudne. Skąd bierze się wilgoć w naszym domu?

Skąd wiadomo, że w naszym domu jest wysoki poziom wilgotności?

Para wodna powstaje w wyniku niewłaściwego systemu wentylacji oraz ogrzewania, wysokiego poziomu wilgotności na zewnątrz, przebywania w pomieszczeniu dużej liczby osób czy po prostu codziennych czynności, takich jak gotowanie, suszenie prania, kąpanie się. Jeśli w naszym domu często obserwujemy skraplającą się parę wodną, spływającą po szybach czy lustrach, to jest to oznaka wysokiego poziomu wilgotności.

Do czego może doprowadzić wysoki poziom wilgotności?

A taka sytuacja może doprowadzić do rozwoju pleśni oraz powstawania grzybów na ścianach, tapetach czy w innych miejscach naszego domu. Zbyt duża wilgotność może być również przyczyną złego samopoczucia czy stanów alergicznych. Aby zapewnić odpowiedni poziom wilgotności należy przede wszystkim zadbać o właściwą wentylację powietrza w domu.

Pochłaniacz wilgoci

Jednak bardzo często, szczególnie w starym budownictwie, czy przy długo utrzymującej się deszczowej pogodzie, sama wentylacja nie wystarcza. W takich przypadkach ratunek może przynieść urządzenie jakim jest pochłaniacz wilgoci. Najprościej mówiąc zasada działania tego typu urządzeń polega na zamontowaniu w nich mechanizmu pochłaniającego znajdującą się w powietrzu parę wodną.

Wyróżniamy dwa typy pochłaniaczy wilgoci:

  • chemiczne - pochłaniacze chemiczne spełniają swoje zadanie za pomocą specjalnego wkładu zawierającego substancje mające zdolność absorbowania wody, mogą to być na przykład ultraaktywne kryształki soli. Należy kupować wyłącznie wkłady posiadające atest bezpieczeństwa, mamy wtedy pewność, że absorbent nie zawiera żadnych szkodliwych dla człowieka związków chemicznych.
  • elektryczne - elektryczne pochłaniacze wilgoci są o wiele droższe od chemicznych, ale jednocześnie bardziej skuteczne. Niestety są dość energochłonne i głośne. Tańsze modele działają na zasadzie ogniwa Peltiera, ale w pomieszczeniach o bardzo dużym poziomie wilgotności najlepiej sprawdzają się modele wyposażone w czynnik chłodniczy.


Ceny pochłaniaczy chemicznych kształtują się na poziomie 50 PLN, natomiast koszt pochłaniacza elektrycznego to 200 – 1000 PLN.



Źródło: www.ogrzewanie-wentylacja.info.pl