Bud-Went: Rekuperacja – czy warto?

Odpowiedni przepływ powietrza jest jedną z najważniejszych kwestii, jakie inwestorzy powinni wziąć pod uwagę, przygotowując budynek do użytku

Jego brak sprawia, że dom zamienia się w termos, w którym trudno funkcjonować. Komfort życia w źle wentylowanym budynku zdecydowanie nie należy do najwyższych, jednak to tylko część problemu.

O wiele istotniejszy jest fakt, że długotrwałe przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach może wyraźnie pogarszać samopoczucie i poważnie zagrażać zdrowiu.

Nowoczesny dom potrzebuje nowoczesnych rozwiązań

Tradycyjna wentylacja naturalna inaczej nazywana grawitacyjną zdecydowanie nie sprawdza się w nowoczesnych budynkach. Przypomnijmy sposób jej działania – dzięki zjawisku konwekcji polegającemu na ruchach powietrza wywołanych różnicą jego gęstości i ciśnienia, ciepłe powietrze unosi się ku górze i ulatnia kominami wentylacyjnymi, a na jego miejsce dostaje się nowe. Dawniej napływ świeżego powietrza do budynków odbywał się przez nieszczelności w oknach i drzwiach, jednak w obecnych czasach, kiedy bardzo dużą wagę przywiązuje się do szczelności konstrukcji, taka wymiana nie jest możliwa. Zwykłe wietrzenie pomieszczeń nie rozwiązuje tego problemu – przede wszystkim ze względu na nieprzewidywalność metody i dużą zależność jej skuteczności od warunków atmosferycznych. Przykładowo otworzenie czy nawet samo uchylenie okna w upalny dzień nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a jedynie doprowadzi do podniesienia temperatury wewnątrz, zimą z kolei poskutkuje znaczną utratą ciepła, narażając na wzrost kosztów ogrzewania. Należy wspomnieć również o tym, że wraz z powietrzem napływającym do budynku bezpośrednio z zewnątrz, do pomieszczeń przedostają się liczne zanieczyszczenia. W związku z tym, chcąc zapewnić komfort domownikom, należy zastanowić się nad nowocześniejszym rozwiązaniem.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rozwiązanie proponowane przez naszą firmę to rekuperacja, która, najprościej ujmując, jest systemem umożliwiającym sprawną wymianę powietrza zużytego i zanieczyszczonego na świeże i czyste przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła zgromadzonego w powietrzu usuwanym z budynku. Proces ten może odbywać się dzięki zastosowaniu specjalnej maszyny zwanej rekuperatorem – to dzięki niemu możliwa jest pełna kontrola nad przepływem powietrza w pomieszczeniach. Rekuperator działa w dwóch kierunkach – za pomocą czerpnicy pobiera z zewnątrz powietrze, które zostanie doprowadzone do budynku, a jednocześnie usuwa z niego to już zużyte. Centrala wentylacyjna wyposażona jest w specjalne filtry, dzięki którym powietrze wpuszczane do domu zostaje oczyszczone z wszelkich stanowiących zagrożenie dla zdrowia substancji. Urządzenie filtruje również powietrze usuwane, co pozwala ochronić wymiennik ciepła przed utratą wydajności. Ogromną zaletę rekuperacji stanowi fakt, że powietrze doprowadzane do budynku jest ciepłe, dzięki czemu przy wymianie powietrza nie dochodzi do obniżenia temperatury wewnątrz. Znajdujący się w rekuperatorze wymiennik ciepła zatrzymuje ciepło z usuwanego powietrza i wykorzystuje je do ogrzania nowego. To sprawia, że do utrzymania stałej temperatury wewnątrz pomieszczeń potrzeba o wiele mniej energii. W zależności od urządzenia możliwe jest odzyskanie od 50 do nawet 80% ciepła ze zużytego powietrza. Wentylacja mechaniczna w domku jednorodzinnym, zwłaszcza jeżeli mówimy o budynkach energooszczędnych, ciepłych i szczelnych to jedyne rozwiązanie gwarantujące prawidłową wymianę powietrza, a jednocześnie pozwalające odczuwalnie zmniejszyć koszty ogrzewania.


W jakich budynkach można skorzystać z tego rozwiązania?

Z systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem można korzystać w każdym budynku, jednak decyzję o tym najlepiej podjąć już na etapie projektu – dzięki temu trasa prowadzenia instalacji zostanie maksymalnie zoptymalizowana i dostosowana do potrzeb konkretnej inwestycji. Odpowiednie przygotowanie budynku pozwoli uniknąć późniejszych przekuć i wierceń, a także kolizji z innymi instalacjami. Prace montażowe powinny zostać rozpoczęte na etapie stanu surowego zamkniętego. Oczywiście system może zostać zainstalowany również w budynkach już ukończonych, jednak wiąże się to z wyższymi kosztami przedsięwzięcia, pracami mogącymi trwać nawet tydzień oraz wynikającymi z nich niedogodnościami. Pamiętaj, że nie może być mowy o energooszczędnym domu bez nowoczesnego systemu kontroli wymiany powietrza.

Czyste powietrze w domu to zdrowie Twojej rodziny

W czasach, kiedy tak ogromnym problemem ludzkości jest wysoki poziom zanieczyszczenia atmosfery, z coraz większą świadomością podchodzimy do kwestii powietrza, którym oddychamy. W trosce o zdrowie własne i członków rodziny coraz częściej stosujemy w domach specjalne filtry usuwające z powietrza większość szkodliwych dla zdrowia substancji, bakterii, grzybów i alergenów. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem nie tylko dba o prawidłowy przepływ i temperaturę powietrza, ale także o jego jakość, przepuszczając zarówno powietrze nowe, jak i zużyte przez specjalne filtry. O korzyściach zdrowotnych płynących z montażu tego rodzaju instalacji najlepiej mogą przekonać się alergicy – osoby, dla których oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest najbardziej niebezpieczne.

Korzyści wynikające z montażu mechanicznej instalacji wentylacyjnej.

Podsumowując temat, warto wymienić wszystkie korzyści płynące z instalacji mechanicznego systemu wentylacyjnego:

  • energooszczędność i idące za nią odczuwalne obniżenie kosztów ogrzewania,
  • zawsze świeże, filtrowane powietrze w domu bez konieczności otwierania okien i narażania się na hałas oraz pochodzące z zewnątrz zanieczyszczenia,
  • pełna kontrola nad systemem wymiany powietrza i możliwość dostosowywania trybu pracy rekuperatora do aktualnych potrzeb,
  • brak wilgoci w mieszkaniu, suche okna i lustra (zwłaszcza w kuchni i łazience),
  • ograniczenie ilości kurzu,
  • usuwanie zapachów,
  • brak much, komarów i innych insektów,
  • wysoki komfort życia,
  • zwiększony standard budynku.



Ile kosztuje rekuperacja?

Cena inwestycji jest dość wysoka, gdyż w zależności od budynku oraz możliwości poprowadzenia instalacji waha się pomiędzy 10 a 30 tys. złotych, przeważnie jednak kwota ta zwraca się w ciągu kilku do kilkunastu lat. Ma to związek z wyraźnym ograniczeniem zużycia energii wykorzystywanej do ogrzania domu. W skali roku koszty eksploatacyjne mieszczą się w 300 zł. Wszystkich, których interesuje rekuperacja w Poznaniu, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Oferujemy profesjonalną pomoc w planowaniu instalacji dla konkretnych budynków oraz ich fachowy montaż. Gwarantujemy najwyższą jakość usług obejmujących doradztwo, przygotowanie i realizację projektu inżynierskiego, a także późniejszą konserwację systemu. Dokładnie wyjaśniamy, w jaki sposób korzystać z instalacji oraz jak zadbać o to, by jej działanie pozostało wydajne nawet po dłuższym czasie użytkowania.