Badanie wpływu wilgoci i czynników naturalnych na stalowe rury wentylacyjne.

Rynek HVAC jest zalewany przez niskiej jakości systemy wentylacyjne i rekompensowanie wyższych cen stali niższą jakością i wykorzystywania coraz gorszych surowców. Lindab Sp. z o.o. Postanowił przeprowadzić badanie 5 stalowych rur wentylacyjnych typu "Spiro" pochodzących od wiodących producentów na polskim rynku.


Cel.

Celem badania było sprawdzenie krótkookresowego wpływu warunków atmosferycznych i wilgoci na stan rur wentylacyjnych – ich wygląd oraz ewentualne różnice w jakości powłoki ocynku i stali.


Metodologia.

Cały proces nadzorował Technolog Produkcji w firmie Lindab Sp. z o.o., - mgr inż. Łukasz Magrowski. Wszystkie testowane produkty ustawiono na specjalnej platformie i poddano codziennym pomiarom w okresie od 29.09.2016 do 10.10.2016.

W testy włączono również wysokiej jakości rurę Lindab (została oznaczona literą „L”). Punktem odniesienia w ocenie wpływu warunków atmosferycznych w przypadku konkurencyjnych produktów była szczegółowa znajomość specyfikacji technicznej produktu Lindab. Przy wykorzystaniu narzędzi pomiarowych ustalona została podstawowa specyfikacja produktów użytych w badaniu:

Oznaczenie​Powłoka ocynku​Grubość blachy​Tolerancje​L​Z275​0,5zgodnaB1​Z275​0,5zgodnaB2​Z275​0,5zgodnaX​~Z130​~0,42zgodnaS​Z275​0,5​niezgodna

Wyniki.

29.09.2016 - rozpoczęcie testu i wstępne obserwacje:


Duże różnice można było zauważyć już na pierwszym etapie przygotowywania próby – dotyczyły one przede wszystkim jakości produktów i procesu produkcji.


Dysproporcje w jakości można było odnaleźć w tych przypadkach:

  • na rurze „B1” widoczne były nieestetyczne ślady po złej jakości chłodziwie
  • produkt „S” był ubrudzony tłustą substancją, a tolerancja rozmiaru średnicy nie spełniała wymogów opisanych w normie PN-EN 1506
  • w produkcie „X” ze względu na cienką blachę zastosowaną w produkcie było konieczne dodanie przetłoczenia zwiększającego sztywność



10.10.2016 - efekty po pierwszym etapie badań – 12 dni:


Jedna z rur od konkurencyjnego producenta zaczęła zmieniać wygląd już po tygodniu, a z dnia na dzień efekt postępował.

Po pierwszym etapie rura „S” pokryta była plamiastym nalotem na całej powierzchni i z każdym kolejnym dniem stawała się ona coraz ciemniejsza – oznacza to, że w jej przypadku była wykorzystana najprawdopodobniej inna stal niż DX51.

Zanim rozpoczęto badanie żadne z podręcznych narzędzi do pomiaru nie wskazywało, aby zabezpieczenie omawianego produktu przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią było tak słabe.


Wnioski.

Badania oraz ich wyniki jasno pokazały, że zakup rur wentylacyjnych nawet u popularnych producentów nie zawsze daje gwarancję ich wysokiej jakości. Dla przypomnienia, produkt „S” pomimo dobrych parametrów technicznych zmienił wygląd po kilku dniach, co może sugerować wykorzystanie stali nieznanego typu i pochodzenia. Test wykazał, że efekty krótkookresowego działania wilgoci ciężko jest przewidzieć w oparciu o pomiary z przenośnych przyrządów. Aby zweryfikować typ i jakość stali trzeba przeprowadzić wiele kosztownych testów laboratoryjnych, na które większość klientów nie może sobie pozwolić. Rura wentylacyjna „L” firmy Lindab od początku do końca trwania testów wyglądała tak samo – tak dobry wynik to efekt doskonalenia procesów produkcji i stosowania najwyższej jakości surowców. Lindab to obecnie jedyny producent, który wydaje wraz deklaracją zgodności certyfiakty potwierdzające typ i grubość stali oraz powłokę ocynku.


Stała współpraca z największym producentem stali – ArcelorMittal, sprawia, że jakość Lindab jest całkowicie powtarzalna w każdej partii produkcyjnej. Daje to gwarancję, że klient kupujący w Lindab otrzyma produkt o wysokiej jakości, trwałości, estetyce i precyzyjnym wykonaniu.