Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Tłumiki ograniczają hałas w rurociągach wentylacyjnych, powstały przez takie urządzenia jak wentylatory, centrale, jak również odgłosy wydobywające się z poszczególnych pomieszczeń

Dzięki estetycznemu wykonaniu i spójności z pozostałymi częściami systemu wentylacyjnego, tłumiki mogą być również montowane w widocznych miejscach.

Przepływ powietrza w ciągach wentylacyjnych może powodować powstawanie hałasu w pomieszczeniach. Aby temu przeciwdziałać należy tłumić dźwięki pochodzące z instalacji, w tym celu zaleca się stosowanie tłumików akustycznych. Dzięki tłumikom, możliwe jest zachowanie właściwych parametrów akustycznych w pomieszczeniach – ograniczając hałas nawet w pomieszczeniach wymagających wysokiego komfortu akustycznego, jak np. sypialnie czy czytelnie.

Hałas może powstawać nie tylko na skutek przepływu powietrza przez kanały. Dodatkowo mogą go powodować niewłaściwie zawieszone kanały, czy źle zaizolowane akustycznie mocowania wentylatorów.

Aby ograniczyć niepożądane zjawisko można stosować:

  • Podkładki antywibracyjne.
  • Elastyczne połączenia przewodów.
  • Izolację akustyczną kanałów i wentylatorów.
  • Tłumiki.
  • Kratki i nawiewniki o odpowiedniej charakterystyce akustycznej.

 

Niezbędnym elementem każdej instalacji wentylacyjnej są tłumiki akustyczne. Głównym zadaniem tłumików jest tłumienie hałasów w instalacjach wentylacyjnych. Przeważnie montowane są między wentylatorem a kanałem nawiewnym lub wywiewnym, oraz przed nawiewnikami powietrza.

W zależności od rodzaju kanałów stosowanych w instalacji, dostępne są tłumiki o przekroju prostokątnym i okrągłym, ponadto ofertę uzupełniają tłumiki elastyczne.

Tłumik prostokątny SLC, dostępny w ofercie Alnor, składa się z obudowy oraz wewnętrznych kulis. Obudowa wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej, posiada na końcach ramki z profili blaszanych oraz jest usztywniona przez poprzeczne falowanie blachy.

Kulisy składają się z ramy z blachy stalowej ocynkowanej i wkładu dźwiękochłonnego, absorbującego energię akustyczną. Wkład dźwiękochłonny stanowi połączenie niepalnych płyt wełny mineralnej, jego powierzchnia zewnętrzna pokryta jest specjalną, odporną na ścieranie tkaniną, która zabezpiecza wełnę mineralną.

 

Ze względu na budowę wyróżniamy dwa rodzaje kulis:

  • A – kulisy absorpcyjne, których cała powierzchnia pokryta jest tkaniną. Ten typ kulis znajduje zastosowanie w zakresie niskich i średnich częstotliwości - tłumik SLC.
  • B – kulisy absorpcyjno – rezonatorowe, wykonane jak absorpcyjne, lecz wkład dźwiękochłonny po obu stronach kulisy jest zasłonięty blachą stalową ocynkowaną na połowie powierzchni kulisy - tłumik SRC.

 

Kulisy stosuje się głównie przy dużych średnicach i wysokich częstotliwościach.

Tłumiki prostokątne montowane są w ciągach wentylacyjnych z pionowo ustawionymi kulisami.

Tłumiki okrągłe służą do tłumienia hałasu w instalacjach wentylacyjnych opartych na systemie kanałów okrągłych. Tłumiki zbudowane są z rury spiralnie zwijanej o przekroju okrągłym – która pełni rolę płaszcza zewnętrznego, oraz warstwy wełny mineralnej, zabezpieczonej od środka tkaniną izolacyjną i stalowym przewodem perforowanym. Tkanina poliestrowa pomiędzy wkładem perforowanym, a wełną mineralną zapobiega przedostawaniu się wełny do środka przewodu.

Tłumiki okrągłe SIBRL i SIBL posiadają pionową wewnętrzną kulisę, która wpływa poprawia efektywność tłumienia hałasów.

Tłumiki SIBOL i SIBROL posiadają dodatkowo kulisę okrągłą.

W systemach wentylacyjnych, gdzie wymagania przestrzenne lub inne uwarunkowania uniemożliwiają stosowanie tłumików prostych, doskonale sprawdzą się kolana tłumiące BSIL.

Tłumik jest wykonany z dwóch połączonych kolan. Łuk wewnętrzny wykonany jest z perforowanej blachy stalowej.

Przestrzeń pomiędzy płaszczem zewnętrznym, a perforowanym wkładem, wypełniona jest materiałem tłumiącym.

Aby zapobiec wsysaniu materiału tłumiącego do wewnątrz przewodu, perforowany wkład odizolowany jest tkaniną.

Elastyczne tłumiki akustyczne są łatwe w montażu, co umożliwia ich stosowanie w przestrzeniach między stropowych oraz w trudnodostępnych fragmentach instalacji.

Elastyczny tłumik akustyczny SLEAL wykonany jest z perforowanego przewodu ALUDUCT. Zastosowana izolacja ma grubość 25 mm i osłonięta jest płaszczem ALUDUCT AD-L o grubości 45 mikronów wzmocnionym stalowym drutem.

Elastyczny tłumik akustyczny SLESD wykonany jest z perforowanego przewodu ALUDUCT AD-L. Zastosowana izolacja ma grubość 25 mm i osłonięta jest aluminiowo-poliestrowym płaszczem o grubości 45 mikronów.

Elastyczny tłumik akustyczny SLEAF wykonany jest dwóch przewodów typu AF-AL. Zastosowana izolacja ma grubość 50 mm.

Po obu stronach tłumików elastycznych, znajdują się standardowo redukcje nyplowe. Tłumiki elastyczne oferowane przez Alnor dostępne są w dwóch długościach - 500/600 mm i 1000/1200 mm.

Funkcję tłumików przy zakończeniach ciągów mogą pełnić też puszki rozprężne. Puszki wypełnione izolacja akustyczną powodują równomierne rozchodzenie się dźwięku po całej powierzchni puszki. Należy pamiętać, aby wlot i wylot powietrza nie były instalowane naprzeciw siebie, takie położenie może spowodować, że wysokie dźwięki nie zostaną wytłumione.

Tłumiki powinny być montowane za wentylatorami, regulatorami przepływu. Stosownie do potrzeb, tłumiki mogą być stosowane w ciągach głównych lub dodatkowo w rozgałęzieniach przewodów, służą tłumieniu hałasów powstałych na skutek przepływu powietrza w kolanach, trójnikach czy przepustnicach.

Dobierając typ tłumika należy wziąć pod uwagę dopuszczalną prędkość przepływu w zależności od strumienia przepływu oraz szum własny tłumika.

Tłumiki okrągłe montowane są za pomocą wkrętów samowiercących, lub nitów w część kanału, w który wsunięty jest kołnierz łączący. Wszystkie elementy o średnicy większej niż 315 mm wykonywane są mufowo i do połączenia z kanałami, wymagają zamówienia dodatkowo dwóch nypli.

Tłumiki prostokątne montowane są za pomocą śrub przy narożnikach stalowych oraz przy pomocy klamry KLQ spinającej dwie ramki kołnierzowe.

Dzięki estetycznemu wykonaniu i spójności z pozostałymi częściami systemu wentylacyjnego, tłumiki mogą być montowane w widocznych miejscach.

Dodatkowo, na poprawę komfortu akustycznego użytkowników pomieszczeń, w których zamontowano instalację wentylacyjną wpływają elementy montażowe amortyzujące drgania oraz elastyczne połączenia kanałów.