Zastosowanie wentylatorów kanałowych

Wszelkiego rodzaju pomieszczenia, w których przebywają ludzie, wymagają wentylacji. Szczególnie istotne jest usuwania zanieczyszczonego powietrza. W tym zagadnieniu ważną rolę odgrywają wentylatory, w tym wentylator kanałowy.

WENTYLATOR KANAŁOWY

Wentylatory kanałowe stosowane są w instalacjach wentylacji ogólnej. Mogą wspomagać wentylację grawitacyjną. Najważniejsze zastosowania:

  • wentylacja wywiewna i nawiewna mieszkań, sklepów, biur, restauracji,
  • współpraca z domowymi okapami kuchennymi posiadającymi filtr przeciwtłuszczowe,
  • współpraca z nagrzewnicami kanałowymi i filtrami,
  • instalacja zwykłej wentylacji, jak również instalacja średniego ciśnienia,
  • instalacje o większej wydajności przepływu powietrza.


Wentylatory kanałowe służą do efektywnego usuwania powietrza łącznie z wilgocią. Ich zaletą jest możliwość usunięcia nieprzyjemnych zapachów.

Najważniejsze zalety:

  • szeroki zakres wydajności,
  • wysoka sprawność,
  • niski poziom hałasu,
  • duży maksymalny spręż statyczny.


Na elementy budowy wentylatora kanałowego składają się silnik z wirującą obudową. Silnik wykonany jest z elementów takich jak inne asynchroniczne silniki, różnica polega na zamianie miejscami rotora i stajana. Stojan z uzbrojeniami znajduje się we wnętrzu wirującej obudowy z uzbrojeniem klatki.

Specjalnie wykonane uzbrojenie klatki pozwala na obniżanie napięcia, co daje nam możliwość regulacji obrotów silnika. Na dwóch łożyskach kulowych znajduje się wirująca obudowa, z którą na stałe połączony jest wał silnika. W stojanie ustawione są łożyska. Na zewnętrznej średnicy wirującej obudowy wyważony jest wirnik wentylatora. Dzięki temu wentylator uzyskał mniejsze rozmiary oraz można chłodzić silnik przy napięciowej regulacji jego obrotów.

Wentylatory kanałowe mogą pracować w pozycji pionowej bądź poziomej przy średnicach wentylacyjnych od 100 do 400 mm. Wirnik wentylatora wykonany jest z blachy aluminiowej bądź tworzywa sztucznego ABS, natomiast obudowa wentylatora – z polipropylenu lub blachy stalowej, pokrytej farbą epoksydową.

Podczas łączenia wentylatora kanałowego z instalacje wentylacyjną należy pamiętać o kilu zasadach:

  • wentylator kanałowy powinien być instalowany z zachowaniem prostych odcinków kanału na wlocie i wylocie z wentylatora. Dzięki temu zostaną wyeliminowane straty ciśnienia oraz spadek sprawności układu, spowodowanego turbulencjami przepływu powietrza,
  • odcinki proste kanałów nie mogą zawierać filtrów, przepustnic itp. elementów,
  • dla kanału prostokątnego lub kwadratowego średnicę hydrauliczną wyznacza się z zależności:


D=√(4HB/π)

gdzie:

D – średnica hydrauliczna,

H – wysokość kanału,

B – szerokość kanału.

Oprócz odpowiedniej wydajności przepływowej, powietrze powinno być podgrzane lub schłodzone do odpowiedniej temperatury oraz być o odpowiedniej czystości wymaganej dla danych pomieszczeń.


Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl , www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji

Wykorzystane zdjęcia: Harmann, ThermoSilesia.

Zdjęcie w logo: Diagonalny wentylator kanałowy JETTEC EC firmy Harmann.