Menerga: Odzysk ciepła w pływalniach

Utrzymanie odpowiedniego komfortu w halach basenowych to znaczne wyzwanie dla współczesnej techniki. System klimatyzacji musi być niezawodny i energooszczędny. Dlatego warto zwrócić uwagę na szczegóły instalacji klimatyzacyjnej. Od nich może zależeć, czy budowa basenu okaże się na dłuższą metę opłacalna.


Rozdział powietrza

Małe baseny hotelowe i prywatne mają stanowić oazę spokoju, miejsce w którym pragnie się odprężenia po pracy lub podróży. Można powiedzieć, że w ciszy małego basenu łatwiej zauważyć powietrze. Użytkownik jest zatem bardziej czuły na wszelkie niewygody. Chłód od okien, hałas, przegrzanie, duszność – każdy z tych objawów może skutecznie uniemożliwić wypoczynek.Do uzyskania niczym nie zakłóconego komfortu niezbędny jest odpowiedni system rozdziału powietrza. Sprawdzonym rozwiązaniem są nawiewne szyny szczelinowe, dzięki którym udaje się odgrodzić basen od zimnych okien i ścian, uniknąć zaparowania szyb oraz zapewnić wyśmienite wymieszanie powietrza


System odzysku ciepła

Kluczem do znalezienia niezawodnego systemu odzysku ciepła w klimatyzacji hal basenowych jest dobór odpowiednich materiałów do produkcji wymienników ciepła. Wilgotny klimat pływalni, po- łączony z agresywnymi związkami chloru stanowi nieustanne zagrożenie dla podzespołów instalacji wentylacyjnej. W typowych rozwiązaniach klimatyzacji na korozję narażone są w głównej mierze elementy aluminiowe, na których następuje proces kondensacji – wymienniki krzyżowe, rurki ciepła lub parowniki pomp ciepła. Tworzywem stworzonym do „mokrej roboty” jest natomiast polipropylen. Wykazuje się on całkowitą odpornością na korozję, a jego trwałość jest porównywalna z trwałością budynku. Cienkościenne wymienniki z polipropylenu wykazują się przy tym porównywalną do aluminiowych wymienników sprawnością odzysku ciepła. Parowniki pomp ciepła udaje się ochronić przed korozją poprzez zastosowanie w ich produkcji stali kwasoodpornej oraz odpowiednie ich usytuowanie, tak by były one w sposób ciągły omywane kondensatem.


Optymalne rozwiązanie dla każdej pływalni

Firma Menerga opracowała cały szereg specjalistycznych central klimatyzacyjnych do hal basenowych wszystkich wielkości.

Przy klimatyzacji małych obiektów warto zwrócić uwagę na centralę typu ThermoCond 23. Serce urządzenia stanowi polipropylenowy wymiennik krzyżowo-przeciwprądowo-krzyżowy o sprawności w wahającej się w zakresie 80-90% w ciągu całego roku. Przy tak dużym odzysku centrala pracuje bardzo energooszczędnie nawet bez pompy ciepła. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych jednostek wentylatorowych centrala ThermoCond 23 odznacza się bardzo niskimi kosztami eksploatacji oraz minimalnymi nakładami serwisowymi. Centrale mają wydajności w zakresie od 400 do 5300 m3/h przy wydajności osuszania do 33 kg/h.


Najnowszy produkt firmy Menerga, centrale typu ThermoCond 19/29, to kompaktowe urządzenia przeznaczone do klimatyzacji najmniejszych basenów przydomowych oraz hotelowych. Pomimo niewielkich rozmiarów urządzenie pozwala na odzysk 70-80% ciepła w ciągu całego roku. Zastosowanie pompy ciepła pozwala na uzyskanie znacznie większych oszczędności eksploatacyjnych. W urządzeniu tym zastosowano podwójny krzyżowy wymiennik ciepła, również z polipropylenu. Centrale 19/29 pozwalają na osuszenie do 10,5 kg/h przy wydajności w zakresie 1100 do 2500 m3/h.

Centrale ThermoCond 35 i 37 są propozycją dla większych basenów prywatnych oraz publicznych. Centrale wyposażone są w polipropylenowe asymetryczne wymienniki krzyżowe, zapewniające odzysk ciepła w zakresie 65-80 %. Układ pompy ciepła pozwala na transport ciepła zarówno do powietrza, do wody basenowej, jak i do wody wodociągowej. Płynna regulacja wydajności wentylatorów i mocy pompy ciepła zapewniona jest w standardzie. Centrale produkowane są o wydajności w zakresie 2500- -36000 m3/h, przy zdolności osuszania do 230 kg/h. Na etapie planowania inwestor często staje przed pytaniem, czy wyposażyć pływalnie w tani układ wentylacyjny, czy też zainwestować w urządzenia specjalistyczne. Warto myśleć dalekowzrocznie, gdyż profesjonalny system wentylacji przekłada się na niskie koszty eksploatacji basenu. W tak energochłonnych obiektach jak pływalnie inwestycja w nowocześniejszą wentylację zwróci się nawet już po kilku miesiącach. Warto również zauważyć, że specjalistyczne rozwiązania wentylacyjne, zwiększające koszt całej inwestycji zaledwie o ułamek procenta, powodują nawet 60- procentowe zmniejszenie kosztów eksploatacji.



Autor: mgr inż. Kamil Więcek