Zapewnienie wentylacji w budynku wielomieszkaniowym

Kiedy można zamontować wentylatory w kratkach wentylacji grawitacyjnej w budynku wielomieszkaniowym? Na co powinien zwrócić uwagę inwestor planując wentylację we własnym domu


Załóżmy, że inwestor, planując zamieszkanie w jakimś miejscu, ma do wyboru następujące rozwiązania:

  • kupuje mieszkanie w budynku wielomieszkaniowym,
  • kupuje działkę i buduje na niej dom swoich marzeń.


W pierwszym przypadku o jego „komfort" (w aspekcie instalacji oczywiście) zadbał projektant, który, działając zgodnie z normami: PN-EN 12831, PN-83/B-03430, PN-73/B-03431, PN-B-03420, PN-78/B-03421 i warunkami technicznymi wykonania i odbioru instalacji wentylacyjnych oraz życzeniami inwestora, dokonał wyboru rodzaju instalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej, grzewczo-wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej.

W tym przypadku nie może zrobić praktycznie nic znaczącego, aby poprawić warunki zamieszkania, ponieważ każda interwencja w istniejący stan techniczny budynku wymaga zgody właściciela, co jest niezwykle trudne. Nie dziurawić, nie przewiercać - to są na ogół odpowiedzi właściciela. Może jednak okresowo poprawić, przynajmniej zapachowo, sytuację w mieszkaniu przez zamontowanie w kratkach wentylacji grawitacyjnej wentylatorów o małej wydajności w takich pomieszczeniach jak: w.c, łazienka czy kuchnia.

Warunkiem wykonania tych montaży jest posiadanie własnych, tylko dla danych pomieszczeń, niepołączonych z innymi, kanałów wentylacji grawitacyjnej. Montowanie urządzeń wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych na ścianach zewnętrznych, w oknach i w innych widocznych miejscach budynku wymaga zgody właściciela oraz życzliwego sąsiada, ponieważ żadne urządzenie nie jest bezgłośne i nawet nieznaczny szum może być uciążliwy. Możemy też wybrać dom, w którym w każdym mieszkaniu jest zamontowana centrala wentylacyjna nawiewno wywiewna z funkcją grzania i chłodzenia. Możemy wybrać też dom, w którym powietrze wentylacyjne i chłód są przygotowywane centralnie. Nie polecam zamieszkania w takim domu, ponieważ warunkiem prawidłowego działania takich instalacji, szczególnie chłodzącej, jest 50% włączonych odbiorników. Użytkowanie tych instalacji nie jest tanie i płacenie dużych rachunków może być przyczyną wyłaczeń odbiorników, co pociąga za sobą niewłaściwą pracę całej instalacji.

W drugim przypadku inwestor może, na etapie projektu budowlanego, wykonanego zgodnie z PN, przy występowaniu o pozwolenie na budowę, wymarzyć sobie instalację wentylacyjną i klimatyzacyjną taką, jaką chcemy mieć w naszym domu. Mogą to być instalacje:

  • wentylacyjna nawiewno-wywiewna,
  • wentylacyjna nawiewno-wywiewna z funkcjami grzania i chłodzenia,
  • klimatyzacyjna dla całego domu lub jego części.


Źródłami ciepła mogą być: ziemia, słońce, energia elektryczna lub ciepła woda z domowej kotłowni. Do zrealizowania pożądanej instalacji mogą posłużyć urządzenia i akcesoria wielu różnych firm, które je produkują lub zajmują się ich dystrybucją. Wszystkie te instalacje są możliwe do wy I konania w wielu wersjach i kombinacjach.

Firmy produkujące urządzenia i akcesoria do wentylacji i klimatyzacji prowadzą nad nimi rozległe badania w celu uzyskania coraz to lepszych parametrów eksploatacyjnych. Powstają urządzenia energooszczędne, o małych gabarytach lecz spełniające wszystkie oczekiwania przyszłego klienta. Są coraz bardziej ciche i wykonywane w taki sposób, by serwisowanie i naprawa nie sprawiały trudności. Również montowanie dużych urządzeń nie jest teraz trudne, ponieważ, na ogół składają się one z kilku sekcji, które łatwo jest transportować i składać w całość.

Elementy kończące instalacje wentylacyjne, czyli nawiewniki i wywiewniki mają bardzo różnorodne konstrukcje i można je montować w najelegantszych obiektach. Pamiętam, że na początku mojej zawodowej drogi projektowało się centrale wentylacyjne indywidualnie dla każdej instalacji i miały one długość kilku metrów. Powietrze chłodziło się wodą, która chłodziła się w... fontannie. To dopiero było projektowanie!

Ważną sprawą, przed podjęciem decyzji o rodzaju instalacji w wymarzonym przez inwestora domu, jest posiadanie przez niego odpowiedniej ilości środków na zakup urządzeń i akcesoriów, na okresowe przeglądy i naprawy. Trzeba przygotować się również na to, że te wszystkie instalacje nie są na całe pokolenia i przyjdzie taki czas, że trzeba będzie je zmodernizować, a nawet wymienić. Konieczny jest więc dostęp do tych instalacj i, by w przypadku awarii lub wymiany nie rujnować całego domu. Inwestor musi również zdecydować się, czy pod względem technicznym chce mieć instalację z automatyką i sterowaniem, czy woli dom, jaki mieli nasi przodkowie.

Autor: Dorota Węgrzyn


Źródło: www.instalator.pl