Wentylacja budynku

Wentylacja to system technicznego wyposażenia budynku mający na celu dostarczenie świeżego powietrza oraz usunięcie zużytego z budynku , potrzebnego do jego prawidłowego funkcjonowania. Wyliczenie zapotrzebowania na powietrze to podstawowe zadanie projektanta branży sanitarnej w części wentylacyjnej i jest podstawą do zaprojektowania systemu i sposobu wentylacji budynku.


Ilości potrzebnego w budynku powietrza wahają się od kilkudziesięciu metrów sześciennych dla małych budynków jednorodzinnych lub mieszkań ( np.160 m3) do kilku tysięcy m3 dla budynków o dużym natężeniu ruchu lub produkcji (np. kuchni, restauracji, hal kinowych itp.) Jedna osoba przebywająca w budynku potrzebuje od 20 m3 świeżego powietrza na 1 godzinę w stanie spoczynku do nawet 50 m3, gdy ćwiczy na sali sportowej. Kuchnia w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym potrzebuje 50 m3 powietrza na godz.. Łazienka potrzebuje od 30 do 50 m3 świeżego powietrza na godzinę. Normy te zakładają maksymalne warunki i obciążenie eksploatacyjne budynku, i choć na co dzień wydają się zawyżone to jednak zdarzają się sytuacje , że nie ma mowy o przesadzie i tylko tak zaprojektowany budynek nadaje się do użytku. Tradycyjny system wentylacji budynku oparty jest na tzw. wentylacji grawitacyjnej, polega na wentylacyjnych przewodach kominowych spełniających rolę wywiewu dla zużytego powietrza , oraz na nawiewie świeżego powietrza poprzez nieszczelności w stolarce okiennej i drzwiowej. Przy szczelnych oknach i drzwiach praktycznie nie działa. To dlatego w ostatnim czasie producenci nowych okien i drzwi wycinają w ich ramach lub uszczelkach otwory , którymi może się dostawać minimalna ilość powietrza właśnie do wentylacji , tyle że to już tylko mikrowentylacja zapobiegająca tragedii powstawania zagrzybienia, do wentylacji pomieszczeń to stanowczo za mało. Taki stan wentylacji budynków mamy na co dzień dostępny praktycznie wszędzie : domy , biura, Żłobki, przedszkola, szkoły , restauracje, mieszkania w blokach itd.,itd. Budynki te najczęściej z pięknymi nowymi oknami i fasadami , bardzo często z ładnie zaprojektowanymi wnętrzami są niestety siedliskami bakterii, grzybów, pleśni i powodem wielu bardzo ciężkich chorób. To dlatego dzieci wysyłane do żłobków i przedszkoli wracają po trzech dniach z grypą anginą lub katarem.



Do tego dochodzi absolutny brak wiedzy na temat wentylacji osób odpowiedzialnych za stan techniczny budynków. Nagminnie zdarza mi się być w restauracji lub na sali konferencyjnej gdzie klimatyzery (czyli schładzacze powietrza nie dostarczające w ogóle świeżego powietrza) uważane są za system wentylacyjny , i żeby szybciej schładzały coraz bardziej zepsute powietrze to właściciel pilnuje zamkniętych drzwi .W sali o wymiarach 10m x 10 m i wysokości 3 m mamy 300 m3 powietrza , wystarczy to dla 10 osób na 1,5 godziny zasiadanej, dla 60 osób tańczących na weselu na 6 minut. Jedyna w tych przypadkach Rada: wentylować poprzez otwieranie okien. Drugą wadą grawitacyjnej wentylacji budynków jest jej duża energochłonność , bo każdy dopiero co ogrzany m3 powietrza zostaje bez odzysku ciepła wyrzucony poprzez komin na zewnątrz budynku , co w zimie ( przy temperaturach poniżej 16 st.C) jest dzisiaj zdecydowaną rozrzutnością. Rozwiązaniem jest tutaj coraz częściej stosowany system wentylacji mechanicznej , polegającej na dostarczaniu świeżego powietrza przez wentylator nawiewowy oraz usuwaniu zużytego powietrza przez wentylator wywiewowy. Taki sposób daje możliwość równomiernego rozprowadzenia świeżego powietrza po wszystkich pomieszczeniach budynku oraz możliwość odzysku ciepła z wyrzucanego powietrza.


Można też nawiewane powietrze wstępnie ogrzać w zimie lub latem schłodzić poprzez podłączenie Gruntowego Wymiennika Ciepła.(odnawialne źródło energii) Można też nawiewane powietrze ogrzać nagrzewnicą kanałową lub w komorze kominka albo też schłodzić klimatyzerem. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularny nie tylko w dużych obiektach ale średnich i mniejszych , i pomimo dodatkowych kosztów od kilkuset zł (dla domku jednorodzinnego) dla nisko energetycznych i energooszczędnych budynków staje się standardem.