Dlaczego należy zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń?

Dlaczego wentylować? W pomieszczeniach, w którym spędzamy życie trzeba dostarczyć tlen, usunąć dwutlenek węgla, usunąć spaliny oraz inne szkodliwe czy niepożądane substancje. Ważne, by zlikwidować możliwość kondensacji pary wodnej, co skutkuje wystąpieniem zawilgocenia i zagrzybienia ścian.

 

Oddziaływanie czynników związanych z funkcją i wyposażeniem pomieszczeń powoduje zużycie powietrza wypełniającego wnętrze pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych. Jest ono zawilgocone w wyniku oddychania mieszkańców, gotowania, suszenia, prasowania, kąpieli w łazience oraz podlewania kwiatów. Przy źle funkcjonującej wentylacji, czyli wymianie powietrza, powstaje efekt przesiąknięcia wilgocią ścian i stropów budynku. To wywołuje zwiększenie zapotrzebowania na ciepło z powodu zmiany współczynnika przenikania ciepła mokrej ściany. A im więcej grzejemy nie zapewniając odpowiedniej wentylacji, tym zawilgocenie się zwiększa. Wilgoć i ciepło powodują z kolei rozwój grzybów, pleśni i innych bardzo szkodliwych mikroorganizmów.Aby temu zapobiec dobrym rozwiązaniem jest montaż nawiewników okiennych i częste wietrzenie pomieszczeń, które powoduje przepływ powietrza, świeżego powietrza.

Wentylacja w domu, skuteczna wentylacja


Nieodpowiednio wentylowany dom zawiera powietrze uboższe w tlenek węgla, a bogatsze w dwutlenek węgla, szkodliwe i trujące związki pochodzące z parowania powierzchni tworzyw sztucznych, trujące związki pochodzące z parowania powierzchni lakierowanych, parowania klejów wiążących płyty wiórowe mebli i różnego rodzaju paneli. Zanieczyszczone powietrze, może również zawierać izotopy promieniotwórcze np. radon - promieniotwórczy gaz przenikający z gruntu poprzez nieszczelności do wnętrza budynku, bądź też pochodzący z materiałów budowlanych. Powietrze zużyte traci walory powietrza świeżego, staje się szkodliwe, a nawet niebezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i dla budynku i jego wyposażenia. Nadmiar wilgoci przyczynia się do rozwoju trudnych do usunięcia pleśni i grzybów, które wytwarzają substancje szkodliwe dla zdrowia. Wykraplanie się wody, prowadzi do zamykania elementów konstrukcyjnych budynku, niszczenia jego wyposażenia i struktury. Dlatego powinno stosować się sprawną wentylację, która wymienia powietrze zużyte na świeże. Taką gwarantuje wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Syndrom chorego budynku


Gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania zmusił inwestorów do przejścia na nowy sposób konstruowania i budowy domów. Pojawiły się domy "szczelne", takie których ściany i okna przewodzą minimalne ilości ciepła i nie przepuszczają ze względy na zastosowane w nich technologie prawie w ogóle powietrza. Szybko okazało się jednak, że zupełnie szczelne domy nie są dobrym środowiskiem dla człowieka. Prowadzone od wielu lat badania wykazały istotny związek pomiędzy złą jakością powietrza, a licznymi chorobami w tym wieloma odmianami groźnych alergii. Problem ten zwany w literaturze anglojęzycznej Sick Building Syndrome (Syndrom niezdrowych domów) pojawił się i gwałtownie narastał w latach siedemdziesiątych (lata kryzysu energetycznego), kilka lat po wprowadzeniu idei energooszczędnych domów. Zaczęto wtedy poszukiwać rozwiązań, które poprawią jakość powietrza i jednocześnie pozwolą oszczędzać energię cieplną. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazała się wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ], Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji