Dasko Electronic: Mobilna aplikacja dla wentylacji - UNIBOX_WIFI


Urządzenia przenośne, takie jak telefon czy tablet, stały się częścią naszego życia codziennego. Wykorzystujemy je już nie tylko do rozmów, wysyłania informacji tekstowych, przeglądania internetu i planowania, ale również jako mobilne systemy do zarządzania informacją o stanie naszego systemu alarmowego, sterowania ogrzewaniem i coraz bardziej popularną automatyką domu inteligentnego. Kolejnym elementem zarządzanym mobilnie stała się wentylacja mechaniczna.

Ostatnie lata, w związku z rosnącą popularnością budownictwa energooszczędnego i pasywnego, przyniosły intensywny rozwój urządzeń małej wentylacji (aplikacji opartych na centralkach rekuperacyjnych). Wraz ze wzrostem udziału wentylacji mechanicznej w stosowanych rozwiązaniach rosną również oczekiwania co do sposobu sterowania.

Bardzo intensywny rozwój urządzeń pracujących w ramach IoT (Internet of Things) oparty jest w dużej mierze na urządzeniach mobilnych. Przesyłanie informacji o stanie naszego obiektu za pomocą interfejsu Bluetooth czy Wi-Fi pozwala na ciągły nadzór nad pracą naszych systemów, jak również gromadzenie danych w tzw. chmurach. Zebrane dane, takie jak temperatura oraz wilgotność, mogą posłużyć np. do analizy efektywności pracy systemu ogrzewania lub sprawności odzysku ciepła w zastosowanej wentylacji. W niedalekiej przyszłości będziemy mogli wykorzystywać takie paczki danych do optymalizacji sterowania w celu osiągnięcia jak najmniejszej energochłonności urządzeń przy utrzymaniu wymaganych parametrów.

Rozwijając technologie pozwalające na współpracę w ramach rozwiązań IoT, firma DASKO ELECTRONIC uzupełniła swoją ofertę automatyki do wentylacji mechanicznej o aplikację mobilną. Pracownicy firmy skupili się w pierwszej kolejności na użytkownikach wentylacji obiektów małokubaturowych, takich jak domy jednorodzinne i apartamenty. Aplikacja UNIBOX_WIFI pozwala na lokalne i zdalne zarządzanie pracą wentylacji za pomocą telefonu komórkowego, tabletu czy Smart TV.

UNIBOX_WIFI oparty jest na kompaktowym module Wi-Fi pozwalającym na przesyłanie danych w obu kierunkach w ramach połączenia typu DIRECT-AP lub za pośrednictwem lokalnej sieci bezprzewodowej Wi-Fi routującej pośrednio pakiety danych. Aplikacja mobilna, działająca w systemie operacyjnym Android 4.0 i nowszych, wykorzystuje dostępne w ramach systemu dotykowe kontrolki graficzne i komponenty bazodanowe dla czytelnej wizualizacji danych, takich jak:

  • „załączenie/wyłączenie urządzenia,
  • „„wydajność wentylatora nawiewu i wywiewu,
  • „„temperatura zadana,
  • „„czujnik referencyjny,
  • „„temperatura zewnętrzna, pomieszczenia, nawiewu, wyciągowa oraz za odzyskiem,
  • „„wilgotność pomieszczenia,
  • „„sprawność odzysku ciepła,
  • „„stany alarmowe oraz logi zdarzeń,
  • „„zarządzanie komunikacją Wi-Fi.


Dodatkowym użytecznym rozwiązaniem jest możliwość przesyłania informacji o statusie urządzenia za pomocą specjalnej funkcji poczty elektronicznej. Tym samym informacja przesłana przez klienta pozwala na dokonanie szybkiej analizy i udzielenie ewentualnego wsparcia technicznego. 


Sterowanie za pomocą UNIBOX_WIFI może się odbywać w dwóch trybach:

Tryb lokalny – pozwala na zarządzanie pracą centrali wentylacyjnej w ramach sieci typu DIRECT-AP. Polega to na tworzeniu sieci bezprzewodowej Wi-Fi za pomocą routera UNIBOX_WIFI. W ramach utworzonej sieci możemy zmieniać wydajność wentylacji oraz temperaturę zadaną. Dodatkowo mamy stały dostęp do odczytu temperatur oraz statusu pracy urządzenia.

Tryb zdalny – pozwala na zarządzenie pracą centrali wentylacyjnej z dowolnego miejsca, w którym mamy dostęp do internetu. Router UNIBOX_WIFI łączy się z naszym routerem lokalnym Wi-Fi.

Aplikacja mobilna UNIBOX_WIFI współpracuje z dostarczaną od lat automatyką sterującą małymi centralami wentylacyjnymi, takimi jak rekuperatory, opartą na sterownikach UNIBOXLite i UNIBOX3v41 oraz panelach DEN15-C i DEN16-C.


Podsumowanie

Mobilne rozwiązanie UNIBOX_WIFI oferowane przez DASKO ELECTRONIC jest krokiem w kierunku bardziej elastycznego sterowania wentylacją mechaniczną, tym samym łatwiejszego zarządzania systemami, z których składa się nowoczesny budynek.