Systemy dystrybucji powietrza Zehnder do obiektów nowych i zmodernizowanych

Nowe, szczelnie i dobrze ocieplone domy wymagają zastosowania właściwej wentylacji. Najlepsza w tym przypadku jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem.

 

Wentylacja grawitacyjna jest mniej opłacalna od wentylacji mechanicznej z rekuperacja zasilana energia elektryczna. W przypadku wentylacji grawitacyjnej napływające zimne powietrze niezbędne do prawidłowego przewietrzenia domu wymaga wstępnego podgrzania, a to zwiększa koszty ogrzewania. Systemy rekuperacyjne natomiast odzyskują ciepło tracone przy wentylacji naturalnej. Przy odpowiednim doborze urządzenia i prawidłowym wykonaniu instalacji oszczędności przewyższają koszty zużycia energii. Jest to istotne szczególnie w domach z oknami o odpowiedniej klasie szczelności. Okazuje się bowiem, że w takich budynkach ponad 50% strat ciepła związanych jest z koniecznością wentylowania pomieszczeń. Z tego powodu, zamiast tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej, powinno stosować się system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ograniczający do minimum tak duże straty. Scentralizowany system nawiewu i wywiewu powietrza zapewni jego przepływ we wszystkich pomieszczeniach w sposób ciągły, niezależny od warunków atmosferycznych i pór roku.

 

System wentylacji mechanicznej, w przeciwieństwie do wentylacji naturalnej, wymaga szczególowego zaprojektowania, gdyż w zależności od funkcji pomieszczenia powietrze jest dostarczane lub odbierane. Projekt powinien zawierać rozmieszczenie wszelkich komponentów, takich jak rekuperator, czerpnią, wyrzutnia czy kanały wentylacyjne. Już na etapie planowania należy zastanowićsię również nad zastosowaniem gruntowego wymiennika ciepła, który wykorzystuje odnawialną energię geotermalną do wstępnego podgrzania zimą lub schłodzenia doprowadzanego powietrza latem. Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła ComfoFond-L jest jednym z komponentów systemu komfortowej wentylacji Zehnder. W przypadku zastosowania tradycyjnego GWC powietrze doprowadzane jest najczęściej przez kanały powietrzne ułożone w gruncie. Na głębokości 1-2 m praktycznie przez cały rok panuje stała temperatura na poziomie ok. 8-15°C. Zimą grunt podgrzewa wstępnie doprowadzane z zewnątrz zimne powietrze. Latem natomiast zasysane z zewnątrz gorące powietrze w ten sam sposób ulega schłodzeniu. Dodatkowo zamontowany w jednostce wentylacyjnej automatyczny by-pass otwiera się w sytuacji, gdy nie potrzebujemy odzyskiwać ciepła z powietrza odprowadzanego z budynku.


Nowatorstwo glikolowego wymiennika ciepła ComfoFond-L polega na tym, iż nie zasysa on powietrza z zewnątrz przez grunt, lecz pobiera energię geotermalną za pomocą wężownicy napełnionej roztworem glikolu umieszczonej w gruncie. Glikol natomiast przekazuje zgromadzoną energię do powietrza poprzez wymiennik zamontowany na wejściu do centrali rekuperacyjnej ComfoAir. Podobnie jak klasyczny wymiennik ciepła, również ComfoFond-L wstępnie podgrzewa powietrze zimą i schładza Latem. Natomiast w przypadku wyłączenia obiegu gLikolowego temperatura powietrza nie ulega zmianie. Jest to korzystne np. wiosną, kiedy temperatura powietrza zewnętrznego przewyższa temperaturę gruntu. ComfoFond-L włącza się automatycznie - wszystkie centrale rekuperacyjne Zehnder wyposażone są bowiem w sterowniki, które dokonują pomiaru temperatury i na tej podstawie uruchamiają glikolową pompę obiegową.


Przewody glikolowe można prowadzić wokół domu bez względu na nachylenie gruntu, co znacznie upraszcza pracę przy ich układaniu. Jest to rozwiązanie korzystne w przypadku mniejszych działek lub ścisłej zabudowy, gdzie nie ma miejsca na układanie wielkośrednicowych przewodów w gruncie. Glikolowy wymiennik ciepła ComfoFond-Lwyposażonyjestw naczyniewzbiorcze i komplet armatury do przyłączania i napełniania układu.  Przed przystąpieniem do projektowania instalacji wentylacyjnej należy zwrócić szczególną uwagę również na kanały, którymi powietrze będzie doprowadzane i odprowadzane z budynku.

 

Dotychczas najpopularniejszymi materiałami do wykonania instalacji byty stalowe kanaty sztywne oraz izolowane kanaty elastyczne. Przewody sztywne mogą być wykonane z blachy ocynkowanej lub pianki poliuretanowej powlekanej aluminium. Kanaty z blachy są co prawda trwale, jednak trudne w zabudowie, wymagają dodatkowego uszczelniania, nie gwarantują odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej, co skutkuje kondensacją pary i słyszalnymi, niepożądanymi szmerami w trakcie pracy systemu. Cechują się ponadto znacznym polem przekroju (średnicą), co znacznie utrudnia ich ukrycie w przegrodach budowlanych. Dlatego dużym powodzeniem, również w Polsce, cieszą się uznane w Europie nowoczesne kanały elastyczne z polietylenu. Pozwalają one na zginanie w dowolnym miejscu pod dużym kątem bez zmiany wewnętrznego przekroju, co jest szczególnie ważne w przypadku instalacji bardziej złożonych ciągów wentylacyjnych. Takie przewody są również lekkie i proste w montażu. Bezproblemowo integrują się z bryłą budynku (możliwość zalania w warstwie posadzki lub ukrycia w ścianach lub stropach], co pozwala na znaczne skrócenie czasu pracy instalatora. Kanały takie dostępne są w wersjach o przekroju okrągłym lub owalnym o różnych średnicach. Gładka wewnętrzna powłoka takiego kanału pozwala na zmniejszenie oporów przepływu powietrza, również przy przepływie dużych mas powietrza, oraz zapobiega osadzaniu się kurzu wewnątrz kanałów. Kanały o przekroju okrągłym przeznaczone są przede wszystkim do nowego budownictwa - montażu w betonowej wylewce. Natomiast kanały o przekroju owalnym zamontować można w warstwie izolacyjnej, co ma znaczenie głównie w przypadku budynków modernizowanych Lub w czasie budowy obiektów nowych, gdzie przystąpiono do realizacji systemu dystrybucji powietrza w bardzo późnej fazie budowy. W budynkach remontowanych system może zostać zintegrowany bezpośrednio np. z sufitem podwieszanym lub poprowadzony po zewnętrznej ścianie budynku (pod warstwą izolacji zewnętrznej]. Takie kanaty dają się zginać i pozwalają na częściową rezygnację z kształtek kierunkowych (np. kolanek). Są lekkie, co ma znaczenie przy transporcie i można je łatwo magazynować. Kanały te dostępne są wraz z całościowym systemem skrzynek rozdzielczych, złączek, zaślepek i izolacji, tworząc niezwykle prosty w montażu, kompleksowy system dystrybucji powietrza.


Kanały wentylacyjne Zehnder wykonane są z najwyższej jakości polietylenu (HDPE) - tworzywa bardzo lekkiego, odpornego na chemikalia i rozciąganie oraz sprawdzającego się w pracy w temp. od -25°C do +60°C (a nawet do +120°C w przypadku pracy krótkotrwałej). Gładka powłoka wewnętrzna kanału Clinside pozwala na zniwelowanie strat ciśnienia, również przy przepływie dużych mas powietrza. Ponadto zmniejsza osadzanie się kurzu oraz ułatwia czyszczenie kanałów. W odróżnieniu od systemu trójnikowego, rozdzielaczowe systemy dystrybucji powietrza umożliwiają 100-procentowy dostęp użytkownikowi/serwisantowi do każdego elementu - pozwala to na zachowanie pełnej higieny całego systemu.