Ekoklimax: Rekuperator w domu

Postęp technologiczny w budownictwie umożliwił wdrożenie na masową skalę technologii energooszczędnych eliminujących ucieczkę ciepła z budynków. Poprzez zastosowanie bardzo dobrej izolacji termicznej oraz bardzo szczelnych okien, jak również stosowanie materiałów umożliwiających szczelne połączenie stolarki okiennej i drzwiowej z przegrodami, uzyskano znakomite efekty energetyczne.


Należy jednak zwrócić uwagę, iż poprawa energooszczędności budynku poprzez zwiększenie jego szczelności powoduje nieomal całkowite zahamowanie działania „naturalnej” wentylacji grawitacyjnej. Brak wentylacji powoduje wzrost stężenia niepożądanych substancji w powietrzu, takich jak: dwutlenek węgla, para wodna i substancje zapachowe, znacząco obniżając poziom komfortu. Nadmiar wilgoci wywołuje zjawisko wykraplania się jej na ścianach, czego skutkiem jest rozwój grzybów i pleśni, niekorzystny dla zdrowia i destrukcyjnie wpływający na konstrukcję budynku. Ponadto elementy wyposażenia pomieszczeń oraz materiały wykończeniowe takie jak: meble, wykładziny, farby, lakiery, kleje, tapety, tworzywa sztuczne itp. wydzielają niewielkie ilości toksycznych substancji, które w pomieszczeniach nie wentylowanych dochodzą do stężeń niebezpiecznych dla zdrowia. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymuszenie wymiany powietrza przez wentylację mechaniczną. W związku z ogromnym postępem w obniżaniu strat ciepła przez przegrody budynku, procentowy udział zapotrzebowania energii na wentylację przekracza niekiedy nawet 50%. Dlatego aby uwolnić się od rozterek czy oszczędzać energię – czy wentylować pomieszczenia zastosować należy urządzenia do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli takie, które umożliwiają ogrzewanie powietrza świeżego ciepłem usuwanym z budynku wraz ze zużytym powietrzem wywiewnym bez mieszania się z nim.


Z myślą o jak najlepszym sprostaniu wymogom nowoczesnej energooszczędnej wentylacji skonstruowaliśmy serię central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła „EKOZEFIR”.

  • Dzięki zastosowaniu aluminiowych wymienników ciepła z gęsto ustawionymi płytami ukształtowanymi w sposób powodujący powstawanie turbulencji zwiększających intensywność wymiany ciepła osiągnęliśmy bardzo wysokie sprawności odzysku ciepła.
  • Wykorzystując wysokosprawne wentylatory z wirnikami o łopatkach zagiętych do tyłu napędzanych przez nowoczesne silniki elektryczne z zewnętrznym wirnikiem, z wbudowanym w uzwojenie zabezpieczeniem termicznym oraz bez-obsługowymi łożyskami, mamy pewność długoletniej bezawaryjnej pracy, przy niskim zużyciu energii elektrycznej. W wersji E zastosowaliśmy wentylatory z silnikami elektronicznie komutowanymi, posiadające wbudowaną elektronikę sterująco-diagnozującą, co zaowocowało osiągnięciem najniższego z możliwych zużycia energii przy zachowaniu najwyższej niezawodności i trwałości.
  • W celu dostosowania parametrów wentylacji do chwilowych potrzeb centrale sterowane są sterownikami mikroprocesorowymi umożliwiającymi wybór wydajności wentylacji, utrzymania temperatury nawiewu, zdalne załączanie max. biegu wentylatora, sygnalizację zapchania filtrów i stanów awaryjnych. 
  • Wewnętrzne ściany central wyłożone są specjalnymi płytami izolacyjnymi z włókna szklanego grubości 30mm. Zastosowanie pokrycia wewnętrznych powierzchni płyt impregnowaną tkaniną szklaną zamiast blachy, umożliwia pochłanianie dźwięku w miejscu jego powstawania w wentylatorach, przy zachowaniu możliwości mycia i niepalności.
  • Zastosowane standardowe filtry EU3 z maty polietylenowej dają możliwość wielokrotnego użycia tego samego fltra po jego wyczyszczeniu.
  • Centrale EKOZEFIR produkowane są w trzech wersjach konstrukcyjnych – pionowej, poziomej oraz klasycznej dających możliwość dopasowania do lokalnych ograniczeń montażowych oraz dwóch wersjach wentylatorowych z konwencjonalnym silnikiem z zewnętrznym wirnikiem i z silnikiem komutowanym elektronicznie.