Zastosowanie wkrętów do montażu kanałów wentylacyjnych

Wkręty samowiercące znajdują szereg zastosowań w procesie montażu kanałów wentylacyjnych – zarówno okrągłych, jak i prostokątnych


Rodzaje wkrętów

Wkręty można podzielić ze względu na rodzaj „łepka”. W ofercie Alnor znajdują się wkręty pod klucz nasadowy „7”, krzyżakowe typu Philips oraz PAM-HEAD.

Jakie wkręty wybrać – zależy to od osobistych preferencji montażystów oraz posiadanych narzędzi. Do kanałów wentylacyjnych polecane są jednak te wkręty, które mają płaski spód łepka.

Wkręty mają różną długość, co pozwala dopasować je do grubości skręcanych powierzchni. Alnor oferuje wkręty o długościach od 9 do 25 mm. Użycie wkrętów ułatwiają specjalne końcówki do kluczy i wkrętarek.

Zastosowanie

Wkręty można stosować w instalacjach wentylacyjnych o przekroju zarówno okrągłym jak i prostokątnym.

W przypadku montażu kanałów okrągłych, należy odpowiednio dobrać ilość wkrętów do średnicy przewodu. Właściwe wielkości określa tabela nr 1.


 

Kluczowym zagadnieniem jest kolejność wkręcania kolejnych wkrętów – powinny być one wkręcane na krzyż. Niepoprawna kolejność rozmieszczania wkrętów powoduje powstawanie fałdy która jest przyczyna nieszczelności. Wkręty należy montować 10 mm od krawędzi kanału. Ma to szczególne znaczenie przy stosowaniu kształtek w systemie uszczelkowym, zapewniającym klasę szczelności „D” według Eurowentu.

Na rysunku nr 3 pokazany jest nie poprawny schemat montażowy z poprawną kolejnością rozmieszczania wkrętów. Montaż kanałów z użyciem wkrętów rekomendowany jest dla klas szczelności A i B. Dla klas C i D, należy stosować specjalne wkręty które nie mają spłaszczenia na dole gwintowanego trzonu – są zaostrzone, dając w efekcie otwór o mniejszym obrysie.

Wkręty sprawdzają się doskonale w zestawieniu z innymi akcesoriami montażowymi, takimi jak choćby zawiesia kanałowe typu V, R, L i Z.

Zawiesia typu V służą do pewnego i szybkiego montażu wszelkiego typu instalacji. Za pomocą zawieszenia trapezowego typ „V” oraz wkrętów samowiercących można podwieszać różnego typu elementy do konstrukcji dachowej wykonanej z blachy trapezowej. Podwieszenie typu R stosowane jest do podwieszania kanałów okrągłych. Zawieszenie wówczas mocowane jest do płaszczyzny przewodu za pomocą wkrętów. Zawieszenia L i Z stosowane są do szybkiego montowania kanałów wentylacyjnych prostokątnych, szczególnie przy zastosowaniu prętów gwintowanych, oraz wkrętów samogwintujących.

Wkręty samowiercące umożliwiają również łączenie kanałów prostokątnych - nawet na budowie. Wykonawcy, którzy nie znają dokładnej długości kanałów, mogą kupować kanały o luźnej ramce z jednej strony, dzięki temu w szybki sposób można przyciąć przewód na właściwą długość i przy użyciu wkrętów przymocować ramkę, która z kolei umożliwi złączenie kanału z dalszymi elementami instalacji.

Można stosować je także do montażu kulis tłumiących na kanałach prostokątnych, pozwalając na łatwy montaż warstwy izolacji akustycznej na powierzchni kanału.

Wkręty używane są także do samodzielnego wykonywania elementów wentylacyjnych - zarówno okrągłych jak i prostokątnych. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób można złożyć profile boczne i pióra, otrzymując gotowe produkty. w postaci czerpni ściennych czy wielopłaszczyznowych przepustnic.

Samowiercące wkręty sprawdzają się tez doskonale w montażu mechanizmów przepustnic wykonanych z PVC. Z ich wykorzystaniem w szybki i łatwy sposób można połączyć plastikowy trzpień z obrotową płaszczyzną przepustnic.

Do montażu instalacji wentylacyjnych stosuje się wiele różnego typu akcesoriów. Niewątpliwie wkręty są jednym z najbardziej popularnych i uniwersalnych spośród całej gamy.

Umożliwiają szybkie i łatwe łączenie elementów, mocowanie zawiesi, które pozwalają na podwieszanie instalacji pod sufitem. Dzięki nim można składać samodzielnie przepustnice wentylacyjne.

Co ważne – instalację można też szybko i łatwo zdemontować.

Używanie wkrętów ułatwia przyszłe czyszczenie i konserwację instalacji, pozwalając na szybki demontaż dowolnego elementu.