Rekuperacja w domach jednorodzinnych

Jeszcze do niedawna wentylacja była dziedziną niedocenianą głównie z powodu nieszczelnej stolarki okiennej, która załatwiała problem wymiany powietrza.


 Jednak w ostatnich latach uległy zmianie trendy w budownictwie, które dziś szczególny nacisk stawiają na wyeliminowanie nieszczelności, poprzez które budynek traci znaczne ilości ciepła. W tym celu zaczęto stosować szczelną stolarkę okienną, z którą nie radziła sobie standardowo projektowana wentylacja grawitacyjna. 

Brak odpowiedniej wentylacji zaczął objawiać się w postaci zaparowanych okien oraz pleśni i grzybów pojawiających się na ścianach

Rozwiązaniami powyższego problemu miały stać się nawiewniki okienne lub rozczelnianie okien, które okazały się być rozwiązaniami pozornymi ze względu na fakt, iż zimą wpuszczały do domu zmrożone powietrze wprost z podwórka. Ze względu na zastraszająco szybko rosnące koszty ogrzewania, okna oraz nawiewniki były często szczelnie zamykane i w ten sposób mieszkanie pozostawało bez wentylacji, czyli koło zamykało się.

Całe szczęście dzisiejsza technika znalazła rozwiązanie powyższego problemu. Wentylacja mechaniczna nawiewo-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja.

Na rynku jest wielu producentów urządzeń służących do odzysku ciepła z wentylacji, czyli tzw.rekuperatorów. Różnią się one od siebie parametrami, zastosowanym wymiennikiem, gabarytem, przeznaczeniem, ceną itd. 

 

Jako producent rekuperatorów radzimy na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego urządzenia:

1. Rzeczywisty odzysk ciepła potwierdzony niezależnymi badaniami (przy stosunku powietrza nawiewanego do wywiewanego 1:1).

W zależności od rodzaju urządzenia produkowane przez nas rekuperatory osiągają sprawność od 85 do 92%. Podawana przez nas sprawność jest sprawnością rzeczywistą (a nie tak jak w przypadku wielu producentów „sprawnością marketingową”), co zostało potwierdzone niezależnymi badaniami przeprowadzonymi przez Politechnikę Białostocką.

2. Rodzaj zastosowanego wymiennika.

Rodzaj zastosowanego wymiennika ma bezpośredni wpływ na pole powierzchni wymiany ciepła, a tym samym na sprawność odzysku ciepła. Wymiennik spiralno-przeciwprądowy stosowany w większości naszych urządzeń charakteryzuje największe pole powierzchni wymiany ciepła na rynku. Duży gabaryt jest więc tylko pozornie słabą stroną naszych urządzeń. Większy wymiennik = większe pole powierzchni wymiany ciepła.

3. Szczelność wymiennika.

Produkowane przez nas rekuperatory charakteryzuje najlepsza szczelność wymiennika (na poziomie 99,7%), co eliminuje ryzyko mieszania się strumieni powietrza zużytego, wyciąganego z pomieszczeń np. z kuchni czy toalety, ze świeżym powietrzem nawiewanym do pomieszczeń np. salonu lub sypialni. 

4. Odporność na szronienie

Duża powierzchnia wymiany ciepła oraz długa droga przepływu powietrza sprawiają, że produkowany przez nas wymiennik jest odporny na szronienie nawet przy bardzo niskich temperaturach (sięgających nawet do -20°C). Umożliwia to użytkowanie rekuperatora bez konieczności stosowania nagrzewnic ochronnych na wlocie powietrza świeżego i bez systemów odmrażania wymaganych przy innych tego typu urządzeniach. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności inwestycyjne oraz eksploatacyjne.

Twoje oszczędności:

Jak widać na powyższym zestawieniu, dzięki zastosowaniu rekuperacji, w ciągu roku można zaoszczędzić znaczną kwotę. Wykonaj proste obliczenie i sprawdź po jakim czasie zwróci się zakup rekuperatora

Przykład 1- zakup rekuperatora z wymiennikiem spiralno-przeciwprądowym:

  • przybliżony koszt zakupu rekuperatora: 9 500 zł
  • przybliżony zysk finansowy w skali roku: 2 700 zł*
  • obliczenie: 9 500 / 2 700 = 3,51

okres zwrotu inwestycji: 3,5 roku

Przykład 2- zakup rekuperatora z wymiennikiem krzyżowym:

  • przybliżony koszt zakupu rekuperatora: 6 500 zł
  • przybliżony zysk finansowy w skali roku: 1 390 zł*
  • obliczenie: 6 500 / 1 390 = 4,67

okres zwrotu inwestycji: 4,7 roku

WNIOSEK: Zakup tańszego rekuperatora wcale nie niesie za sobą większych oszczędności! Pamiętaj! Ważniejsze od ceny rekuperatora są: jego sprawność, koszty eksploatacyjne oraz oszczędności jakie możesz uzyskać! Przy wyborze urządzenia zapytaj o koszty zużycia prądu (urządzenie + nagrzewnica jeżeli jest) oraz czynności serwisowe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania (np. koszty i częstotliwość wymiany filtrów).

*przybliżony zysk finansowy uwzględnia koszty eksploatacji (wymiana filtrów, koszty energii elektrycznej, serwis)