Munters: Optymalne warunki klimatyczne do przechowywania higroskopijnego nawozu

Firma Munters posiada w swojej ofercie system MDU. Przeznaczeniem tego systemu są wszelkie procesy produkcyjne, odbywające się w bardzo wymagających warunkach, jeżeli chodzi o regulację wilgotności i temperatury.

 

W Turcji Gemlik Gubre, największy producent nawozów z siedzibą w Bursie, produkuje różnego rodzaju nawozy, z których 65% jest przeznaczonych na eksport. Firma Gemlik Gubre otworzyła obiekt do magazynowania nawozu o objętości 400000 m3, wielkości 240x85x20, w których przechowywane jest 150000 ton nawozu azotowego CAN - saletra amonowa z węglanem wapnia. Nawóz produkowany jest od września do kwietnia, natomiast w okresie od maja do lipca produkt jest rozwożony z magazynu, a w sierpniu obiekt jest zamykany i czyszczony. Cechą nawozu CAN jets jego silna higroskopijność, co powoduje, ze należy przechowywać go w warunkach niskiej wilgotności względnej, poniżej 30% i temparaturze poniżej 32°C. Jest to konieczne, ponieważ nie spełniając tych warunków nawóz zaczyna się krystalizować, obniżając jego jakość, co daje znaczne straty finansowe.

 

Należy pamiętać, że warunki pogodowe w Bursie to 37°C i 18 g/kg (ok 50% WW), dlatego też osuszanie magazynu jest nieuniknioną kwestią. Okazało się, że system Munters MDU idealnie nadaje się do przechowywania higroskopijnego nawozu w odpowiednio optymalnych warunkach klimatycznych. Dwa urządzenia MDU2500 charakrteryzują się możliwością uzdatniania w sumie 95000 m3/h w układzie otwartym - 100% świeżego pwoietrza. System MDU, który można wykorzystać do podchładzania i dochładzania, jest reaktywowany parą w celu uzyskania optymalnej wydajności energetycznej.

 

Korzyści ze stosowania systemów osuszania Munters:

  • Stała temperatura magazynowania przez cały rok
  • Utrzymanie wysokiej jakości produktu
  • Ograniczenie strat – oszczędność pieniędzy
  • Wbudowane podczyszczanie i doczyszczanie