Wilgoć i pleśń w mieszkaniu – jak z tym walczyć?

Wilgoć to częsty problem nie tylko w starych domach, ale także w nowych mieszkaniach. Przyczyny powstawania grzyba to m.in.: nadmiar wilgoci, niedogrzanie pomieszczeń, kiepska wentylacja, przemarzanie ścian. Wilgoć i pleśń są zagrożeniem dla zdrowia, ale także i nieestetycznym elementem wystroju wnętrza. Jak zlikwidować zagrzybione miejsca?

Pleśń i wilgoć w mieszkaniu...

Nadmiernie wilgotne powietrze powoduje zawilgocenie ścian, mebli, książek itp. Zauważalny gołym okiem grzyb oraz zapach stęchlizny to brak przewiewu. Wilgotność w mieszkaniu zmienia się wraz z porami roku i w domu nie powinna przekraczać 55%. W zimie rzadsze wietrzenie pomieszczeń oraz ogrzewanie dodatkowo powodują wysuszanie powietrza. Bliżej wiosny i lata sytuacja się zmienia, zwłaszcza podczas deszczowych dni - wilgotność powietrza w mieszkaniu może sięgać nawet 90%. Tak więc stała wymiana powietrza jest pierwszym krokiem do walki z wilgocią.

Przyczyny wilgoci i pleśni

Główną przyczyną pojawiania się wykwitów na ścianach jest nieodpowiednia cyrkulacja. Mówiąc wprost para woda, która gromadzi się w powietrzu np. w kuchni czy łazience skrapla się i osadza na ścianach, parapetach i tworzy idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Takie zjawisko to skutek złej wentylacji. Jednak, gdy problem się nasila - przyczyn możemy szukać np. w nieodpowiednim ociepleniu ścian budynku lub jego strategicznych miejsc tj. nadproża czy wieńce. Poza tym popsute rynny, nieszczelne okna to wszystko sprzyja wilgoci.

Jak walczyć z wilgocią?

Aby zapobiec tworzeniu się wilgoci i pleśni należy często wietrzyć, doszczelniać okna. Pomieszczenia bez okien, np. łazienki i toalety, należy wietrzyć, otwierając drzwi. Pranie w sezonie letnim wywieszamy na zewnątrz, np. na balkon. Aby zachować odpowiedni poziom wilgotności w zimie - wyłączamy ogrzewanie, wietrzymy wszystkie pomieszczenia i dopiero ponownie włączamy grzejniki. Trudniejsza batalia czeka nas z pleśnią - pierwszym krokiem jest jej zeskrobanie ze ścian. Bardziej inwazyjnym sposobem jest skucie tynku w miejscu, gdzie wystąpiła pleśń i posmarowanie specjalnymi preparatami odgrzybiającymi.

Właściwa wentylacja pomieszczenia

Wietrzenie pomieszczeń tzw. wentylacja grawitacyjna nie zawsze rozwiązuje problem wilgoci. Przyczyn takiego stanu jest wiele np. wady konstrukcyjne projektu budynku, zjawisko przemarzania ścian, mostki cieplne czy brak hydroizolacji. Dobrze zaprojektowana instalacja zapewnia ciągłą i skuteczną wymianę powietrza. Natomiast wadliwa wentylacja mechaniczna - jej brak lub zatkane kanały wentylacyjne to główna przyczyna osadzania się wilgoci czy osadzania dwutlenku węgla. Należy pamiętać o regularnym serwisowaniu wentylacji - to podstawa dobrej wymiany powietrza.

A może osuszacz powietrza?

Warto też zakupić osuszacz powietrza to urządzenie mechaniczne, zasilane prądem, potrafiące w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody (w zależności od wydajności). Na rynku jest wiele modeli, ich ceny wahają się od 500 zł do kilku tysięcy. W zależności od wyposażenia modelu, można spotkać dodatkowe funkcje, np. automatyczne kontrolowanie wilgotności i temperatury w pomieszczeniu, odprowadzanie wody, automatyczne wyłączanie czy wyjmowany zbiornik. Osuszacze często mają wbudowany wyświetlacz LCD, na którym istnieje możliwość monitorowaia pracy urządzenia.


Opracowanie, redakcja: A.S.

Na podstawie materiałów firmy CentroClima

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Fot. Depositphotos