Odkurzacz centralny - mity

Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest zdecydowanie skuteczniejsze niż przy użyciu systemów przenośnych

Urządzenie stacjonarne wytwarza dużo większe podciśnienie i przepływ powietrza, a wąż jest dużo lżejszy i łatwiejszy w użyciu niż przenośny odkurzacz podłączony do gniazdka elektrycznego, który trzeba za sobą przeciągać z pokoju do pokoju.

 

MIT: Taki odkurzacz to drogi system

Produkt jest przewidziany do powszechnego użytku. Jego koszt to około 5 tysięcy złotych. Gdy jednorazowy wydatek jest zbyt wysoki, odkurzacz centralny można montować etapami. Najpierw zrobić instalację w wersji minimum, czyli rozprowadzić rury i wykonać gniazda (ok. 1 tys. zł) lub w wersji nieco szerszej, z montażem szufelki automatycznej i miękkiego węża kuchennego (ok. 2 tys. zł). Dopiero potem można podłączyć do instalacji jednostkę centralną, czyli podstawowe urządzenie (ok. 3 tys. zł).

System jest tani w eksploatacji, bo nie potrzebuje worków. Jednostka centralna posiada zbiornik o pojemności około 20 - 30 litrów, który należy opróżniać. Występują także takie jednostki, gdzie występują wymienne worki. Zaletą odkurzaczy z takimi workami jest bardziej higieniczna obsługa.

MIT: Urządzenie hałasuje

W systemie odkurzacza centralnego hałasuje jednostka centralna. Jest ona tak samo głośna jak odkurzacz tradycyjny, jednak urządzenie jest instalowane z dala od pomieszczeń mieszkalnych, w pomieszczeniach typu garaż, piwnica, pomieszczenie techniczne. Dodatkowo jednostka centralna jest przeważnie zbudowana z obudowy dźwiękochłonnej.

MIT: Montaż odkurzacza w wykończonym domu jest kłopotliwy

Zdecydowanie wygodniej jest wykonać instalacje systemu centralnego odkurzania w trakcie budowy domu, ale w wykończonym domu montaż systemu nie sprawia żadnego kłopotu. Zakres robót może być niewielki, prawie bez kucia, kurzu i dodatkowych prac wykończeniowych. Stopień skomplikowania prac montażowych zależy od rozplanowania domu i jego powierzchni. Do tego dostosowuje się bowiem liczbę gniazd ssących i sposób prowadzenia instalacji. Do prowadzenia rur wykorzystuje się wolne miejsca w pionach instalacyjnych lub wolne kanały wentylacyjne

MIT: Gniazdo trzeba zamontować w każdym pokoju

Przeważnie jedno gniazdo ssące na kondygnację w zupełności wystarczy. W przypadku domków parterowych, zwykle szerokich, wymagane są dwa gniazdka, ale wtedy nie trzeba montować gniazda na innym poziomie.

MIT: Instalacja często się zapycha, a jej udrożnienie jest trudne

Prawidłowo wykonana i użytkowana instalacja nie będzie się zapychać. Przede wszystkim cała trasa rurociągu powinna mieć jak najłagodniejszy kształt, bez ostrych zakrętów i licznych załamań. W instalacji nie zbiera się pleśń, kurz nie śmierdzi, nie żyją w niej bakterie i roztocza. Odkurzacz rozpędza powietrze wewnątrz do prędkości 130 km/h wymiatając wszystko do pojemnika na śmieci.

MIT: Z gniazdek może się kurzyć i śmierdzieć

Gniazda ssące mają szczelne pokrywy, które uniemożliwiają przedostawanie się kurzu i ewentualnych zapachów z instalacji do pomieszczeń.

MIT: Ze względu na długiego węża i rury taki odkurzacz słabiej ssie od zwykłego

Odkurzacze centralne projektuje się, uwzględniając parametry konkretnych systemów, a więc także długości rurociągu oraz węży ssących. Aby nie było problemów z mocą urządzenia, powinno się ją po prostu właściwie dobrać, korzystając z pomocy fachowca projektującego instalacje centralnego odkurzania.

MIT: Wokół wylotu powietrza na elewacji zbiera się brud

Powietrze wydobywające się z jednostki centralnej jest oczyszczone przez specjalne filtry. Mieszkańcy domów z poprawnie działającą instalacją centralnego odkurzania wokół gniazda wylotowego mają czyste elewacje. Zakurzyć się może co najwyżej sam wylot powietrza, który wystarczy co jakiś czas przetrzeć mokrą szmatką.

 

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.