Kurtyny powietrzne Dimplex

W obiektach wielkokubaturowychh aspekt strat ciepła oraz efektywności energetycznej należy rozpatrywać w sposób wielowymiarowy. Straty przez przegrody budwlanych, straty ciepła przez system wentylacji i ciągi komunikacyjne, a także wszelakie zyski ciepła w aspekcie chłodzenia, należy bilansować i rozpatrywać w ujęciu całościowym.

Jednym ze sposobów ograniczenia strat ciepła w budynkach wielkokubaturowych jest ograniczenie strat przez wszelkiego rodzaju drzwi. W takich obiektach pojawia się problem częstego otwierania drzwi, co powoduje wychładzanie budynku w sezonie grzewczym i zwiększenie zapotrzebowania na ciepło. Problem również występuje w okresie letnim, kiedy to obiekt wymaga chłodzenia, a częste otwieranie drzwi powoduje jego niepotrzebne nagrzewanie i np. efekt tzw. przeciągu. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie kurtyn powietrznych, które wytwarzają szczelną barierę powietrza odseparowującą obiekt od wpływu warunków atmosferycznych, wpływu różnicy ciśnień i temperatury. Są to urządzenia najczęściej montowane nad otworem drzwi. Wyposażone są w wentylator osiowy napędzany silnikiem elektrycznym.

 Kurtyny wyposażone są dodatkowo w nagrzewnice elektryczne lub wodne w celu zwiększenia komfortu użytkowania oraz dogrzania obiektu. Wentylator wymusza przepływ powietrza na przestrzeni całej powierzchni otworu drzwi, aż do powierzchni podłogi. Kurtyny mogą również współpracować ze stycznikiem otwierania i zamykania drzwi, który decyduje o czasie załączenia i wyłączenia kurtvnv w momencie otwierania i zamykania drzwi. Najczęściej możemy spotkać się z montażem kurtyn powietrznych w szeroko pojętych obiektach użyteczności publicznej, np. urzędach, sklepach i centrach handlowych, biurowcach, hotelach, a także w przemyśle.

 

Autor: Przemysław Radzikiewicz