Czynniki wpływające na pracę kurtyn powietrznych

Z otwieraniem drzwi i bram ściśle związane są przeciągi, zwiększona immisja, wzrost strat energii, czyli wzrost kosztów. Zjawiska te wzmacniane są różnicą ciśnienia pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem, nieszczelnościami obiektu, czy wpływem wiatru. Poprzez zastosowanie kurtyn powietrznych można zminimalizować, bądź nawet wyeliminować wymienione wyżej wady, a tym samym uzyskać znaczne oszczędności energii.

Funkcje kurtyn powietrza

Właściwie dobrana kurtyna powietrza cechuje się następującymi zaletami:

  • wytwarza dynamiczny strumień powietrza stanowiący barierę dla przenikania zimna;
  • niweluje niepożądany chłód we wnętrzu pomieszczenia, mieszając ciepłe powietrze z wnikającym z zewnątrz zimnym powietrzem.

Zazwyczaj stosowane kurtyny powietrza nawiewają powietrze z góry. Można też zastosować np. nawiew boczny przy bardzo wysokich drzwiach, czy przy kurtynach mobilnych. Wybór właściwego systemu zależy od wielu czynników. Doświadczenie wykazuje, że mimo zainstalowania kurtyn często nie zostaje osiągnięty cel założonego komfortu i skuteczności ich działania.

Skuteczne i ...nieskuteczne działanie kurtyn powietrza-analiza przypadków

  1. Dobrze dobrana kurtyna...
  2. Gdy budynek jest szczelny, można nawet przy dużym natężeniu ruchu osiągnąć zadowalający komfort, dobierając właściwie kurtynę (rys.1).
  3. Jeśli kurtyna zostanie nieprawidłowo dobrana lub niewłaściwie zainstalowana nie korzystamy z jej zalet (rys. 2).
  4. Nieszczelności w budynku
  5. Szczelność budynku ma największy wpływ na powstawanie zjawiska przeciągu w obszarze wejścia i na straty energii przez otwarte drzwi. Gdy budynek jest wielopiętrowy, straty energetyczne z tytułu nieszczelności nawet bez działania wiatru mogą być 5-krotnie większe niż dla budynku szczelnego. Dodatkowo wiele wejść/drzwi na tym samym poziomie potęguje zjawisko przeciągu, a straty energii jeszcze bardziej rosną, gdy dojdzie czynnik wiatru. Gdy wejścia do budynku są na różnych wysokościach, przeciąg i straty rosną i bez wiatru z tytułu różnic wysokości jak dla budynku nieszczelnego (rys.3).
  6. Panujące w obiekcie nadciśnienie (jeśli obiekt został tak zaprojektowany), może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie kurtyny.
  7. Gdy nadwyżki powietrza są tak duże lub większe niż wydatek powietrza kurtyny, zasłona powietrzna zostanie „wypchnięta" na zewnątrz.

Kilka dodatkowych zaleceń montażu..

Usytuowanie wejścia

Należy unikać ekspozycji nawietrznej. Tego nie da się często zmienić. Należy pamiętać także o tym, że wejścia umieszczone na rogach budynku wykazują największą podatność na wiatr, gdyż największe prędkości wiatru występują właśnie na narożnikach. Gdy budynek jest nieszczelny, zasłona powietrzna może nie pokryć różnicy ciśnienia przy realnych prędkościach nawiewu.

Geometria wejścia

Przepływ powietrza przez wejście jest dla szczelnego obiektu proporcjonalny do szerokości wejścia i ponad proporcjonalny do jego wysokości (a wysokość 1,5). Zawyżona wysokość drzwi prowadzi do większych strat energii niż zawyżona szerokość. Pionowym nawiewem jest trudniej osłonić wyższy otwór drzwiowy.

Umiejscowienie kurtyny

Zasłona powietrzna musi być wytworzona dokładnie tuż za płaszczyzną wejścia, nie może być odsunięta (rys. 2)

Względy budowlane

W przypadku budynku silnie nieszczelnego zadowalające rozwiązanie w zakresie komfortu można jedynie osiągnąć, stosując drzwi obrotowe, jednakże tylko w kombinacji z podmieszaniem ciepłego powietrza, gdyż zimne powietrze i tak przedostaje się do środka. Nowoczesne rozwiązania integrują więc np. pionowo nawiewającą kurtynę z drzwiami obrotowymi. Wiatrołap z automatycznymi drzwiami przesuwnymi (z lub bez kurtyn powietrza) oferuje wyraźną poprawę w stosunku do zwykłych drzwi szczególnie dla małego i średniego ruchu osobowego pod warunkiem, że włącznik drzwi prawidłowo działa. Praktyka pokazuje wszakże, że drzwi takie pozostają zbędnie długo otwarte. Przy silnie nieszczelnych obiektach taki wiatrołap niewiele w rzeczywistości pomaga.

Uwaga na efekty uboczne

Trzeba pamiętać o możliwości sumowania się mocy grzewczej kurtyny z ogrzewaniem podstawowym obiektu. Należy wiązać działanie kurtyny z instalacją grzewczą,aby nie przegrzewać pomieszczeń.