Wodne nagrzewnice nadmuchowe - pytania i odpowiedzi

Ile waży wodna nagrzewnica nadmuchowa (aparat grzewczo-wentylacyjny)?

Wodne nagrzewnice nadmuchowe o mocy 20 - 50 kW ważą od niecałych 10 kilogramów do ponad 30 kilogramów. Waga urządzenia zależy oczywiście od mocy nagrzewnicy czyli związanej z tym ilości rzędów rurek wewnątrz urządzenia. Dobierając system zamocowania urządzenia należy pamiętać, że waga podawana zwykle w katalogach producentów to waga samego urządzenia, nie uwzględnia się wagi czynnika (wody), którym wypełnione jest urządzenia podczas normalnej pracy! Waga wody w urządzeniach waha się od ok. kilograma w mniejszych jednostkach do kilku kilo w największych modelach. Zwykle do każdego typu nagrzewnicy producent oferuje konsolę montażową.

Jaki jest zasięg strugi powietrza wodnej nagrzewnicy nadmuchowej?

Nagrzewnice tego typu charakteryzują się dość dużym zasięgiem, czyli odległością na jaką przenoszone jest ciepłe powietrze wytwarzane w urządzeniu. Największe modele posiadają zasięg ponad 30 m. Mniejsze jednostki w granicach kilkunastu metrów. Pozwala to na lokalizowanie urządzenia na dużych wysokościach, dzięki czemu doskonal spisują się w dużych i wysokich halach.

Na jakiej wysokości należy montować nagrzewnicę nadmuchową?

Przy dobieraniu wysokości montażu należy zwrócić uwagę na wartości podane w kartach katalogowych producenta. Zwykle dopuszczalna wysokość montażu urządzenia to (w zależności od wielkości) od 2,5m do ok. 12m od poziomu posadzki.

Jakie są wydajności nagrzewnic nadmuchowych?

Strumień powietrza nadmuchiwanego przez nagrzewnice, w zależności od modelu, wynosi od kilkuset do ponad 8000 m3/h.

Gdzie stosuje się wodne nagrzewnice nadmuchowe?

Docelowym miejscem instalacji nagrzewnic nadmuchowych są obiekty takie jak: hale przemysłu spożywczego, hale produkcyjne, warsztaty, hurtownie, magazyny, obiekty sakralne, hale sportowe, supermarkety, aule, szklarnie, hodowlą zwierząt i inne obiekty o dużej kubaturze.

Jakie są zalety ogrzewania nadmuchowego?

Jest to łatwy i tani inwestycyjnie sposób na ogrzanie obiektów wielkokubaturowych, ponieważ taki system ogrzewania posiada mała bezwładność i pozwala na szybkie ogrzanie danej powierzchni. Ogrzewanie nadmuchowe charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, a dzięki dobrze dobranej automatyce sterowanie temperaturą jest bardzo proste. Istnieje także dużo wariantów co do sposobu montażu urządzeń, możliwe jest ich montowanie zarówno na ścianach i słupach jak i pod sufitem, na dużej wysokości nawet ok. 10 m. Nagrzewnice można wykorzystać latem jako wentylatory (po wyłączeniu instalacji cieplnej) lub jako chłodnice, odbierające ciepło z układu ciepła technologicznego.

Jakie parametry powinna mieć woda do zasilania nagrzewnic wodnych?

Najczęściej wykorzystywane medium przenoszące ciepło do wymiennika nagrzewnicy to gorąca woda. Dopuszczalne przez większość producentów parametr wody to: (Tz - temperatura wody na zasilaniu, Tp - temperatura wody na powrocie) Tz/Tp - 50/30; 70/50; 80/60; 90/70 st.C. przy ciśnieniu do 1,6 MPa.

Jak wygląda regulacja wodnymi nagrzewnicami nadmuchowymi?

Regulacja urządzeniami odbywa się poprzez termostat nastawiany przez użytkownika. Ilość czynnika na nagrzewnicy jest regulowana bezpośrednio przez zawory stałego przepływu, zawory równoważące np. typu Staf i STAD lub elektrozawory. Automatyka do regulacji aparatów grzewczo wentylacyjnych wyróżnia się wśród innych systemów sterowania prostotą i niską ceną.


Opracowanie inż. Mateusz Zduniak, ekspert firmy GREEN AIR

www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji