Uruchamianie oraz obsługa bieżąca kurtyn powietrznych

Wprowadzenie

Niniejszy artykuł dotyczy montażu, uruchomienia i pracy kurtyny powietrznej, na które należy zwrócić uwagę, i/lub które skutkować mogą nieprawidłową pracą, lub uszkodzeniem urządzenia.

W skład typowej kurtyny powietrznej wchodzi kratka nawiewna, kratka wywiewna i wentylator (promieniowy, diagonalny lub osiowy) zamknięte w obudowie ze stali nierdzewnej bądź z galwanizowanej blachy stalowej lakierowanej proszkowo.

Kurtyny powietrzne mogą pracować, wykorzystując powietrze otaczające (tzw. kurtyny zimne), czynnik grzewczy lub ogrzewanie elektryczne. Standardowe wersje grzewcze są wyposażone w 2-3-stopniową nagrzewnicę elektryczną lub nagrzewnicę wodną na parametry 80/60°C i 60/40°C, 2 lub 3-rzędową.

Urządzenia przeznaczone do zabudowy w suficie podwieszanym mogą być dodatkowo wyposażone w czerpnię, wyrzutnię i skrzynkę rozprężną.

Procedura uruchamiana kurtyny powietrznej

Wykonanie rozruchu poprzedzić należy oględzinami, przy odłączonym napięciu zasilania. O wykonywanych pracach należy powiadomić inne osoby, aby uniknąć sytuacji włączenia zasilania podczas wykonywanej pracy.

Oględziny mają dać odpowiedź na podstawowe pytania:

  •    czy zamontowane urządzenie jest zgodne z dokumentacją projektową 
    

Otwieranie pokrywy serwisowej w większości rozwiązań nie wymaga specjalnych narzędzi. Często wystarczy wsunięcie płaskiego śrubokrętu między pokrywę a obudowę i delikatne podważenie.

  • czy sposób montażu jest zgodny z dokumentacją projektową



Efektem pomiarów powinny być protokoły pomiarów pomontażowych. Często są to protokoły gwarancyjne. Protokół z pomiarów mogą podpisać tylko osoby wykonujące te pomiary. Podpisanie dokumentu przez osoby niemające uprawnień do wykonywania pomiarów powoduje nieważność protokołu.

Jeśli kurtyna nie uruchamia się, należy sprawdzić, czy na zaciskach panelu zasilającego występuje napięcie. Jeśli nie — należy odłączyć zasilanie i sprawdzić poprawność podłączenia elektrycznego.

Eksploatacja próbna powinna trwać około 30 minut. W tym czasie należy zwrócić uwagę na ewentualne nieprawidłowości dotyczące akustyki urządzenia (nietypowe dźwięki), nadmiernych drgań i ewentualnego wydzielanego zapachu.

Niektórzy producenci zalecają po tym okresie odłączenie zasilania i ponowny przegląd połączeń elektrycznych wewnątrz kurtyny.

Należy zwrócić uwagę, że kurtyny z wymiennikiem ciepła pracują jeszcze chwilę po otrzymaniu sygnału wyłączenia. Praca wentylatorów jest konieczna do osiągnięcia bezpiecznej temperatury wewnątrz urządzenia. Nie należy w tym czasie odłączać zasilania.

Zakres, wymagania i częstotliwości prac obsługi bieżącej kurtyn powietrznych.

Podstawową czynnością wymaganą przez cały okres eksploatacji kurtyny powietrznej jest kontrola działania instalacji elektrycznej zasilania oraz sterowania i regulacji.

Czynności niezbędne do wykonania tego zakresu prac, ich częstotliwość i protokoły z podejmowanych działań omówione zostały w poprzednim numerze, w artykule dotyczącym obsługi bieżącej wentylatorów. Tu zajmiemy się więc czynnościami dotyczącymi wyłącznie samego urządzenia.

Prace konserwacyjne i serwisowe muszą być wykonywane wyłącznie przez wyszkolony personel.

Przed przystąpieniem do prac obsługi bieżącej kurtyn powietrznych pamiętać należy o bezwarunkowej konieczności odłączenia zasilania i zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia. Należy wyłączyć kurtynę wyłącznikiem na sterowniku i odłączyć główne zasilanie. Niezmiernie ważne jest powiadomienie innych osób o przeprowadzanych pracach.

Większość kurtyn powietrznych dostępnych obecnie na rynku jest bezobsługowa. Prace obsługi bieżącej nie są problematyczne.

Autor: Dike BŁOCKA