Standard Lindab – w trosce o środowisko

Ostatnia dyrektywa ERP2016 wprowadza duże zmiany na rynku urządzeń wentylacyjnych, tym samym wykluczając produkty o niskiej wydajności i jakości. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że postępy zawdzięczamy dyrektywom z lat ubiegłych – stworzenie etykiety energetycznej (2010/30/UE) oraz klasyfikacji szczelności systemów wentylacyjnych (PN-EN-12237) i klas filtrów (PN-B-76003).


Nie ulega wątpliwości, że są to zmiany na lepsze, jednak nowe regulacje unijne nie biorą pod uwagę, że dla uzyskania wysokiej efektywności energetycznej systemu HVAC istotne jest stosowanie wysokiej jakości surowców, staranne wykonanie i szczelność całej konstrukcji.


Walka z niską jakością

Niska jakość systemu wentylacyjnego powoduje wykorzystywanie nadprogramowej energii przez wentylatory, klimatyzatory czy urządzenia rekuperacyjne, tym samym znacznie podnosząc koszty eksploatacji – w konsekwencji zalety wynikające ze zwiększenia wydajności odzysku ciepła w rekuperatorach i energooszczędna praca innych urządzeń przestają mieć właściwie znaczenie. Większość z aktualnych norm unijnych zostało stworzonych wiele lat temu. W związku z tym na rodzimym rynku wciąż jeszcze można znaleźć produkty, które w jedynie minimalnym stopniu spełniają wymagania opublikowane w tych dokumentach – w dzisiejszym budownictwie, to już nie wystarcza. Częstą praktyką wśród dystrybutorów i producentów sprzedających na naszym rynku systemy wentylacyjne o niskiej jakość jest nieinformowanie kupujących jak negatywne, długofalowe skutki może mieć stosowanie tego typu systemów – klienci nie uzyskają od nich podstawowych dokumentów, które potwierdzałyby jakość użytych materiałów lub ich pochodzenie.


Nowa strategia – wyższe standardy

„Zgodnie z przyjętą przez Lindab strategią utrzymywania pozycji lidera jakości, otwieramy oficjalną dyskusję w celu stworzenia standardów dla najważniejszych parametrów surowców wykorzystywanych do produkcji systemów wentylacyjnych.”

Michał Wróblewski, Dyrektor Operacyjny, Lindab Sp. z o.o. Najistotniejszym dla nowej, ambitnej strategii było zawarcie porozumienie z firmą ArcelorMittal – jest to obecnie największy na polskim rynku dystrybutor oraz producent stali. Porozumienie zakłada standaryzację dostaw na wysokim poziomie, z której produkowane są wszystkie elementy dystrybucji powietrza Lindab – kluczowe parametry, takie jak: typ stali, jej pochodzenie grubość i rodzaj powłoki ocynku, tworzone są z precyzyjną powtarzalnością. Od początku października 2016 Lindab potwierdza zgodność tych parametrów oficjalnym certyfikatem, który został wysłany do klientów. Spełnienie tych warunków, gwarantuje wysoką jakość produktów Lindab.Dalsza perspektywa w tworzeniu Standardu Lindab będzie mieć na celu zaproszenie do współpracy stowarzyszeń i innych podmiotów, które działają na polskim rynku HVAC i podobnie jak Lindab przywiązują dużą wagę do jakości produkcji. Dyrektywy unijne regulujące rynek HVAC w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem inwestorów, projektantów, inspektorów i odbiorców końcowych pozwolą na udoskonalenie budownictwa i dostosuje je do wymagań stawianych w przyszłości.


Wszystko to złożyło się na powstanie koncepcji Standardu Lindab.



Opracowanie i redakcja: K.C. Na podstawie materiałów firmy Lindab

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.