Schemat działania - odzysk ciepła

Przy zastosowaniu rekuperatora wymiana powietrza w pomieszczeniach opiera się na usunięciu powietrza zużytego i dostarczeniu świeżego o odpowiednich parametrach. Poprzez system kanałów zużyte powietrze jest przenoszone do rekuperatora, gdzie podlega filtrowaniu i wyrzucaniu przez kanał wylotowy na zewnątrz budynku.


W przypadku świeże powietrze jest ono zasysane kanałem wlotowym do wnętrza urządzenia, gdzie jest ono transportowane przez filtry, które wyłapują drobiny kurzu oraz alergeny, pyłki traw i drzew. Następnie powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła ogrzewane jest ciepłem oddanym przez powietrze usuwane. Podgrzane powietrze zostaje przetłoczone do wentylowanych pokoi, sal czy biur. Ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest jednakowa.

W wymienniku ciepła następuje przemiana termodynamiczna. Latem chłód z powietrza wyciąganego z pomieszczenia jest przekazywany ciepłej masie powietrza napływającej z zewnątrz. Następnie ochłodzone świeże powietrze jest wtłaczane do pomieszczeń, a zużyte wyrzucane na zewnątrz budynku. Czyli mamy proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz. Zimą proces przebiega następująco: chłodne powietrze zaciągnięte z zewnątrz jest ogrzewane ciepłem zużytego powietrza wyciąganego z pomieszczeń.

Przeznaczenie rekuperatora:

  • mechaniczne wymuszanie obiegu powietrza potrzebnego do wentylacji pomieszczeń.
  • odzysk ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz.
  • filtrowanie powietrza.

Przykładowy schemat instalacji z rekuperatorem:

SA - temp. świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczenia

RA - temp. zużytego powietrza wywiewanego z pomieszczenia

OA - temp. świeżego powietrza zaciąganego z zewnątrz

EA - temp. zużytego powietrza wyrzucanego na zewnątrz


Opracowanie redakcja, przy wykorzystaniu materiałów firmy Alnor. [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.