Kanałowe chłodnice freonowe

Niektóre instalacje wentylacji mechanicznej nawiewnej, obsługujące bardziej wymagające pomieszczenia takie jak sale restauracyjne, pomieszczenia laboratoryjne i wszystkie inne gdzie komfort pracy ludzi przebywających wewnątrz jest istotny, powinny być wyposażone w kanałowe chłodnice powietrza.

Jedną z możliwości jest wykorzystanie freonowej chłodnicy powietrza, montowanej na kanale nawiewnym, w centrali wentylacyjnej lub w jej pobliżu. Chłodnica freonowa jest wymiennikiem ciepła służącym do schłodzenia powietrza w instalacji wentylacji lub klimatyzacji. Zbudowane są zwykle z obudowy z blachy ocynkowanej oraz rzędów lamelek z rurki miedzianej o średnicy 12mm oraz wanny ociekowej. Króćce chłodnicy są standardowo przygotowane do dolutowania reszty instalacji miedzianej, prowadzącej do agregatu chłodniczego. Standardowe dostępne na rynku wymiary chłodnic mieszczą się w zakresie od 200x200 mm do 1200x1200 mm i są dostosowane do pracy z dopuszczonymi do obrotu czynnikami chłodniczymi ( n.p. R410A i R407C). Przepływ powietrza przez urządzenie, w zależności od modelu, waha się w granicach od kilkaset do kilkunastu tysięcy m3/h. Należy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu chłodnicy odpowiednimi filtrami wstępnymi, które należy regularnie czyścić lub wymieniać. Ograniczony przepływ powietrza spowodowany zabrudzonymi filtrami prowadzi do zbyt małego odbioru chłodu z lamelek chłodnicy, co może powodować częste załączenia i wyłączenia agregatu chłodniczego , co nie jest korzystne. Efektem jest także zbyt mała ilość chłodu dostarczona do obiektu, a co za tym idzie brak oczekiwanego efektu komfortu.

Dostępne na rynku moce chłodnic freonowych mieszczą się w zakresie od kilku do kilkuset kilowatów chłodu. Obsługujące je agregaty dobiera się na około 0,95 ich mocy chłodniczej, ale przy dokładnym doborze należy uwzględnić takie parametry jak temperatura zewnętrzna (zwykle 27 - 35 st. C), temperatura wewnętrzna, wilgotność powietrza oraz temperatura odparowania czynnika (5 - 6 st. C). W układzie freonowym współpracującym z chłodnicą kanałową ważny jest także dobór termostatycznego zaworu rozprężnego z odpowiednią dyszą odpowiedzialnego za ustalenie ilości czynnika wtryskiwanego do parownika - chłodnicy (doborem poszczególnych elementów instalacji zajmuje się zwykle dostawca - producent agregatu).

Dostępne na rynku moce chłodnic freonowych mieszczą się w zakresie od kilku do kilkuset kilowatów chłodu. Obsługujące je agregaty dobiera się na około 0,95 ich mocy chłodniczej, ale przy dokładnym doborze należy uwzględnić takie parametry jak temperatura zewnętrzna (zwykle 27 - 35 st. C) ,temperatura wewnętrzna, wilgotność powietrza oraz temperatura odparowania czynnika (5 - 6 st. C). W układzie freonowym współpracującym z chłodnicą kanałową ważny jest także dobór termostatycznego zaworu rozprężnego z odpowiednią dyszą odpowiedzialnego za ustalenie ilości czynnika wtryskiwanego do parownika - chłodnicy (doborem poszczególnych elementów instalacji zajmuje się zwykle dostawca - producent agregatu).Instalując chłodnicę kanałową należy pamiętać także o prawidłowym wykonaniu instalacji odprowadzenia skroplin, ponieważ wilgoć zawarta w powietrzu kondensuje na zimnej powierzchni lamelek i spływa na dół chłodnicy. Każda instalacja odprowadzenia skroplin musi być wyposażona w syfon o parametrach podanych przez producenta chłodnicy (centrali wentylacyjnej).


Opracowanie www.klimatyzacja.pl (M.Z)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.