Holder: Osuszanie budynków - osuszacze kondensacyjne

Kondensacyjne osuszacze powietrza to urządzenia ułatwiające utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w różnego typu obiektach

Zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność wpływa negatywnie na ludzi, zwierzęta, rośliny, a także przyspiesza powstawanie szkód wywołanych przez rozwój pleśni, grzybów czy korozji, spowalnia proces osuszania nowych budynków oraz usuwania szkód wywołanych przez powodzie lub awarie sieci wodociągowej.

Osuszacze powietrza pomagają obniżyć i utrzymać wilgotność w piwnicach, halach basenowych, mieszkaniach, pomieszczeniach, które uległy zalaniu na skutek awarii lub powodzi, a także w magazynach i halach produkcyjnych, w których zbyt wysoka wilgotność powoduje straty, których usuwanie może być bardzo skomplikowane i kosztowne. Zastosowanie urządzeń kontrolujących poziom wilgotności przechodzi więc w oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy.

Zasada działania osuszaczy kondensacyjnych

Osuszacze kondensacyjne schładzają zasysane powietrze poniżej punktu rosy.W pierwszym etapie wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, którego zadaniem jest wyłapanie niesionego przez powietrze pyłu i kurzu. Później powietrze trafia do parownika gdzie zostaje schłodzone poniżej punktu rosy. Na tym etapie następuje kondensacja pary wodnej. Woda wytrącona z powietrza ścieka do zbiornika (lub jest odprowadzana do kanalizacji), natomiast osuszone powietrze przechodzi jeszcze przez skraplacz gdzie ulega ogrzaniu. Ostatecznie powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma temperaturę zbliżoną do temperatury, którą miało powietrze zasysane przez urządzenie.