Rola rekuperacji w filtracji powietrza, eliminacji pyłów, kurzu i alergenów

Budując lub remontując domy i mieszkania coraz częściej wybieramy rozwiązania gwarantujące energooszczędność i dobrą jakość powietrza. Dlatego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej preferowana przez inwestorów. Aby rekuperacja działała bezproblemowo i dyskretnie, warto powierzyć montaż firmie z doświadczeniem w branży, która zna wszystkie zasady profesjonalnego wykonania tego typu instalacji. Poniżej znajdują się najczęstsze błędy podczas instalowania rekuperacji.

Problemy z wentylacją grawitacyjną

Obecnie coraz bardziej powszechne jest przekonanie o przewadze wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną – i zdecydowanie słusznie. Po pierwsze, instalacja wentylacji mechanicznej zapewnia właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, usuwa zużyte powietrze, a w przypadku zastosowania centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła umożliwia zatrzymanie części ciepła w budynku.Wymienione korzyści to jednak nie wszystko. Warto przyjrzeć się innym aspektom zastosowania tej instalacji, a mianowicie komfortowi odczuwanemu przez osoby przebywające w wentylowanych pomieszczeniach. Mówimy tutaj nie tylko o temperaturze, lecz także o wilgotności, stężeniu CO2 oraz różnych zanieczyszczeniach zawartych w powietrzu. Ostatnio zauważalny jest wzrost liczby nowo budowanych domów oraz tych poddanych termomodernizacji. Te budynki stają się hermetyczne, co utrudnia działanie wentylacji grawitacyjnej, a w praktyce często czyni je niemożliwymi. Aby przewietrzyć pomieszczenie, użytkownicy często otwierają okna, co powoduje przeciągi, szczególnie niewskazane w przypadku osób starszych i dzieci. Istotnym aspektem wietrzenia jest brak kontroli nad napływającym powietrzem, jego ilością i jakością. Warto pamiętać, że w powietrzu zawarte są różne zanieczyszczenia, takie jak cząstki stałe PM 10 i PM 2,5, kurz czy pyłki traw.

Czyste powietrze to zdrowie

Od kilku lat media alarmują o dramatycznej jakości powietrza w Polsce. Wiele badań naukowych potwierdza korelację między obecnością w powietrzu cząsteczek PM 10 oraz PM 2,5 a wzrostem przenoszenia infekcji wirusowych oraz liczbą zgonów. Dotyczy to również rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Włoscy naukowcy, analizując stężenie pyłu PM 10 w całym kraju, stwierdzili ścisły związek między poziomem zanieczyszczenia powietrza a transmisją koronawirusa. Przekroczenie norm poziomów stężenia pyłu PM 10 wiązało się z podwyższeniem liczby notowanych przypadków zachorowania na COVID-19 w danym regionie. Wszystkie badania jednoznacznie wskazują, że pogorszenie jakości powietrza zwiększa prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Niestety nie mamy wpływu na powietrze na zewnątrz, ale możemy zadbać o jakość powietrza w naszych domach.

Wentylacja mechaniczna jako rozwiązanie problemu owadów w domu

Zastosowanie wentylacji mechanicznej daje także możliwość kontroli napływającego, świeżego powietrza, którego stężenie ma istotny wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Wysokie stężenie CO2 w powietrzu może powodować bóle głowy, rozdrażnienie czy senność. Odpowiednio dotleniony mózg pracuje lepiej, co pozwala sprawniej przyswajać wiedzę i wykonywać zadania. Dodatkowo, brak konieczności otwierania okien eliminuje możliwość wtargnięcia nieproszonych owadów czy pająków. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku uczulenia na jad pszczeli lub ukąszenie szerszenia, zwłaszcza przy lokalizacji domu na terenach wiejskich.

Warto wiedzieć

filtry odgrywają kluczową rolę w procesie oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Regularna wymiana pozwala utrzymać ich wysoką skuteczność. Przestarzałe, niesprawne systemy mogą prowadzić do gromadzenia się szkodliwych substancji. Regularnie dokonuj przeglądów i konserwacji. Inwestycja w profesjonalny system wentylacji to nie tylko troska o środowisko pracy, lecz także strategiczny krok w kierunku zwiększenia efektywności pracowników. Podsumowując, instalacja wentylacji mechanicznej w domu, poza zapewnieniem właściwej cyrkulacji powietrza, przynosi dodatkowe korzyści, poprawiając komfort życia mieszkańców. Poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości świeżego powietrza i eliminację konieczności otwierania okien, użytkownicy mają zagwarantowane optymalne warunki do życia.