Instalacje higieniczne – podstawowe wymagania dotyczące odbioru i inspekcji

Instalacje wentylacji i klimatyzacji powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym krotność wymiany powietrza i jego czystość.

Jest to nie tylko wymaganie zdroworozsądkowe, ale także prawne [9]. Aby je spełnić, należy już w trakcie projektowania, przy uwzględnieniu osadzania się zanieczyszczeń wewnątrz instalacji, przewidzieć możliwość kontroli oraz czyszczenia instalacji podczas ich odbioru i późniejszych inspekcji, a także zaproponować program kontrolowania pod względem higieny.

Otwory rewizyjne

Aby przewody były w dobrym stanie higienicznym, należy o to zadbać już na etapie projektowania. W [5] zaleca się, żeby wszystkie elementy składowe instalacji wentylacji i klimatyzacji były odporne na korozję, łatwe do czyszczenia, łatwo dostępne i bez zarzutu pod względem higienicznym. Ponadto nie powinny sprzyjać namnażaniu się mikroorganizmów. W celu umożliwienia kontroli i czyszczenia, w przewodach należy wykonać otwory rewizyjne.

Wszystkie elementy instalacji powinny być montowane w taki sposób, aby można je było demontować do obsługi i czyszczenia sieci przewodów. Gdy nie jest to możliwe, zaleca się stosowanie otworów rewizyjnych przed i/ lub za określonym elementem instalacji, po jednej lub obu stronach (według PN EN 12097:2007 [3]) wymaganych zgodnie z zapisem w [9]. Szczegółowe wymagania dotyczące realizacji tego zapisu znajdują się w „Wymaganiach technicznych wykonania i odbioru instalacji wentylacyjnych” [8] oraz w normie [3].

Analogiczne wymagania zamieszczone są w aktualnie stosowanej normie [2]:

  •    wszystkie elementy urządzenia wentylacyjnego powinny być zabezpieczone przed dostawaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz,
  •    elementy, wewnątrz których możliwe jest osadzanie się zanieczyszczeń, powinny mieć łatwo dostępne otwory wyczystne, których liczba, rozmieszczenie i wielkość umożliwia całkowite oczyszczanie tych elementów,
  •    jednocześnie każde urządzenie wentylacji nawiewnej powinno zapewniać dostarczanie powietrza bez zanieczyszczeń stałych.

Zgodnie z [3], dostęp do czyszczenia przewodów sztywnych powinny zapewnić otwory o wielkościach podanych w Tabeli 1. i 2. albo trójniki z demontowanymi zaślepkami, o minimalnych średnicach nominalnych, zgodnych z Tabelą 1. i 2. Warto zauważyć, że w [8] są zamieszczone informacje różniące się od cytowanych za normą [3]. Natomiast przewody giętkie kołowe należy, jeśli to możliwe, zdjąć do kontroli i czyszczenia, gdy nie można ich w sposób zadowalający oczyścić na miejscu. W przypadku czyszczenia przewodów giętkich na miejscu dostęp powinny zapewnić sztywne elementy instalacji [3].

W przypadku zamontowanych w przewodach elementów wyposażenia instalacji, które nie mogą być czyszczone bezpośrednio bez utrudnień, należy zapewnić dostęp z obu stron lub umożliwić wymontowanie tego elementu do konserwacji. Przykładami takich elementów są [3]:

  •    przepustnice regulacyjne i odcinające,
  •    przeciwpożarowe klapy odcinające,
  •    nagrzewnice i chłodnice,
  •    nawilżacze,
  •    tłumiki hałasu z wewnętrznymi płytami,
  •    sekcje filtracji,
  •    wentylatory przewodowe,
  •    urządzenia do odzyskiwania ciepła,
  •    urządzenia do regulacji strumienia powietrza,
  •    kierownice powietrza.



Autor: Anna CHARKOWSKA

Źródło: Ch&K, 1-2, 2012